Zaman: 16 Eki 2019 17:16

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Borsada oynamanın Mantığı nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2009 22:42 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar mrb ben size birkaç soru sormak istiyorum
şimdi bir hissenin ilerki günlerde kara geçeçeğini nasıl tahmin edebilirim yani özsermayesi son 3-6 ayda artıştaysamı yada özkaynakmı,net satışlarımı,dönen varlıklarımı,hazır değerlerimi yani bu işin mantığını çözmek istiyorum Teşekkürler

Mesaj Başlığı: Re: Borsada oynamanın Mantığı nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2009 22:54 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Merhaba suayba;
Bir hissenin kara geçmesi derken herhalde hisseyi halka arz eden şirketin kara geçmesinden bahsettiniz.Yoksa hissenin kara geçmesi değilde değerinin artması yada düşmesi kavramlarından bahsedebiliriz.Peki nasıl bir hissenin değeri artar yada azalır?

Bu sorunun kesin net olarak cevabını kimse veremez.Ama geçmiş deneyimlerden yola çıkarak şirketin mali tablosu ,bilançosu,yatırımları ve karlılığı bir çok beklenti hisse senedinin değerini artırır veya düşürür.Yani şirket istikbal vadediyorsa doğal olarak bu hisselerinin fiyatınada olumlu yansır.Çünkü şirket para kazanıyorsa ortaklarıda yani hissedarlarıda para kazanmalıdır.

Tabi bizim borsamızda yada diğer borsalarda hisse senedi fiyatlarını etkileyen tek faktör bu değildir.Yani spekülasyon.Yani spekülatörler.
Sanal olarak bir şirket hakkında beklentiler yaratıp hisse senedinin fiyatını yapay olarak düşürmek yada yükseltmek ...

Mesaj Başlığı: Re: Borsada oynamanın Mantığı nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2009 12:39 
Kullanıcı avatarı

teşekkürler cevap için

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.