Zaman: 17 Eki 2019 05:40

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Al-sat nasıl olur?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013 23:29 
Kullanıcı avatarı

Merhabalar,
Ben borsayı anlamaya çalışıyorum.Çok önce merak salmıştım ama üzerine düşmek yeni nasip olacak.

Sorum şu;mesela 1000 tl param var 1 tl den 1000 lot satın aldım.Banka benden komisyon kesti(İş bankasında ne kadar keser? ) ben 3 tl kestiğini farzediyorum.1000 lot hissemi 1.01 tl den sattım.1 Kuruş kar ile.Toplamda 10 tl kar etmiş oldum.Alım ve satım işlemlerinden de banka toplam 6 tl komisyon aldı.Net kar 4 tl olmuş oluyor.Doğru mudur?
Daha da önemlisi böyle al-sat ile ufak kazançlar elde etmek mümkün müdür?
Parası çok olanlar bunu daha büyük boyutta yaptığında çok iyi para kazanacakları düşünülebilir.
Kafama takıldı bu durumda bu teorik işlemin önünde pratikte engel mi var?Ya da hali hazırda böyle al-sat yapılıyor mu?

Cevaplarsanız sevinirim.

Mesaj Başlığı: Re: Al-sat nasıl olur?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2013 01:23 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Makina Mühendisliği

Günlük al sat yapmak için işlem hacmi yüksek BIST100 hisseleri seçilmelidir. Mesela Garanti Bankası günlük al sat için çok uygundur. Eğer günlük destek ve direnç noktalarını iyi seçer en düşük fiyattan alıp en azından kapanıştan satarsanız 1.000 TL'ye hergün ortalama 10.00 TL kazanabilirsiniz, bir yılda 3.000 TL eder, 1.000 TL'de sermayeniz var ayrıca hergün kazanılacak olan karı sermayenin üzerine ilave etmeden ne dersiniz mümkünmü? Ayrıca çoğu aracı kurum 1.000 TL'den 6.00 TL değil de alım ve satımdan toplam 3.00 TL filan alır. En azından bir ay denemen lazım baktın oluyor devam edersin. Hatta bazı günler 10.00 TL değil 25.00 - 30.00 TL kazanacağın günler olur. Ama zarar edeceğin günler de mutlaka olur. Ben bunlarla ilgili bir istatistik yapmıştım, burada paylaşırm. Nasıl olacağını da açıklayan bir yazı gönderirim.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2013 17:57 
Kullanıcı avatarı

İlginize teşekkürler zira epeydir yazan olmamıştı.İstatistiği ve nasıl yapılacağını da eklerseniz sevinirim.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2014 01:39 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Makina Mühendisliği

Cevap yazmayı unutmuştum. Bununla ilgili bir araştırma yapmıştım. Ayrıca excel ile destek direnç hesaplayan tabloyu da gönderiyorum.

Destek - Direnç Hesaplama Excel Dosyası
http://s3.dosya.tc/server17/B5Z3oK/Dest ... _.xls.html

Bu da gün içinde en düşük fiyattan alıp kapanıştan satış yapınca ne kadar kazançlı olduğunu gösteren çalışma Adana Çimento için hazırlanmıştır.

http://s3.dosya.tc/server17/C3NwpD/ADANA.xls.html

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.