Zaman: 16 Eki 2019 17:31

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Borsa Eğitimi
Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 May 2010 23:30 
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar mrb.iyi geceler.4-5 aylık acemi borsacı olarak ders olarak çıkardığım bazı notları yazayım dedim ve bu başlığı uygun gördüm.
Son Afyon zararımdan(maliyet 244) sonra kesinkez anladığım birinci konu bir hissede çoğunluk tarafından beklenti yüksekse demekki o hissenın çıkma olasığı ters orantılıdır; yani azdır.Bu konudaki ilk örneğim borsanın eski yıldızı thyao, sonra ikiz kardeşler kozaa ve ipmat...
İkinci olarak yaptığım büyük hata bir hissenin trenine çıkarken binmeyeceksin sonra elinde kalır, son örnek afyon,comdo...
Üçüncü olarak da gözden kaçan az konuşulan ve de çıkmamış hisseleri bulmaya çalışacaksın, örnek dmsas yaklaşık 1,5 ayda %35 kazandırdı tabi ben bunu da farketmem geç oldu.
Neyse borsa eğitimi konusunda heyecana yenik düşüp oluşan zararlardan çıkarılan derslerde katkım olsun istedim.iyi geceler...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 May 2010 13:35 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Gemi Kaptanlığı

Merhaba arkadaşalar

http://www.borsamiz.com/2008/10/borsada ... kazanilir/ sitesinde okumuş olduğum güzel bulduğum için paylaşmak istediğim bir nottur

-Kısa dönem için mümkün olsa da, orta vadede kimse borsayı yönlendiremez.
-Parasını değişik enstrüman ve hisselere pay edenler kazanırlar.
-Ama, parayı tek bir enstrüman kazandırır.
-Borsa oynaktır. Çok çıkan fiyat, düşer. Çok düşense, çıkar. İyisi mi siz olması gereken yeri bilin.
-Borsacı endeksin yükseleceğini, bankacı faizlerin çıkacağını söyler. Doğrusuna siz karar verirsiniz.
-Düşme eğilimi başlamışsa, satın. Çıkma eğilimi varsa tutun.
-Eğer yatırımlarınız sizi gece uyandırıyorsa, rahat uyuyabildiğiniz noktaya kadar satış yapın, başka enstrümanlara geçin.
-Aybaşlarında, yıl sonlarında, vergi ayı olan nisanda Lira likiditesi sıkışıktır. Likidite sıkışıksa, Lira faizi artacak, döviz fiyatı ve borsa düşecektir.
-Bir hissenin mevcut fiyatından alınmayacağını söylüyorsanız, elinizdekini satın.
-Büyük hisseler hapşırırsa, piyasa nezle olur.
-Tren geldiğinde herkes biner, önemli olan nerede ineceğini bilmektir.
-Hisse fiyatları yükselirken, tahvil fiyatları düşer.
-Enflasyondan arındırılmış fiyat / kazanç rasyosuna bakmadan hisse senedi alımı veya satımı için karar vermeyin.
-Yüksek dalga, bütün gemileri daha yükseğe kaldırır.
-Geçmişteki performans, gelecekteki kazancın garantisi değildir.
-Fakir birinin vereceği tavsiye ile yatırımlarını yönlendirme.
-İyi bir portföy sık pozisyon değiştirmeyi gerektirmez.
-Kağıt üzerindeki zarar, gerçek zarara dönüşmedikçe zarar değildir.
-”Fiyat / kazanç” rasyosu hisseler için tek tek faydalı olsa da, piyasanın tümü için geçerli olmaz.
-Hiçbir ağaç cennete kadar uzamaz. Kazancın da bir sonu vardır.
-Cuma günleri portföyünüzle oynamayın. Bütün hafta sonunuzu berbat edebilirsiniz.
-Fonlar, tek tek alınan hisse senetlerinden daha güvenlidir.
-Kazanmadığınız parayla yatırıne oldu kiın.
-Eğer bu trend sürmez diyorsanız, bu trend sürmeyecek demektir.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 May 2010 20:11 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İnşaat Mühendisliği

Arkadaşlar bir sorum olcak..Hisse yi satınca para 3.işgününde geçiyor..bu heryerde aynımdır yoksa anında hesaba geçiren bi aracı kurum varmı..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 May 2010 20:13 
Kullanıcı avatarı

net takas sisteminde ise anında gene bir başka kağıt almak için kullanabilirsin ama parayı nakit olarak almak istiyorsan 2 gün sonra hesabına geçer garanti de durum böyle...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 06 May 2010 14:01 
Kullanıcı avatarı

Anında alım satım için Kredili Menkul Kıymet ve Açığa Satış İşlemlerine Konu Olan Menkul Kıymet Listesi varmış..Aşağıdaki hisseler bu listenin dışındaymış..

Tümteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TUMTK) (*)
ÇBS Boya Kimya Sanayii ve Ticareti A.Ş. (CBSBO) (*)
Okan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OKANT) (**)
Frigo Pak Gıda Maddeleri San.ve Tic.A.Ş. (FRIGO)
Bisaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BISAS)
Sönmez Pamuklu Sanayii A.Ş.(SNPAM)
Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. (KUTPO)Denizbank A.Ş. (DENIZ)
Beşiktaş Futbol Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.

bu yukardakiler dışında kalan tüm hisseleri anında alıp satabiliyoruz..anladığım bu..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 23:52 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

Arkdaşlar ben borsa ile ilgili çok az şey biliyorum yalnız şunu sormak istiyorum Hisse senetlerinin bir fiyatı oluyor örneğin Garanti = 6,75 Akfen Holding = 13.00 diye bu rakamlar bu hisse senetlerinin fiyatımı yani tek bir hisse senedinin fiyatımı anlamadım örneğin garantinin bu fiyatından 10000 lira ile 1481 adet hisse senedemi alacağımı gösteriyor bu fiyat 7,00 lira olup sattığımda 1481 adet hisse senedinin hepsini 367 lira karmı ederim. şu fiyat olayını bi anlatırsanız sevinirim.. yanlışım varmı birde sanal borsa oynuyorum orda BP'nin karşısında fiyat olarak 530,60 olarak gözüküyor ve ben 1000 adet hisse senedi al emri verdiğimde toplam bedeli 12,089,68 tl olarak gözüküyor halbuki hisse sedi değeri 530,60 ise 1000 adet hisse senedi almam için 530600 lirayı gözden çıkarmam gerekmiyormu.. :oops:

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 23:59 
Kullanıcı avatarı

Katsuz yazdı:
Arkdaşlar ben borsa ile ilgili çok az şey biliyorum yalnız şunu sormak istiyorum Hisse senetlerinin bir fiyatı oluyor örneğin Garanti = 6,75 Akfen Holding = 13.00 diye bu rakamlar bu hisse senetlerinin fiyatımı yani tek bir hisse senedinin fiyatımı anlamadım örneğin garantinin bu fiyatından 10000 lira ile 1481 adet hisse senedemi alacağımı gösteriyor bu fiyat 7,00 lira olup sattığımda 1481 adet hisse senedinin hepsini 367 lira karmı ederim. şu fiyat olayını bi anlatırsanız sevinirim.. yanlışım varmı birde sanal borsa oynuyorum orda BP'nin karşısında fiyat olarak 530,60 olarak gözüküyor ve ben 1000 adet hisse senedi al emri verdiğimde toplam bedeli 12,089,68 tl olarak gözüküyor halbuki hisse sedi değeri 530,60 ise 1000 adet hisse senedi almam için 530600 lirayı gözden çıkarmam gerekmiyormu.. :oops:

soruyu sormuşsun
cevabınıda vermişsin
aynen öle dostum

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 May 2010 00:00 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Makina Mühendisliği

KATSUZ kardeşim bu sorduğun soruların cevabı çok basit ama benim sana tavsiyem borsanın inceliklerini öğrenmeden sakın girme yazık olur sana çünki anladığım kadarı ile girmeyi kafaya koymuşsun bir daha düşün hata yapma

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 May 2010 00:05 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İletişim-Teknoloji

Katsuz yazdı:
Arkdaşlar ben borsa ile ilgili çok az şey biliyorum yalnız şunu sormak istiyorum Hisse senetlerinin bir fiyatı oluyor örneğin Garanti = 6,75 Akfen Holding = 13.00 diye bu rakamlar bu hisse senetlerinin fiyatımı yani tek bir hisse senedinin fiyatı olarak mesela garanti tek bir hisse senedi fiyatı 6,75 bu durumda ben 1000 adet hisse senedi almak istiyorsam 6750 lirayı gözden çıkarcam durum bumu. ben birde sanal borsa oynuyorum orda BP'nin hisse senedi fiyatı 530,60 olarak gözüküyor ve 1000 adet hisse senedi al diyorum hepsinin fiyatı 12,089,30 lira ediyor bu nasıl oluyor anlamadım.

tekrar birşey soracak olursam örneğin ben Garantinin 6,75'den yine bin adet hisse senedi aldım 6750 lira bunlar elimdeki hisse senetlerinin değeri 7,00 lira olunca satığımda hisse başına 25 kr kar ediyorum değilmi. vallahi bi anlatında şu fiyat olayını.. :oops:

Örnek;
Şuan ASELSAN -> Alış:12,30 Satış:12,40
Burada hisse almak için Satış değerini gözeteceksin. Yani 100 tane ASELSAN alsan 1240,00 TL bakiyen eksilecek.
Sonra ASELSAN -> Alış:12,40 Satış:12,50 oldu diyelim (Bir kademe arttı)
Burada hisseyi satma için Alış değerini gözeteceksin. 100 tane ASELSAN satsan 1240,00 TL bakiyen artacak. Ama kullandığın banka işlem başı senden ücret alacaktır. Örnek Vakıfbankta binde 2. Hem alışta hem satışta %0,2 keseceği için (2,48 x 2 = 4,96 TL) zararın olacak.

Mesaj Başlığı: Re: BORSA EĞİTİMİ !
Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 May 2010 00:20 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Otel İşletmeciliği

volky yazdı:
ya bırak dostum hıcte acemı gıbı degılsın sen yaptıgın yorumlaı takıp edıyorum

arkadaşım öğrenmenin yaşı olmaz yeri gelince bende baba yorumlar yaparım ama hep acemiyim diyeceğim ve öğrenmeye açık ve muhtacım bir gün öğrenme iç güdümü bırakınca borsayı da bırakırım eleştirmeyelim kimseyi burda kardeşiz iyi günler geceler

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.