Zaman: 21 Eki 2019 23:37

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Borsa Eğitimi
Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 May 2010 11:29 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

aselsancı yazdı:
Katsuz yazdı:
Arkdaşlar ben borsa ile ilgili çok az şey biliyorum yalnız şunu sormak istiyorum Hisse senetlerinin bir fiyatı oluyor örneğin Garanti = 6,75 Akfen Holding = 13.00 diye bu rakamlar bu hisse senetlerinin fiyatımı yani tek bir hisse senedinin fiyatı olarak mesela garanti tek bir hisse senedi fiyatı 6,75 bu durumda ben 1000 adet hisse senedi almak istiyorsam 6750 lirayı gözden çıkarcam durum bumu. ben birde sanal borsa oynuyorum orda BP'nin hisse senedi fiyatı 530,60 olarak gözüküyor ve 1000 adet hisse senedi al diyorum hepsinin fiyatı 12,089,30 lira ediyor bu nasıl oluyor anlamadım.

tekrar birşey soracak olursam örneğin ben Garantinin 6,75'den yine bin adet hisse senedi aldım 6750 lira bunlar elimdeki hisse senetlerinin değeri 7,00 lira olunca satığımda hisse başına 25 kr kar ediyorum değilmi. vallahi bi anlatında şu fiyat olayını.. :oops:

Örnek;
Şuan ASELSAN -> Alış:12,30 Satış:12,40
Burada hisse almak için Satış değerini gözeteceksin. Yani 100 tane ASELSAN alsan 1240,00 TL bakiyen eksilecek.
Sonra ASELSAN -> Alış:12,40 Satış:12,50 oldu diyelim (Bir kademe arttı)
Burada hisseyi satma için Alış değerini gözeteceksin. 100 tane ASELSAN satsan 1240,00 TL bakiyen artacak. Ama kullandığın banka işlem başı senden ücret alacaktır. Örnek Vakıfbankta binde 2. Hem alışta hem satışta %0,2 keseceği için (2,48 x 2 = 4,96 TL) zararın olacak.

Aydınlattığın için teşekkürler son sorum olacak bu BP hisse sinin karşısındaki 530,60 değeri o zaman ne oluyor demek istediği 5 lira 30kr muki ozaman niye sadece 5,30 yazmıyorki bazı hisse senedi fiyatları böyle acaba fiyat artış aralığındaki farktanmı kaynaklanıyorki anlaşılan oyun ile gerçek borsa arasında bayağı bir fark var.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 May 2010 11:31 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Otel İşletmeciliği

bir hissenin değeri herşey olabilir hocam o şirketin değeri ve yüzdelik açılımı ile piyasadaki lot sayısı ile orantılı olarak sürekli değişebilir bunda bir sıkıntı yok

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 May 2010 11:35 
Kullanıcı avatarı

peki alacağım hisse sedeni fiyatı atıyorum 5 lira ben al emri verdiğimde yine 5 liraydı bu hisselerin tanesini ben 5 liradanmı yoksa artış veya çıkıştan etkilenerek değişik fiyatlardanmı alır örneğin ben al emri verdiğimde zannedersem 2 iş günü gerekiyor bu 2 iş günü içerisinde senedin fiyatı 5,30 oldu bu fiyattanmı alır yoksa öncekimi.?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 May 2010 11:04 
Kullanıcı avatarı

Katsuz yazdı:
peki alacağım hisse sedeni fiyatı atıyorum 5 lira ben al emri verdiğimde yine 5 liraydı bu hisselerin tanesini ben 5 liradanmı yoksa artış veya çıkıştan etkilenerek değişik fiyatlardanmı alır örneğin ben al emri verdiğimde zannedersem 2 iş günü gerekiyor bu 2 iş günü içerisinde senedin fiyatı 5,30 oldu bu fiyattanmı alır yoksa öncekimi.?

Sen emri 1 yada 2 seanslık verirsin. Kağıdın satış fiyatı senin verdiğin emir fiyatına geldiğinde alır kağıdı. Tabi satan da olması lazım. Yani 5.00 dan bir emir verdin, o kağıt senin emri verdiğin seans içinde o fiyatı görmezse alamazsın. Ancak Emir İyileştirme yaparak alabilirsin.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 May 2010 14:48 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Hukuk

garantideki serbest fiyat neye göre o kadar değişim gösteriyor?işctr alacaktm dün 4.72idi.serbest fiyattan alabiliorum 5ootl altında olduğu için ben alırken 5.12den yazıyordu tutar bu kadar fazla olmasının sebebi ne?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 May 2010 15:04 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Makina Mühendisliği

marjsız işlem ne demektir arkadaşlar

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2010 11:55 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Kamu Yönetimi

arkadaşlar hissenin bölünmesi nedir ?

THYAO senedi üzerinden anlatıp , güzel vaktinizi ayırımısınız ?

teşekkürler

Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2010 23:09 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

slmm ruckan hakkında bilgi verebilirmisiniz...ne yapmalı ..ne olur bilemiyorumm teşekkürler

Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2010 20:58 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Sigorta Sosyal Hizmetler

Genel olarak soracak olursam borsa pazartesi ve cuma gunlerı diğer günlere nazaran hereketlı oluyor,peki genelde bu hareket kapanıs gunu olan cuma ve acılıs günü olan pazartesi için eğilim hangi yönde oluyor?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2010 21:23 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Otel İşletmeciliği

huseyin1907 yazdı:
Genel olarak soracak olursam borsa pazartesi ve cuma gunlerı diğer günlere nazaran hereketlı oluyor,peki genelde bu hareket kapanıs gunu olan cuma ve acılıs günü olan pazartesi için eğilim hangi yönde oluyor?

yani bunun kesin cevabı olamaz hissene göre değişir ama son bir aydır cuma günleri düşüşle bitiriyoruz helede son saatlerde alım için güzel seviyeler oluşuyor ama buna kesin birşey denmez bakarsın cuma en yüksek rakamlara ulaşır sabit bir gün saat borsaya uymaz endeksler beklentiler olaylar herşey etkiler genelleme yapmak biraz zor herşeyi sor kardeş bende sorarak öğrendim öğreniyorum ve kazanıyorum allah yardımcın olsun

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.