Zaman: 19 Oca 2018 15:57


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Borsada Hisse Senedi İşlemleri Nasıl Yürütülür?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017 11:02 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 03 Şub 2017 17:09
Mesajlar: 17
Meslek: Bilgisayar Mühendisliği

Bu yazıda; borsada hisse senedi işlemlerinin nasıl yürütüldüğü konusunda detaylı bilgilere yer verdik.

Resim

Hisse senetlerinin ticari işlemlere dahil olmasıyla birlikte borsadan bahsedilmeye başlanmıştır. Borsa ve hisse senetlerini, ayrılmaz ikili olarak tanımamızın nedeni de budur. İşlem hacimlerine bakıldığı zaman da hisse senetleri karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca birikmiş paramızı, birkaç hisse senedi ile değerlendirmek aklımıza gelen yöntemler arasındadır. Eğer borsada hisse senedi işlemlerinin nasıl yürütüldüğünü biliyorsanız birikimlerinizi bu şekilde değerlendirerek iyi bir ek gelire sahip olabilirsiniz.

Şimdi sıfırdan başlayanlar için borsada hisse senedi işlemleri nasıl yürütülür, nelere dikkat edilmeli gibi konulara hep birlikte göz atalım:

Borsada Hisse Senedi İşlemlerine Nasıl Başlanır?

Resim

Birikimlerinizi borsadan hisse senedi alarak değerlendirmek istiyorsanız; her şeyi bir kenara bırakıp önce kendinizi geliştirmelisiniz. Borsanın ne demek olduğunu, hisse senetlerinin nasıl alınıp satıldığını ve size nasıl para kazandırdıklarını öğrenmelisiniz. Borsayı hafife alarak ‘ben yaparım’ gibi düşüncelere kapılmadan işlemleri nasıl yürüteceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Borsada sıklıkla yapılan hatalar arasında bilgi edinmeden işlemlere başlamak ve nasıl olsa yaparım düşüncesiyle borsayı hafife almak yer alır. Bu nedenlerden dolayı belli bir eğitim süreci geçirmeyi düşünseniz iyi edersiniz. Biriktirmiş olduğunuz paranızı bir anda kaybetmemek ve para kazanabilmek adına alacağınız eğitimler oldukça önemlidir.

Borsa işlemlerine başlamak için alacağınız eğitimlerle birlikte deneyim kazanana kadar küçük adımlarla ilerlemeniz gerekmektedir. Belli bir deneyim kazanana kadar küçük adımlarla ilerleyerek paranızı da doğru bir şekilde yönetmiş olursunuz. Deneyim kazanmak için demo hesap kullanabilirsiniz. Sanal para ile bir oyun benzeri şekilde hisse senedi alım – satım işlemi yaparak demo hesaplarda deneyim kazanabilirsiniz. Aynı zamanda borsa işlemlerinde oldukça önemli olan stratejileri de demo hesaplarda risk almadan üretme imkanı bulursunuz. Deneme – yanılma yöntemiyle size uygun en iyi yatırım şeklini belirleyebilirsiniz.

Borsada Yatırıne oldu kiılacak Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

Resim

Borsada birikimlerinizi değerlendireceğiniz hisse senetlerini belirlemek için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bilmeniz gereken ilk konu ise borsada değer kazanacak hisse senetlerine yatırıne oldu kiıldığıdır. Borsanın yatırım mantığı, düşük fiyattan alıp fiyatlar yükseldiğinde satarak, alım – satım fiyat farkından kar etmektir. Bu nedenle de değer kazanacak olan hisse senetlerini belirlemeniz gerekiyor. Bu noktada edindiğiniz bilgi ve deneyim, en büyük yardımcınız olacaktır.

Yatırıne oldu kiğınız hisse senetlerini, ilgi alanlarınıza göre belirleyebilirsiniz. Yani ilginizi çeken bir sektöre ait hisse senetleriyle işlem yapmanız çok daha kolay olacaktır. Çünkü o sektörle ilgili gelişmelere hakim olabilirsiniz ve gelecekte hangi yönde ilerleyeceğinizi tahmin edebilirsiniz. İnşaat, otomotiv, moda gibi sektörlerden hangisine ilgi duyuyorsanız hisse senedini seçiminizi de ona göre yapmalısınız. Otomotiv sektöründen hiç anlamayan ve yaşanan gelişmelere anlam veremeyen bir kişi, gelecekte sektörün hangi yönde ilerleyeceğini tam olarak bilemez. Ama bu sektörle ilgili gelişmelere hakim olan bir kişi, gelecekte yaşanacak gelişmeler hakkında yorum yapabilme yeteneğine sahip olacaktır. İşte bu nedenle ilginiz olan alanlara ait hisse senetlerini seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Borsada Hisse Senedi Alım – Satımı Nasıl Yapılır?

Resim

Borsada hisse senedi alım – satım işlemleri, arz – talep mantığına göre yapılmaktadır. Yani siz bir hisse senedi almak istediğiniz zaman, satmak isteyen birisi olmalıdır. Aynı seviyelerden verilecek alım ve satım emri, birbiri ile karşılaştığı zaman işlem gerçekleşecektir. Otomatik eşleşme prensibine göre gerçekleşen bu işlemlerde, kararlarınızı seans içerisinde vermek yerine daha önceden analizlerle belirlemeniz hata payınızı azaltacaktır. Aynı zamanda bir hisse senedinin tepe ve dip noktalarından alım – satım emri vermemeniz gerekmektedir. Ne zaman kırılma yaşanacağını belirlemek oldukça zordur ve böyle bir riski almayı kimse istemeyecektir.

Borsada Hisse Senedi İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Resim

Birikimlerinizi borsada hisse senedi işlemleri ile değerlendirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken oldukça önemli noktalar vardır. Bunların başında bilgi ve deneyim seviyeniz gelmektedir. Borsayı tam olarak anlamadan işlemleri de doğru bir şekilde yapamazsınız. Para kazanmak için detaylı bir şekilde yatırımları nasıl yapacağınızı biliyor olmalısınız. Hem psikolojik hem bilgi hem de deneyim anlamında kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu konulara özen gösterdiğiniz zaman borsa, birikimlerinizi kazançlı şekillerde değerlendirebileceğiniz bir yerdir.

Kaynak: http://borsanasiloynanir.co/borsada-his ... yurutulur/


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafirGeçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.