Zaman: 17 Haz 2019 13:58


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA CAİZMİ CAİZ DEGİLMİ HELALMİ HARAMMI DETAYLARI
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2014 21:02 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 May 2012 23:19
Mesajlar: 141
Meslek: Belirtmedi

burda yazılanların çoğu enteresan,zaten mazlum islam alemi dünya hayatından çok ritüellerini sadece öbür dünya için kullandığından dolayı ortadoğuyu kan götürüyor..

bu dünyada savaştan başka birşey yapmadı bu coğrafyanın insanları.

şeytanlık ya da kötülük değil olay,ticaret,para,bilim,sanat,kaynak yaratma,icat,buluş vb. olaylar bizim dinimizde yanlış anlaşılıyor yani paraya düşkünlükmüş gibi algılanıyor günah ayıp vb.çarpık anlamlar çıkıyor,halbuki parasal ve sermaye gücünü elde tutan yönetimler her daim üstünlük sağlamıştır,faiz(riba),yani paranın zaman maliyeti belirtildiği gibi zaten günahdır,ama kar eden bir şirketten kar payı almak neden günah olsun neden haram olsun ki.

çalışan ve çalıştıran vardır,yöneten ve yönetilenler vardır,eğer bir şirket/dükkan/holding vb. beslenmek için bir sermaye kaynağına ihtiyacı varsa ve bu kaynağı paylaşarak ortak oluyorsan,şirket büyüdüğü sürece sana kazancından kar payı/prim verecektir,bunda sorun ne anlayamadım açıkçası.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA CAİZMİ CAİZ DEGİLMİ HELALMİ HARAMMI DETAYLARI
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2014 21:06 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 May 2012 23:19
Mesajlar: 141
Meslek: Belirtmedi

siz olaya günlük +%10 yapayım derseniz zaten hırs sizi ele geçirmiştir çoktan ve bütün hayatınız buna endekslenmiştir artık eşinizi dostunuzu, yakınlarınızı,işlerinizi aksatıyorsunzudur,geceleri uyuyamıyor sigaraları içmiyor hatta yiyorsanız evet borsa eğer buysa siz çok büyük bir günahın içindesinizdir..


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA CAİZMİ CAİZ DEGİLMİ HELALMİ HARAMMI DETAYLARI
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2016 18:41 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 08 Nis 2016 14:56
Mesajlar: 52
Meslek: Diğer

cebimdekiakrebiyedim yazdı:
siz olaya günlük +%10 yapayım derseniz zaten hırs sizi ele geçirmiştir çoktan ve bütün hayatınız buna endekslenmiştir artık eşinizi dostunuzu, yakınlarınızı,işlerinizi aksatıyorsunzudur,geceleri uyuyamıyor sigaraları içmiyor hatta yiyorsanız evet borsa eğer buysa siz çok büyük bir günahın içindesinizdir..

günlük %10+ .... kulağa ne kadar hoş geliyor...

_________________
RALPH NELSON ELLIOT.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA CAİZMİ CAİZ DEGİLMİ HELALMİ HARAMMI DETAYLARI
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017 10:05 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Tem 2017 14:24
Mesajlar: 34
Meslek: Avukat

kardeşim bu fıkhın konusudur, fıkıh ise öyle basit bir konu değildir, çok üst düzey bir konudur, ben şimdi bir kaç kelam edeyim bu konuda, herşeyden önce konunun temeline inelim, yani faizin illetine ve şumulüne, hadise göre şu altı şeyde faiz söz konusu olur; Altın altına, gümüş gümüşe, hurma hurmaya, buğday buğdaya, tuz tuza, arpa arpaya misli misline satılırken, biri fazla olursa faiz olur. .... buyuruldu. (Tirmizi), şimdi fels konusna gelelim yani fels/kağıt para demektir, kağıt para altın gibi değildir, veya gümüş gibi de değildir, bu noktadan imam şafiye göre fels yani kağıt para asla altın ve gümüş gibi değildir, çünkü para demek altın veya gümüş demektir, şafiye göre altın veya gümüş olmayan felsler/kağıt veya madeni paralar gerçekte para olmadığından, felslerde yani kağıt paralarda istesende faize girmen mümkün değil, gelelim zahiri mezhebine onlara göre şu altı nesne mal dışında faiz yoktur, bu altı mal hadiste sayılmıştıur, bunlar altın, gümüş, hurma, buğday, arpa ve tuzdur, zahirrilere göre bu 6 mal dışında faiz mümkün değildir, yani zahirelere göre felselerde/yani kağıt paralarda istesende kendini yerden yere vursanda ne yaparsan yap, istersen bir lira borç verip bin lira al faize giremezssin, yine hanefi mezhebinin ikinci adamlarına olan göre; felslerde yani kağıt paralarda enflasyon sebebi ile bir değer kaybı olursa, borçlunun alacaklısına felsdeki yani kağıt paradaki bu azalmayı gümüş cinsinden geri öderken fazlalık olarak ödemesi gerekir, yine felslerde yani kağıt paralarda devlet çökerse veya yok olursa bu durumda felsin yani kağıt paranın hükmü yok olur bu durumda, borçlu alacaklısına gümüş cinsinden paranın değerini geri vermesi gerekir, tüm bunlar neyi göstermektedir kardeşler, fıkıh çokderin bir konudur, fıkıh kahvehanede maç sohbeti yapmaya benzemez, tekarar ediyorum, imam şafiye göre kağıt paralarda istesen de faize girmen mümkün değil, çünkü kağıt parada faiz olmaz, aynı şey zahiriye mezhebinde de geçerlidir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA CAİZMİ CAİZ DEGİLMİ HELALMİ HARAMMI DETAYLARI
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017 11:03 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 Ara 2010 10:14
Mesajlar: 778
Konum: Ankara
Meslek: Ekonometri

Şafi mezhebine göre faiz ile ilgili hükümler nelerdir?


Haram kılınan kazançlardan biri de faizdir. Faizin haramlığı Kitap, Sün­net ve icmâ ile sabittir. Bu hususta yüce Allah şöyle buyurmuştur:"Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, 'Alışveriş de faiz gibidir' demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alış­verişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı bağışlanır.

Onun durumu Allah'a kalmıştır (Allah onu affeder). Kim tekrar (faize) döner­se, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır."(Bakara 2/275~)

"Ey iman edenleri Allah'a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın. Şayet böyle yapmaz­sanız, Allah ve Resûlü'yle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursa­nız, ana paralarınız sizindir. Böylece siz ne başkalarına haksızlık etmiş olur­sunuz ne de başkaları size haksızlık etmiş olur." (Bakara 2/278-279.)

Sevgili Peygamberimiz de (s.a.v) faizin büyük günahlardan olduğunu ve ondan sakınılması gerektiğini şöyle bildirmiştir: "Şu yedi helak edici şeyden sakının. Bunlar, Allah'a ortak koşmak, sihir yapmak, Allah'ın (öldürülmesini) haram kıldığı bir kimseyi haksız yere öldürmek, faiz yemek, yetim malı ye­mek, hücum gününde savaştan kaçmak, iffetli ve kendi halinde temiz mümin kadınlara zina iftirası atmaktır." (Buharı, Vesâyâ, 23; Müslim, imân, 144; Ebû Davud, Vesâyâ, 10.)

Faiz, şu altı maddede cereyan eder:

1. Altın.

2. Gümüş.

3. Buğday.

4. Arpa.

5. Hurma.

6. Tuz.

Ribânın yalnızca bu altı maddede cereyan etmesinin sebebi, bu madde­ler hakkında nas varit olmasıdır. Hz. Peygamber bu hususta şöyle buyurmuş­tur: "Altın, altın ile, gümüş, gümüş ile, buğday, buğday ile, arpa, arpa ile, hurma, hurma ile, tuz, tuz ile misli misline ve birbirine eşit olarak peşin satılırlar. Ama bunların cinsleri değişik olduğunda peşin olmak şartıyla istediğiniz gibi sa­tın. " (Müslim, Müsâkat, 81; Ebû Davud, Büyü', 12; Tirmizî, Büyü', 22.)


Faiz üç kısma ayrılır:
I. Fazlalık Faizi (Ribe'l-fadl)

Takas edilen iki maldan birinin diğerinden fazla olmasına fazlalık faizi de­nir. Bir ölçek buğdayın iki ölçek buğdayla veya 100 gr. altının 120 gr. altınla değiştirilmesi gibi. Bu örnekte de görüldüğü gibi fazlalık faizi, takas edilen mallardan birinin diğerinden fazla olduğu ribâdır. Bununla ilgili bir hadis-i şe­rifte Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:"Altın altın ile, gümüş gümüş ile, buğday buğday ile, arpa arpa ile, hurma hurma ile, tuz tuz ile misli misline ve peşin olarak satılır. Kim artırır veya artı­rılmasını isterse faize girmiş olur. Bunda alan da veren de birdir." (Müslim, Müsâkat, 82; Nesâî, Büyû'742.)

Bu konudaki rivayetlerden birinde Ebû Saîd-i Hudrî (r.a) şunları anlatmış­tır:

Bilâl (r.a), Resûlullah'a (s.a.v) iyi cins hurmalardan bernî hurması getir­mişti. Resûl-i Ekrem (s.a.v), "Bu nereden?"diye sormuş, Bilâl de, "Bizde kali­tesiz hurma vardı. Allah Resûlü'nün yemesi için ondan iki ölçek vererek bir öl­çek satın aldık" dedi. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: "Eyvah! Bu ribânın tâ kendisi. Eyvah! Bu ribânın tâ kendisi, ribânın tâ kendisi. Sakın (bir daha) böyle yapma! Şayet iyi hurma satın almak istersen, elindekini ayrı­ca sat. Sonra onun parasıyla iyi hurmayı satın al." (Buhârî, Vekâlât, 11; Müslim, Müsâkat, 96; Nesâî, Büyü', 39.)

_________________
En büyük zaman hırsızı, kararsızlıktır....


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA CAİZMİ CAİZ DEGİLMİ HELALMİ HARAMMI DETAYLARI
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017 11:04 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 Ara 2010 10:14
Mesajlar: 778
Konum: Ankara
Meslek: Ekonometri

II. Vade Faizi (Nesie Ribâsı)

Kendisinde ribâ cereyan eden mallardan birini karşı tarafa daha sonra teslim etmek şartıyla değiştirmeye vade faizi denir. Meselâ bir ölçek buğdayı altı ay sonra ödenecek bir ölçek buğday karşılığında satmak veya 100 gr. al­tını, altı ay sonra ödenecek 100 gr. altın karşılığında satmak gibi.

Bu tür muamelelerde faizin mânası zahiren görünmese de hakikatte mevcuttur. Bu muamelede 100 gr. altını peşin alıp bunun karşılığı olan 100 gr. altını altı ay sonra ödeyecek olan müşteri, kârlı duruma geçmektedir. Çün­kü 100 gr. altınla altı ay süreyle ticaret yapıp kâr sağladıktan sonra karşı ta­rafa 100 gr. altın ödeyecektir. Burada bedellerden birinde artış söz konusudur. Her iki bedel de peşin olarak alınıp verilirse, bu artış meydana gelmez. Hz. Peygamber böyle bir alışverişi yasaklamıştır: "Bunlardan hazırda buluna­nı gaip (daha sonra ödenecek) olanla satmayın." (Buhârî, Büyü', 77, 78, 81; Müslim, Müsâkat, 75, 77, 91.)

Şunu da belirtmek gerekir ki, malların cinsleri değişik olursa istenildiği gi­bi değiştirilebilir. Meselâ 100 gr. altın verip 10 kg. gümüş veya 100 kg. buğ­day verip 500 kg. arpa alınabilir. Yalnız bu durumda malların hazırda bulun­ması ve peşin olarak alınıp verilmeleri şarttır.

III. Teslimat Faizi (Ribe'l-yed)

Kendilerinde faiz cereyan eden iki malın takas edilip bunlardan birinin ve­ya her ikisinin akid meclisinden ayrıldıktan sonra karşı tarafa teslim edilmesi durumunda ribe'l-yed (teslimat faizi) cereyan eder. "Bunlardan hazırda bulu­nanı gaip (daha sonra ödenecek) olanla satmayın" hadis-i şerifi, malların akid yapılan mecliste karşı tarafa teslim edilmesinin zorunlu olduğunu göstermek­tedir.

Şu halde kendilerinde faiz cereyan eden malları aşağıdaki şartlara uy­mak kaydıyla birbirleriyle takas etmek veya satmak caiz olur ki bu şartlar üç tanedir:

1. Her iki mal birbirine eşit miktarda olmalıdır.

2. Her iki mal hazırda olmalıdır.

3. Her iki malın teslim ve tesellümü taraflarca aynı anda yapılmalıdır.

IV. Borç Faizi (Ribe'l-karz)

Vade faizi kapsamında mütalaa edilen borç faizi, bir kişinin belli miktarda malı, ödeme vakti geldiğinde fazlasıyla ödemek üzere borç almasıdır veya bu şekilde karşı tarafa borç vermektir. Bu, İslâm'ın şiddetle yasakladığı câhiliye devri faizidir. Yüce Allah, müminlerin bundan uzak durmaları gerektiğini bildir­miştir: "Ey iman edenleri Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz." (Âl-i İmrân 3/130.)

Faiz bütün dinlerde haram kılınmıştır. Yüce Allah katından indirilen ve içi­ne asla bâtıl şeyler karışmamış olan Kur'ân-ı Kerîm, İsrâiloğulları'nın işlediği günahlar sebebiyle lanet ve azaba müstahak olduklarını haber vermekte ve işledikleri günahların başında faizin geldiğini şöyle bildirmektedir: "Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kimseyi Allah yolundan alıkoyma­ları, kendilerine yasaklanmış olduğu halde faiz almaları, insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle önceden kendilerine helâl kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara haram kıldık. İçlerinden inkâr edenlere de acı bir azap ha­zırladık." (Nisa 4/160-161.)

Faiz kazancı nereye sarfedilir?

Müslümanın faizli muamelelerden kesinlikle uzak durması gerekir. Bütün dinlerce haram kılınan faizin kazancından yararlanmak, hiçbir gerekçeyle meşru gösterilemez. Ancak bir şekilde faizden elde edilen kazanç ne yapılma­lı, nereye sarfedilmelidir?
Bu soruya verilecek en makul cevap şudur: Faizden elde edilen kazanç, karşılığında hiçbir sevap beklemeksizin yoksullara, kamu yararına hizmet ve­ren hayır kurumlarına bağışlanmalı, ayrıca faizli muameleye girildiği için de tövbe edip yüce Allah'tan af ve mağfiret dilenmelidir.
Asıl tövbe faiz işlemine son vermektir.

_________________
En büyük zaman hırsızı, kararsızlıktır....


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA CAİZMİ CAİZ DEGİLMİ HELALMİ HARAMMI DETAYLARI
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017 12:05 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Tem 2017 14:24
Mesajlar: 34
Meslek: Avukat

kardeşler bu fıkıh konusudur, fıkıh ise öyle basit bir konu değildir, çok üst düzey bir konudur, ben şimdi bu konuda bir kaç kelam etmek isterim, herşeyden önce konunun temeline inelim, yani faizin illetine ve şumulüne/kapsamına, hadise göre şu altı şeyde faiz söz konusu olur; Altın altına, gümüş gümüşe, hurma hurmaya, buğday buğdaya, tuz tuza, arpa arpaya misli misline satılırken, biri fazla olursa faiz olur. .... buyuruldu. (Tirmizi),
şimdi fels konusuna gelelim yani fels/kağıt para demektir, tarih içinde fels ise madeni paralardır, bunlar bakır, demir, bronz, nikel yerine göre ise deriden yapılan paralardır bunlara tarihte fels denir ve devletin hükümranlık gücünü, temsilen bir itibari değeri vardır değeri asli altın ve gümüş parada olduğu gibi asli ve kendinden değildir, işte kağıt paralarda tarihteki bu felsler gibidir, ancak kağıt para altın veya gümüş para gibi değildir, bu noktadan imam şafiye göre fels - yani kağıt para asla altın ve gümüş para gibi değildir, çünkü imam şafiye göre para demek altın veya gümüş para demektir, zira Allah para olarak yani semen olarak ancak altın ve gümüşü yaratmıştır, imam şafiye göre altın veya gümüş olmayan felsler/kağıt veya madeni paralar gerçekte para olmadığından, felslerde yani kağıt paralarda faize girmen mümkün değildir, gelelim zahiriye mezhebine onlara göre şu altı nesne mal dışında faiz yoktur, bu altı mal hadiste sayılmıştır, bunlar altın, gümüş, hurma, buğday, arpa ve tuzdur, zahiriye mezhebine göre bu 6 mal dışında faiz mümkün değildir, yani zahirilere göre felselerde/yani kağıt paralarda istesen de kendini yerden yere vursan da ne yaparsan yap, istersen bir lira borç verip bin lira al faize giremezsin, yine hanefi mezhebinin ikinci adamlarından olan çok büyük müçtehitlere göre; felslerde yani kağıt paralarda enflasyon sebebi ile felsde bir değer kaybı olursa, borçlunun alacaklısına felsdeki yani kağıt paradaki bu azalmayı gümüş cinsinden borcunu geri öderken enflasyon eksiğini gümüş olarak fazlalık şeklinde ödemesi gerekir, yine hanefi alimlerden çok büyüklerden bazısına göre felslerde yani kağıt paralarda devlet çökerse veya devlet yok olursa bu durumda felsin yani kağıt paranın hükmü yok olur, bu durumda, borçlu alacaklısına gümüş cinsinden paranın değerini geri ödemesi gerekir, tüm bunlar neyi göstermektedir kardeşler, fıkıh çok derin bir konudur, fıkıh kahvehanede maç sohbeti yapmaya benzemez, tekrar ediyorum, imam şafiye göre kağıt paralarda istesen de faize girmen mümkün değil, çünkü kağıt parada faiz olmaz, çünkü imam şafiye göre semen yani para ancak ve ancak altın ve gümüşten olur, felsler yani kağıt veya demir paralar semen olmadığı için onlarda faiz mümkün değildir, aynı şey zahiriye mezhebinde de geçerlidir.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.