Zaman: 17 Eki 2019 05:43

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Birleşmelerin Hisseye Etkisi Nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2009 13:43 
Kullanıcı avatarı

Merhaba.Foruma yeni üye oldum ve çok faydalı bir forum olduğunu, bir çok bilginin samimiyetle paylaşıldığını görüyorum.Emeği geçenlere teşekkürler. Benim sorum şu:

Bir şirket başka bir şirketle birleştiğinde hisselerinin değeri neden düşüyor ?Mesela KENT hisselerine baktığımızda, 15 eylül 2009da birleşme için spk'ya başvurmuşlar ve ondan sonraki bir hafta boyunca hisse çok hızlı düşüşe girmiş.Bu durumun sebebi nedir acaba, normalde bir şirket başkasıyla birleşiyorsa daha da güçlenecegi varsayılmaz mı, yoksa birleşmeye ihtiyaç duyacak kadar güçsüz olduğu ve para etmediği mi varsayılır?

Mesaj Başlığı: Re: Birleşmelerin Hisseye Etkisi Nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2009 14:00 
Kullanıcı avatarı

Yani bu kadar kişi bu konuyu ziyaret etmiş, demek ki merak ediliyoru ve öğrenilmek isteniyor, ama bu bakanlardan birisi bile konu hakkında hiçbir şey bilmiyor mu ?? :?:

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2009 14:05 
Kullanıcı avatarı

haklısın sanırım..
soyliyebilicegim tek sey bu sorunun cevabı ikiside pek diyl
imkb yurt dısı borsalarından biraz daha farklı isliyor hisseler olaylara gore degil beklentilere gore cok fazla hareket ediyor yani ortaklık yada birlesme tamamlandıktan sora hissenin dusmesi biraz daha normal cunku o olay tamamlanmıs oluyor ve beklenti dusuyor hisseler ne yazıkki biraz fazla spekulatif burda..

iyi calısmalar

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2009 14:24 
Kullanıcı avatarı

Teşekkür ederim cevabın için. O zaman da aklıma şu soru geliyor. Birleşme hangi beklentiyi ya da beklentisizliği getiriyor ? Yani beklentiye göre şekilleniyor demişsin, kişiler birleşmeyle birlikte ne bekliyor ki bu hissenin değeri düşüyor ?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2009 15:02 
Kullanıcı avatarı

dedigniz gibi birlesmeler sirketler icin olumlu haberlerdir sirketler guclenmek icin birlesirler zarar etmek icin degil.. fakat onemli olan sizin bu haber acıklanmadan bu hisseyi yakalamak olmalıydı cunku beklenti ozaman fazlaydı..

birlesmeler degerli arsa satımları bunlar iyi haberlerdir soyle dusunebilirsin..
ornegin bir sirket degerli bir arsasını satmayı dusnuyor fakat henuz resmi bir acıklanma yapılmamıs bu konuyla ilgili, bu dusunme suresinde hissede beklenti artar ve hissenin yukarı yonlu oldugunu gorebilirz.. fakat arsanın kime ne kadara ne zaman satılacagının acıklanması hisseye yuklu miktarda para gelicek olmasına ragmen hissedeki beklenti azalır ..( cunku artık olay tamamlanmıs olur henuz satım olmamasına ragmen) boylece hisse dusus gosterebilir
daha sonra ise arsa satımı ile nakit para girmesi yada sirket birlesmeleri yeni projeler ve yatırımlar demek oldugundan ilerki zamanda hissede tekrar yeni dusunceler boylece beklentiler artmıs olur ve bu boyle gider..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2009 16:40 
Kullanıcı avatarı

Sizin söylediklerinizden yapılan çıkarıma göre, madem birleşme açıklandıktan sonra hisse bir miktar düşerse ancak birleşme işlemleri tamamlanıca tekrar değerlenme beklentisi olmalı, bu beklentinin sonucunda da kısa bir süre sonra hisse tekrar değerlenmeli. Böyle olunca, hazır ucuzken herkesin Kent hissesi alıyor olması gerekmez mi şu an? Yanlış mı düşünüyorum ?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2009 16:51 
Kullanıcı avatarı

bakın aynen dedigim gibi eger takipteyseniz ve birlesme tamamlandıysa suan bu olay tamamlanmıs ve beklentinin az oldugudur o sebepten hisse kar satısına ugramıstır bu kent icin degil her sirket haberi icin gecerli
evet dediginiz gibi birlesme gerceklesmis ve hisse dusmeye basladıysa bunun ne kadar surecegini bilemeyiz birlesme olduktan sora yeni projeler dusunulmeye baslandıgında hisse artısa gecicek ve tekrar beklenti artacak bu yuzden sirket harberlerini cok iyi takip etmeniz gerekir cunku bu dususun nereye kadar gideceini bilemeyiz uzun vadede yeni yatırımlar olucak ise ki olacaktır .. bu dususten sonra tabiki cıkısta olacak hep daha yeni haberler yakalamanız gerekir
ilerki zamanlarda tabiki dedigniz alımlar olacak birlesme tamamlanıp yeni yatırımlar dusunulmeye baslandıgında..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2009 16:57 
Kullanıcı avatarı

Anladım :) Çok teşekkür ediyorum vakit ayırıp açıklamada bulunduğunuz için. Hoşçakalın.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.