Zaman: 21 Eki 2019 20:52

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: bildiri mecburiyeti nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 00:28 
Kullanıcı avatarı

merhaba arkadaslar,
benim merak ettigim birsey var. Bazen goruyoruz yatirimcilar

"bla blaa kisisi 1.1.2010 tarihinde 1.0TL fiyatindan 10000 lot satmistir"

seklinde borsaya mi biryere bildiri gonderiyor. Bir cesit duyuru gibi birsey sanirim? Bunun nedeni nedir? Kimler bu islemi yapmak zorundadir?

ve zahmet olmazsa bu sorumla ilgili bildiginiz bir kaynak adres biliyorsaniz benimle paylasabilirseniz cok sevinirim,

saygilar,
duke

Mesaj Başlığı: Re: bildiri mecburiyeti nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:03 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

onu ekseri sirket sahipleri sirektteki buyuk hisse sahipleri satiyo en son garanti hisseleri gn satacagini acikladi bu mu sizin sorunuz

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:05 
Kullanıcı avatarı

Bıldırı mecburıteyı aslında sudur;

bır hısse senedıne aıt herhangı (yukarı yada aşagı) yonlu olağan ustu fıyat veya mıktar hareketlerı oldugunda, o hısse senedıne aıt yonetımın borsaya acıklamamıs oldugu herhangı bır sebep yada ozel durumun olup olmadıgıdır. Soz konusu durum da borsanın organıze bır pıyasa olması ve alıcılar ıle satıcıların bır haberı (hısseyı etkıleyebılecek) aynı anda duymasını saglamaktır. yanı Insıder Tradıng denılen ve bır kısım kısılerın yonetımden aldıgı haberı borsaya bıldırımden once kullanarak fıyatı etkılemesının onune gecılmesıdır..

ıkıncı olarak ıse şirketler acısından risk grubu dıye tabır edılen ve yonetımde soz sahıbı olan veya şirket hısselerını etkıleyecek mıktarda alım satıne oldu ki kısılerın borsada o şirketın hısselerınden alım satıp yapması halınde borsaya bıldırıne oldu ki..

buradan cıkarılacak en buyuk ders ıse sudur.. bir şirketı en ıyı bılen onun tepesındekı kısılerdır.. o şirketın sahıbı o hısselerı satıyorsa o hısseden kaçmak cok akılca bır hareket olacaktır.. zira pıyasada yuzlerce ornegı var...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:09 
Kullanıcı avatarı

Ornegin;

Alıntı:
İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI
İSTANBUL
Şeker Piliç ve Yem San.Tic. A.Ş Hisse Senetleriyle ilgili işiemlere ilişkin Bilgi

10.03.2010 tarihinde Şeker Piliç ve Yem San. Tic. A. Ş hisse senetleriyle ilgili olarak
5.00 TL fiyattan 10.000 adet satış işlemi tarafımca gerçekleştirilmiştir.
işlem sonrası şirket içindeki payım %35,68 olmuştur.

Adı Soyadı: Osman Bor
Ünvanı : Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Tarih 10.03.2010

NOT: Bu verdigim ornek(alintidaki) dogrumudur yanlismidir bilmiyorum biryerden buldum ornek vermek icin kullandim sadece, kimseyi yaniltmasin, alt sat onerisi falan degildir

Bu alintidaki gibi bildirilerden bahsediyorum mesela.
Tamam burdaki bir yoneticiymis, ama yonetici disindaki kimsenin bildiri yayinlamasina gerek yoktur diyebilir miyiz?

mesela 10.000TL lik satis yapaninda 500.000TL lik satis yapaninda, islem hacmi 2.000.000TL olan bir hissedeki payini satarken bildiri gondermesine gerek yoktur diyebilir miyiz?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:10 
Kullanıcı avatarı

PAYITAHT yazdı:
Bıldırı mecburıteyı aslında sudur;

bır hısse senedıne aıt herhangı (yukarı yada aşagı) yonlu olağan ustu fıyat veya mıktar hareketlerı oldugunda, o hısse senedıne aıt yonetımın borsaya acıklamamıs oldugu herhangı bır sebep yada ozel durumun olup olmadıgıdır. Soz konusu durum da borsanın organıze bır pıyasa olması ve alıcılar ıle satıcıların bır haberı (hısseyı etkıleyebılecek) aynı anda duymasını saglamaktır. yanı Insıder Tradıng denılen ve bır kısım kısılerın yonetımden aldıgı haberı borsaya bıldırımden once kullanarak fıyatı etkılemesının onune gecılmesıdır..

ıkıncı olarak ıse şirketler acısından risk grubu dıye tabır edılen ve yonetımde soz sahıbı olan veya şirket hısselerını etkıleyecek mıktarda alım satıne oldu ki kısılerın borsada o şirketın hısselerınden alım satıp yapması halınde borsaya bıldırıne oldu ki..

buradan cıkarılacak en buyuk ders ıse sudur.. bir şirketı en ıyı bılen onun tepesındekı kısılerdır.. o şirketın sahıbı o hısselerı satıyorsa o hısseden kaçmak cok akılca bır hareket olacaktır.. zira pıyasada yuzlerce ornegı var...

Cok güzel acıklamışsınız aynını yazmak üzere idim :)

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:14 
Kullanıcı avatarı

cvp gelmeyınce yazdım.. sızın yazacagınızı bılsem beklerdım. dusuncelerınız ıcın tsk ederım... zira borsaya acık bır sırketın yatırımcılarla ılıskıler bolumu sorumlusu yakın arkadasımdır.. bu sebeple ne ıs yaptıklarını ve nasıl, neden yaptıklarını gorerek sahıt olmusumdur...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:16 
Kullanıcı avatarı

PAYITAHT cok tesekkur ederim, ve cok tesekkur ederim ilgilenen herkese.

Benim bu konu hakkinda son bir sorum daha olacakti.

Anladigim kadariyla; eger hissesine sahip oldugum sirketin yonetiminden biri degilsem, siradan bir yatirimciysam, hissenin gidisatini anormal sekilde etkileyebilecek durum soz konusu ise bilgilendirmesi gerekiyormus yanilmiyorsam? Dogru muyum?

Eger dogruysam sorum sudur; bu "anormal etkinin" belli bir orani var midir? mesela islem hacminin %10 undan fazla bir alis-satis islemi gerceklestireceksen bildirmek zorundasin gibi birsey diyebilir miyiz?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:23 
Kullanıcı avatarı

oncelıkle rıca ederım...

eger dedıgınız oranda buyuklukler varsa bu tur satıslar blok halde IMKB nın toptan satışlar pazarında gerçekleştırılır.. zıra dıkkat edersenız ozellestırme, bır yabancıya satıs vb. haberler cıktıgında dıkkatınızden kaçmayacaktır...

pıyasada dedıgınız sekılde cok sayıda sırket mevcuttur. ornegın sarkuysan.. ortaklık yapısına bakarsanız sırketı dısarıdan toplayan hıssedarlar ana ortak konumundadır...

bugun yoruldugum ıcın yorumu kısa kesıyorum... herkese bereketlı kazanclar hayırlı geceler...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 01:28 
Kullanıcı avatarı

Sayin PAYITAHT, tesekkur ederim, bana cok yardimci oldunuz, sizide yordum kusura bakmayin, tekrardan tesekkurler.

Sizi tutmiyim daha fazla tmm:)

kalan arkadaslar son sorumu yanitlayabilirse gercekten minnettar kalirim. o kadar param oldugundan degilde gercekten merak ettim ne zaman bildirim yapilmasi gerekiyor.

yani islem hacmininmi? yoksa sirketin sermayesinin mi? yoksa baska birseyin mi?
% kacini gececek bir islem yapilacaksa bildiri yapilmasi gerekiyor? bu konuda bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa cok sevinirim

saygilar,
bol kazanclar :)

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2010 02:31 
Kullanıcı avatarı

anlamadigim sey, borsada herkes 100 milyar alti miktarlarda islemler mi yapiyor? 100 milyar veustu islem yapanlar vardir mutlaka, her oyle islem yapan bir bildiri mi yayinliyor? yayinlamiyorsa neden yayinlamiyor? yayinliyorsa neden yayinliyor, ve neden biz gormuyoruz cogunu :)

Diyelim;

1.BILGI
Ben A sirketinin 500.000TL lik hissesine sahibim;

2.BILGI
A sirketinin;
Gunluk ortalama islem hacmi: 2.000.000TL
Sermayesi: 20.000.000TL
Ozsermayesi: 30.000.000TL
Piyasa Degeri: 40.000.000TL

3.BILGI
Ben ne bu hissesine sahip oldugum sirketin yonetimindeyim ne de calisaniyim. Borsadan hisselerini almis siradan bir yatirimciyim.

SORULARIM SUNLAR:
1) Ben elimdeki hisselerin tamamini satmak istersem bir bildiri ya da duyuru yayinlamam gerekirmi?
2) Gerekirse neden?
3) Ve, bir duyuru vs yayinlamadan elimdekilerin % kacini satabilirim?

Bilgili arkadaslardan cevaplarini bekliyorum,

yukarda soyledigim sordugum 3 soruma cevap verebilirseniz cok sevinirim arkadaslar
cok tesekkur ederim,
saygilar

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.