Zaman: 21 Şub 2018 21:46


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sonraki
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 May 2013 22:45 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 28 May 2011 23:58
Mesajlar: 668
Meslek: Yazar

abıdınantep27 yazdı:
selam hocam uyum bjk ve kiler bu hisselere girilirmi tavsıye edermısınız


Kiler düşüş tirendin de şu an, 2,40-2,30 arasına indikten sonra durumuna bakılabilir

BJK: düşüş tirendin de şu an, 1,40-1,30 arasına indikten sonra durumuna bakılabilir

yatırım tavsiyesi değildir


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 May 2013 22:49 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 28 May 2011 23:58
Mesajlar: 668
Meslek: Yazar

Resim

Yüzde 51 getirili iki hisse ve yıllık yüzde 40 ortalama

Beni kahkalara boğan bir okur görüşü hâlâ aklımda:

“Murat Kışlalı hangi hisseyi yazdıysa tık yok!”

Bu okurum beni güldürmüştü. Benim de onu güldürmem için bu köşede aracı kurum raporlarından yola çıkarak yer verdiğim hisse senedi önerilerinin 3 ay sonra hangi noktaya geldiklerine bakmaya karar vermiştim.

Son olarak da bu değerlendirmeyi aylık yapmak gerektiğini belirtmiştim.

Aşağıda Ocak ayının 2. yarısındaki yazılarda önerilen hisseler (ilk yarısındakileri her yazıda bir yazı olmak üzere değerlendirmiştim), bunları öneren aracı kurumlar, yazının yazıldığı zamandaki fiyatları ve bugün itibarıyla sağladıkları getirileri var. Aynı hisse birden fazla yazıda yer alabildiği gibi aynı yazıda aynı hisse için birden fazla aracı kurumun hedef fiyatı bulunabiliyor.

Bizi ilgilendiren her yazıda önerilen hisselerin ne getirdikleri...
Tabloya göre önerilen hisselerin getiri ortalaması yüzde 8,75.

Üç ay için fena değil. Faizlerin yıllık yüzde 6’nın altına düştüğü, bankaların negatif reel getiri verdiği bir dönemde, yıllık yüzde 40’a geliyor.

Üç ayda yüzde 51 getiri sağlayan iki hisse var Boyner ve Ülker. Bunları yüzde 36 ile Teknosa, yüzde 31 ile TAV izliyor.

En düşük getiri ise yüzde 10 düşüş yaşayan Turkcell hisselerinde.


Resim

kaynak:http://www.borsagundem.com/yazar/Yuzde-51-getirili-iki-hisse-ve-yillik-yuzde-40-ortalama-/442


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 May 2013 22:52 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 28 May 2011 23:58
Mesajlar: 668
Meslek: Yazar

Denge’de ‘Sabit’ virman

Resim

Mehmet Sabit Eren’in hesabındaki Denge Yatırım Holding hisseleri bir günde nasıl buharlaştı?


BORSAGUNDEM.COM

Denge Yatırım Holding’de olağandışı fiyat hareketleri devam ediyor. Salı Günü şirket KAP’a gönderdiği açıklamada olağandışı fiyat ve miktar hareketlerine neden olacak özel durumun olmadığını açıkladı. Geçen hafta gelen bir açıklama ise kafaları karıştırdı. Denge Yatırım Holding hisseleri kısa sürede 3 lira seviyesinden 15 lira sınırına ulaştıktan sonra yapılan işlemlerle şirketteki payının yüzde 10’a ulaştığını açıklayan Mehmet Sabit Eren, geçen hafta yaptığı açıklamada paylarının yüzde 3’e kadar gerilediğini duyurdu. Sabit Eren’in açıklamasından sonra hissede düşüş hızlandı.

VİRMANLAMA İHTİMALİ

Sabit Eren, KAP’a yaptığı bildirimde elindeki hisseleri nerede, nasıl sattığını açıklamadı. Eren, yapılan işlemler neticesinde paylarının azaldığını belirmekle yetindi. Zaten Sabit Eren’in paylarının azaldığını açıkladığı dönemde Denge Yatırım Holding’in tahtasında bu kadar yüklü miktarda işlem almadığı biliniyor. Bu durumda Sabit Eren’in hisseleri bir başka hesaba virmanlamış olacağı ihtimali öne çıkıyor. Peki, Eren, Mart’ın ilk haftasında hesabına geçen hisseleri kimden aldı, geçen hafta hangi hesaplara virmanladı? Bu kritik sorunun cevabı bulunması halinde yapılan hisse operasyonun şifrelerinin çözülebileceği belirtiliyor.

BORSA KULİSLERİNDEKİ İDDİA

Hisseleri 3 liradan 22 liraya fırlayan Denge Yatırım Holding hisselerinde Adana merkezli bir operasyon yapıldığı uzun süredir borsa kulislerinde konuşuluyor. Hataylı Sabit Eren’in de Berkosan, Escom ve Bilici Yatırım Holding başta olmak üzere sert fiyat hareketleri yaşanan hisselerde işlem yaptığı geçmiş açıklamalardan biliniyor. 20 liradan başlayan sert düşüş ve hesaplara virmanlanan hisselerin ‘tahtadan çıkış için hazırlık yapılıyor’ yönünde bir süredir borsa kulislerinde kulaktan kulağa fısıldanan iddiaları güçlendiriyor. Ağustos 2012’de 3 lira seviyesinden halka arz edilen ve 22 liraya kadar yükselen hissenin küçük yatırımcılar için büyük risk taşıdığı ve yatırımcıların dikkatli olmaları öneriliyor.

Bu arada bugün de yüzde 10’a yakın değer kaybeden Denge Yatırım Holding hisseleri 14 lira sevilesinden işlem görüyor.

kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Denge-de--Sabit-virman-/143246


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 May 2013 12:43 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Ara 2011 15:59
Mesajlar: 21
Meslek: İnşaat Mühendisliği

Storm yazdı:
abıdınantep27 yazdı:
selam hocam uyum bjk ve kiler bu hisselere girilirmi tavsıye edermısınız


Kiler düşüş tirendin de şu an, 2,40-2,30 arasına indikten sonra durumuna bakılabilir

BJK: düşüş tirendin de şu an, 1,40-1,30 arasına indikten sonra durumuna bakılabilir

yatırım tavsiyesi değildir

hocam teşekkür ederım saolun


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2013 19:37 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 May 2012 19:37
Mesajlar: 237
Meslek: Diğer

Sevgili arkadaşlar,

Bakınız gündem nasıl değiştirilir ,algılar nasıl bozulur ,herkes borsa düşecek derken ,FED tahvil azaltımını kaupak şekilde dillendirirken ,en önemlisi önümüzdeki seçimler ve sonuçları bilinmeden ,dershaneler ve kızlı erkekli gelişmeler ile piyasalar belirsizliğe itilerek içerde gündem oluşturdular.

Bilinen tüm gelişmeler herkesin bildiği olduğundan artık haber değeri sıfırlanarak piyasaların satın aldığı kabul edilir.

Bilinmeyen ise bu gelişmelerin henüz sonuçlanmadığı yani meyveyi daha yiyemedik.Haberi yaparsın piyasa tepkisini ölçersin ,piyasanın tam tersi yönünde kalındığında ise esas bombayı patlatırsın.

Kimden bahsediyorum ,tabii ki KIT NOTCULARDAN!...

Demezler mi "amcam beni niye öptü" yada "bayram değil ,seyran değil" veyahut "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" yada "elalemin ipiyle kuyuya inilmez" diye seç beğen...

Şimdi bu son S&P not teyidi açıklamasını piyasa nasıl algıladı ,bunu irdeleyelim.

S&P bize not vermeden anlaşılan aba altından sopayı göstermek istemiş ,"bak bunları yaparsan not alırsın bak bunları yapmazsanda kırarım notunuzu" demişken ,zaten biz S&P den NOT BEKLEMİYORUZ Kİ DEĞİLMİ HELE.

S&P "kendi kendine gelin güveyi olup dondan fırladı bu kez" güya diğer notçulara fark atayım derken ardından hemdaşının açıklamasıyla olay netleşti sanırım.

Not artırımı borsa dipteyken yapılmaz bu ülkede yani NOT ALACAK İSEK ZİRVEYİ GÖRMEMİZ GEREK.

Nota ihtiyacımız olmadığı zaten bilinsede ,indirim yapılacaksa da öyle bir konjuktörde yok.
Bu notçular bilmezlermi OVP yi ,cari açığımızı ,enflasyonumuzu vs.leri bal gibi bilirler.

Peki neden S&P ara dönem açıklamaya ihtiyaç duydu dersiniz?

S&P gibi kuruluşlar not vs. açıklamaları yıllık değerlendirir ,öyle 3-5 ayda bir yok öyle yok böyle demezler ,not uzun vade eylemler gözetilerek değerlendirilir.Fakat ülke dışa bağımlı ise maalesef zırt açıklama pırt tehditvari değerlendirmeler olabiliyor.

Bu kuruluşlar dünya mali dengesinin sahibi yani yönlendiricileri olunca elimiz mahkummuş gibi piyasalarımız tepki vererek onların ekmeğine yağ süreriz.

Nedir bizden istedikleri ki ,bizim gelişmemiz mi? HAYIR.

Demokratikleşme mizi mi istiyorlar?HAYIR.

Ekonomik olarak kendilerini mi geçmemizi mi istiyorlar?HAYIR.

Peki nedir bizden yada ülkemizden istedikleri ,KAYNAKLARIMIZ ,BİRİKİMLERİMİZ.

Ülkemiz ekonomik olarak dışa bağımlı ve bu konjuktörde dı$a bağımlı kalmayan ülke mi kaldı ,yani bu notçular siz büyüyecekseniz iç kaynağınla büyü der gibi ama ne yapalım dünyada faizler sıfırken parayı bulmak kolay ve harcarkende siz mi denetleyeceksiniz.O sistemi sizler kurdunuz ve iflasın eşiğinde olan sermayeniz maalesef gelişecek ülkelere gelmek ZORUNDADIR.Siz sıfırı tüketmeden bizler kıt kaynakları korumanın peşinde olduğumuzdan ,üstüne üstlük kriz uzmanı olan yönetim varken ,sizin bize not vermeniz abeste iştigalden öteye gidemez.CARİ AÇIK elbetteki önemli bir sorun fakat bu ülke ekonomik olarak bakıldığında CARİ AÇIKSIZ büyümesi ve istihdama katkısı sürdürebilirlik açısından daha uzun süre devam edecek görüntüsü hakim.Tek engel siyasi kanattan bozulma sinyalinin gelmemesidir.Morfin etkisiyle kararlılık gösterildiği sürece kurların gevşemesi beklenebilir.

Ülkemiz tarım ülkesi değil artık ,kendimize yeten ve tüm AB yi doyuracak kaynaklarımız mevcut ,sanayii yerelden ulusal ve globale dönüşürken lüks tüketim ihtiyaçları artarken girdilerin kurlardan dolayı aşırı oynaklığı zayıf tarafımızdır.Son OVP kararlarında bazı önlemler alındığı bilinmeli fakat uygulama 2014-2016 yı kapsadığından bu yıl cari açığın linear yukarı olmasıda bilinen gerçeklerdir.Önemli olan bu döngüyü evirip çevirebilmek ve başarılı da görüntü çizdiğimiz aşikar.

Not artınca bireylerin cebine yada devlete dışardan dolarlar yurolar akmayacak ,tek değişecek olan SICAK PARANIN HIZI VE SÜRESİ DEĞİŞECEK ,BELKİ DE BU TRANSFER HIZI ARTACAK FAKAT ÇIKIŞ SÜRESİ AZALACAK...

Şu anda olan nedir?SICAK PARA KISA VADE TURİST GİBİ SEYREDİYOR!...
Olması gereken ise bu naktin yatırımlara girmesi üretimde kullanılmasıdır ,finans piyasasından teğet geçen transferler faizlerinde düşük olmasından rahatsızlar ,tıpkı kendi ülkelerinde olduğu gibi.

Not gelirse ne olur peki?YATIRIM YAPILABİLİR NOTU OLAN ÜLKE OTOMATİKMAN DÜNYADA BÜYÜK FONLARDA BİRİKEN YATIRIMLARI KENDİNE ÇEKER ,BU FONLAR BANKALARDAN BÜYÜK VE PROJELERE ORTAK OLABİLİR ,FİNANSA DESTEK VEREBİLİR VE UZUN VADE KALICILARDIR GENELDE.

SON NOTU ALALI HENÜZ 6 AY OLDU VE DEĞİŞEN VE GELİŞEN NE GÖRDÜLERDE NOTCULAR SIRAYA GİRDİ DERSİNİZ?

ÜMÜĞÜ SIKILMIŞ BİR PİYASA VAR VE DİNAMİZMİ YÜKSEK VE YIKILAMAYACAK KADAR GÜÇLÜ.

93 BİNDE RALLİ AŞAĞI YAPTILAR ,HERHALDE BU KEZ RALLİ 98 BİN DİYECEKLER.

TÜne oldu ki ŞAHSİ DÜŞÜNCE VE HAYALİM OLUP ,DERALLİ DE OLABİLİR:-) TEK ŞARTLA!....

Saygılarımla,

(maxercon hocadan)


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2015 10:54 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 09 May 2012 00:05
Mesajlar: 1216
Meslek: Ekonometri

yine düzen degişmedi hatta ve hatta düzenin şiddeti daha bi acıtacak gibi burdan artık borsaların risk iştahı ile birlikte kücük yatırımcıya sanki elle sallar bi hali var tam bir mezbaga olacak gib gibi yuzde yirmi marjla risk iştahını kabartıp piyasaya daha fazla spekulator cekmeyi amaçlar gibi bi algı oluşturmakla birlikte onumuzdeki riskler goz onune alındıgında cıkış yapmak isteyen sermayeye hareket sahası oluşturmuştur bence ozetle bu işler artık kucuk yatırımcıya gore diil nacizane tavsiyem herkes tedbirini alsın pozisyonuunu gozden gecirsin kararını versin herzamanki gibi iş işten gecmeden ikazımızı yapıyoruz...


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2015 21:56 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 09 May 2012 00:05
Mesajlar: 1216
Meslek: Ekonometri

76 binlerde ikazımızı yapmıştık 69 bin ne diyek.......diyekki daha baslangıc sagda slda fazlaca bıdı bıdı yapılıyo aman diyim biz yandık siz yanmayın bu memlekette yatırıne oldu ki için daha 10 sene gecmesi lazıne oldu ki.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 15 May 2016 00:36 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 09 May 2012 00:05
Mesajlar: 1216
Meslek: Ekonometri

aylar oncesinden ikazımızı yapmıtık ne oldu bi inceleyelim endeks 87 binlere gitti yani zirveden sadece 6 bin puan aşagıya bist 30 neredeyse zirveden yuzde 50 aşagıda tkaslarda her gecen gun yabancı çıkışı bariz gozukuyo gezdire gezidre boşaltıyolar yeterince sattıklarında frensiz kamyonu gorecegimizi duşunuyorum sahipli banaların direnmeye ççalıştıgını gorsekte yabancı yatırımcı aradıkları yada holdinglerin isse alım programlarıyla piyasaları dirençli tutmaya çalıştıklarınıda biliyoruz fed faiz artırdıkça sermaye çıkışıda kademeli olarak devam edecege benziyor bunlar iyi gunler mi pek yakında gorecegiz yatırımlarınızı yeniden planlamanızı dilegiyle ytd iyi akşamlar yancılara gomlekççilere dikkat!


En son bozuk düzen tarafından 17 May 2016 14:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 May 2016 14:14 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 09 May 2012 00:05
Mesajlar: 1216
Meslek: Ekonometri

aylar oncesinden ikazımızı yapmıtık ne oldu bi inceleyelim endeks 87 binlere gitti yani zirveden sadece 6 bin puan aşagıya bist 30 neredeyse zirveden yuzde 50 aşagıda tkaslarda her gecen gun yabancı çıkışı bariz gozukuyo gezdire gezidre boşaltıyolar yeterince sattıklarında frensiz kamyonu gorecegimizi duşunuyorum sahipli banaların direnmeye ççalıştıgını gorsekte yabancı yatırımcı aradıkları yada holdinglerin isse alım programlarıyla piyasaları dirençli tutmaya çalıştıklarınıda biliyoruz fed faiz artırdıkça sermaye çıkışıda kademeli olarak devam edecege benziyor bunlar iyi gunler mi pek yakında gorecegiz yatırımlarınızı yeniden planlamanızı dilegiyle ytd iyi akşamlar yancılara gomlekççilere dikkat!

ikazımızı yineleyelim aman dikkat tekerlek her an patlayabilir


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BORSA YORUMU
Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 May 2016 00:21 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 09 May 2012 00:05
Mesajlar: 1216
Meslek: Ekonometri

sn moderator bir kaç undur siteye dadanan robotları temizlemeyi düşünüyormusunuz yoksa bole forumun içine etmeye devam edeceklermi tşk


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sonraki


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafirGeçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.