Zaman: 21 Şub 2018 22:00


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sonraki
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2013 03:34 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 27 Oca 2009 00:55
Mesajlar: 405

HİSSE : BRISA

İMKB HİSSE SENEDİ KÜNYESİ

BRİSA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SAN.VE TİC.A.Ş.BRISA Lastik Hisse Senedi ile ilgili bütün analiz, yorum ve şirket haberleri bu başlık altında toplanmıştır.
---------------------------------------------------------------------------------------------
YASAL UYARI:Burada yer alan yatirim bilgi,yorum ve tavsiyeler "Yatırım Danismanlıgı" kapsamında değildir.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler,yorum ve tavsiyede bulunanlarin kişisel göruşlerine dayanmaktadir.Bu göruşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuclar doğurmayabilir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2013 00:10 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 18 Ara 2010 21:51
Mesajlar: 281
Meslek: Otel İşletmeciliği

sevgili ****** üstad...5.44 seviyesini stop-loss seviyesi olarak göstermiştin son yorumunda...dün 5.36 gördü..bu gün 5.32 görüp 5.40 tan kapandı.Her zamanki gibi tahminin yine 12' den vurdu...Yalnız 5.32 den sonra 5.40' a kadar yükselmesi(tabi hacim ne kadar bilmemekle birlikte) sanki yeniden yükseliş kanalına girecek gibi görünüyor ne dersin?Bu son düşüşle ilgili yorumunu alabilirmiyiz eğer müsaitsen...yani endeksten kaynaklanan genel düşüş dalgasının sonucumu yoksa Brisaya özgü bir geri çekilişmi sence? Teşekkürler ...


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2013 17:53 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 28 May 2012 19:37
Mesajlar: 109
Meslek: Eczacı

BRİSA-Brisa Lastik 2013 hedeflerini açıkladı

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Brisa olarak 2012 yılında 117 milyon dolar yatırıne oldu kiıklarını, 2013 yılında ise 70 milyon dolar daha yatırıne oldu kiı planladıklarını belirtti.

Bridgestone ve Lassa markalarını çatısı altında bulunduran Brisa'nın, Bridgestone LM-32, LM-30 ve LM-80 kış lastikleri ile henüz geliştirme aşamasında olan Lassa Snoways Era+ kış lastiğinin test sürüşleri, basın mensuplarının katılımıyla, İsveç'in Alvsbyn bölgesinde yer alan Vidsel kasabasındaki İsveç Deneme Alanı'nda (Sweeden Proving Ground-SPG) gerçekleştirildi.

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, etkinlik kapsamında, dünya ve Türkiye lastik sektörü ile Brisa'nın 2012 performansı ve 2013 hedeflerini paylaştı.

Geçen 6-7 senedir yaklaşık yüzde 15'ler civarında büyüyen dünya lastik pazarının, gelecek 5-6 senede ise yüzde 20 ile yüzde 30 arasında büyüyeceği öngörüsünde bulunan Bayman, bunun da aslında özellikle Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan büyük nüfuslu ülkelerde orta gelir zenginliğinin artmasıyla araç üretimi ve satışlarının yükselmesinden kaynaklandığını ve lastikçilerin orijinal ekipman pazarında daha fazla lastik satacağını söyledi.

Türkiye'ye bakıldığında ise sektörün geçen 5-6 senede krize rağmen dünya standartlarının üstünde büyüdüğüne işaret eden Bayman, binek ve hafif ticari segmentte yaz lastiklerinde yıl içinde küçülme trendinin hakim olduğunu, ancak Eylül ayı ile beraber kış lastikleri segmentindeki büyümenin sektörün toparlanmasına yardım ettiğini belirtti.

Brisa olarak 2012 yılında önceki yıla göre, adet olarak daralmış olsalar da cirosal olarak hedeflerine paralel bir performans gösterdiklerini ifade eden Bayman, ''Özellikle ilk 3 çeyrekte daralan bir pazarın arkasından çıkan kış lastiği regülasyonuyla pazar hızlı bir şekilde büyüme gösterdi ve ticari lastiklerde 2011'in gerisinde olsak da kış lastiklerinin etkisiyle 2012 senesi yüzde 2'ler civarından bir büyüme ile bitti'' dedi.

-''Çift haneli büyüme planlarımız var''-

Brisa olarak çift haneli büyüme planları olduğunu, bunun da büyük kısmının iç pazar kaynaklı olacağını belirten Bayman, 2012'de daralan pazarın 2013 yılında artışa geçeceğini söyledi.

Bayman, ''2012'de çoğu alışverişin ötelendiğini görüyoruz. Avrupa'da araç kullanım alışkanlıkları değişirken, özellikle Türkiye'de ticari tarafta daha fazla ötelenemeyecek bir süreye geldi. Genel prensip olarak araç satışları az olduğu zaman lastik değişimi artar. Yenileme pazarında geciktirilen bir alışveriş olduğu için 2013'te yenileme pazarı pozitif büyüme gösterecek. Bizim de bunun üstünde büyüme planımız var'' diye konuştu.

İhracatlarının geçen yılın bir miktar altında olduğunu, bunun da büyük bir kısmının Avrupa'daki daralmadan kaynaklandığını ifade eden Bayman, şöyle devam etti:

''Kriz öncesinde bizim işimizin yüzde 70'i Avrupa'dan geliyordu. Bu sene özellikle başka coğrafyalardaki satış artışıyla, bu dağılımı yüzde 50 - yüzde 50'ye getirdik. Yani yüzde 70'si Avrupa'dan gelen ihracatın artık yüzde 50'si geliyor. Bu değişimi devam ettirmeyi düşünüyoruz. Gittiğimiz yerler daha bakir, daha büyük. Az da olsa Çin'de başladık ama Çin'e ucuz lastik satmıyoruz. Yaklaşık 250 binlik bir başlangıçla Avustralya pazarına girdik. Bunların hepsi bizim Avrupa'daki ihracat kayıplarımızı dengeliyor. Bunların dışında Güney Amerika, Afrika ve Avrupa'nın kuzey ülkelerinde de işimizi büyütmeye çalışıyoruz.''

-''Kış lastiği ruhsat içinde değerlendirilmeli''-

2013 yılı hedeflerinde ise başta binek olmak üzere tüm segmenterde büyüme olacağı tahminini dile getiren Bayman, özellikle kış lastiği regülasyonunun bunda etkili olacağını söyledi.

Lastik üreticileri olarak kış lastiksiz araçlara ceza kesmek yerine bunun ruhsat içerisinde değerlendirilmesini daha doğru bulduklarını ifade eden Bayman, ''Avrupa'da eğer ruhsatınıza işlenmemişse ya da kış lastiği yokken kaza yaparsanız sigorta paranızı ödemez. Bu, çok caydırıcı ve araçları durdurup altındaki lastiği kontrol edip ceza kesmekten daha iyi bir uygulama'' yorumunu yaptı.

Brisa olarak kış lastiklerini her yıl Ağustos ayında iş ortaklarına satmaya başladıklarını anlatan Bayman, ''Bu sene kış lastiği ile ilgili yasanın çıkıp çıkmayacağı tam kesinleşmeden bir önceki senenin 2 katı kadarlık bir satış ve üretim planlamıştık. Yasanın çıkmasıyla 2011'e oranla 3 kat daha fazla lastik sattık. Bunun büyük bir kısmı, ticaride daha ciddi kontrol ve takip olmasına rağmen binek tarafından geldi. Kış lastiği konusunda ciddi bir bilinç artışı olduğunu görüyoruz, ama hala en son ana kadar bekleyip kış lastiğini o zaman taktırma alışkanlığı devam ediyor'' ifadelerini kullandı.

-''Ortaklarımızın buradaki yatırımlarla ilgili negatif düşünceleri yok''-

Satışlarının adet olarak yüzde 40-45'inin içerideki yenileme pazarından, yüzde 20'sinin de orijinal ekipmandan geldiği bilgisini veren Bayman, ''Yani iç pazar, toplam satışlarımızın yüzde 60'ını oluşturuyor. Geri kalan yüzde 40'ın yaklaşık yüzde 15'i Bridgeston'un sistemine ihracat, yaklaşık yüzde 25'i de Lassa markalı ihracatımız'' şeklinde konuştu.

Brisa olarak 2012 yılında 117 milyon dolar yatırıne oldu kiıklarını, 2013 yılında ise 70 milyon dolar daha yatırıne oldu kiı planladıklarını belirten Bayman, bu yatırımların üretimde kapasite, kalite ve teknolojinin artırılmasını kapsayacağını ifade etti. Bayman, kapasitelerini 12 milyon 500 bin adete çıkaracak bu 70 milyon dolarlık yatırımla bu yıl 25. yılında Brisa'nın toplam yatırımının 850 milyon dolara ulaşacağını ifade etti.

Sektör olarak hammadde konusunda büyük maliyet problemi olduğunu dile getiren Bayman, ''Hammaddede tamamiyle dışa bağımlıyız. Eskiden hammaddenin yüzde 50'si ithal edilirken şu anda bu oran yüzde 80-85'lerde. Ama Aliağa'da yapılmakta olan ciddi bir petrokimya yatırımı var. Bu güzel haber. Bu malzemelerin bazıları tekrar iç üretime geçecek ve sektörün dışa bağımlılığı azalacak. İşçilik de büyük maliyetlerden bir tanesi. İşçilik saat ücreti olarak Avrupa'dan daha düşük ama verim ve kalite olarak bakıldığında onlardan daha yüksek durumdayız. Bu sebepten dolayı ortaklarımızın buradaki yatırımlarla ilgili negatif düşünceleri yok'' değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, Brisa Kış Lastiği Test Gezisi'ne Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun ile Brisa Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat ve diğer şirket bazı şirket yöneticileri de katıldı

.....

http://www.hissenet.net/hisse-analiz/br ... h4573.html


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2013 17:13 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 19 Ara 2010 15:33
Mesajlar: 115
Meslek: Belirtmedi

kış lastiği yeni bir olay değil. Geçen yıl bunu yapacaklarını söylemişlerdi.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2013 23:31 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 18 Ara 2010 21:51
Mesajlar: 281
Meslek: Otel İşletmeciliği

****** yazdı:
artiller yazdı:
sevgili ****** üstad...5.44 seviyesini stop-loss seviyesi olarak göstermiştin son yorumunda...dün 5.36 gördü..bu gün 5.32 görüp 5.40 tan kapandı.Her zamanki gibi tahminin yine 12' den vurdu...Yalnız 5.32 den sonra 5.40' a kadar yükselmesi(tabi hacim ne kadar bilmemekle birlikte) sanki yeniden yükseliş kanalına girecek gibi görünüyor ne dersin?Bu son düşüşle ilgili yorumunu alabilirmiyiz eğer müsaitsen...yani endeksten kaynaklanan genel düşüş dalgasının sonucumu yoksa Brisaya özgü bir geri çekilişmi sence? Teşekkürler ...post1035128.html#p1035128

Sevgili ****** uzun zamandır görmeyince bu sayfaları bıraktığından endişe etmiştim....Yeni sayfanızdan haberim yoktu...Sayenizde haberim oldu...Çok güzel bir sayfa olmuş..elinize emeğinize sağlık...Her ne kadar vurkaççı olmasamda sayfanın ismide süper olmuş...Başarılar dilerim...Yeni sayfanın takipçisiyim haberiniz olsun....Tekrar başarılar, kolay gelsin...Diğer takipçilere de selamlar...


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2013 16:30 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 20 Şub 2012 20:14
Mesajlar: 802
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

tüm portföyümü brisa olarak yaptım artık allah herkese güzel karlar nasiplesin bol kazançlar


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2013 17:07 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 20 Şub 2012 21:14
Mesajlar: 105
Meslek: Eğitim

orlondoww yazdı:
tüm portföyümü brisa olarak yaptım artık allah herkese güzel karlar nasiplesin bol kazançlar


Hayırlısı olsun orlandoww kardeşim kronda heralde bir tek ben kaldım, yalnız bıraktın beni :)
Ama keşke tüm portföyle girmeseydin brisaya yanına azcık aselsle arclk ekleseydin tadından yenmezdi senin portföy.

NOT: Sakın ha yatırım tavsiyesi olarak algılanmasın acemi borsacıyım...


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2013 18:48 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 20 Şub 2012 20:14
Mesajlar: 802
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

black_raider yazdı:
orlondoww yazdı:
tüm portföyümü brisa olarak yaptım artık allah herkese güzel karlar nasiplesin bol kazançlar


Hayırlısı olsun orlandoww kardeşim kronda heralde bir tek ben kaldım, yalnız bıraktın beni :)
Ama keşke tüm portföyle girmeseydin brisaya yanına azcık aselsle arclk ekleseydin tadından yenmezdi senin portföy.

NOT: Sakın ha yatırım tavsiyesi olarak algılanmasın acemi borsacıyım...


saol kardeşim tüm bağlarımı koparmadım az bıraktım elimde ama artık bakmıyorum yokmuş gibi davranıyorum zarar çok malum 3 5 sene kendi haline bıraktım kront.u şuan brisaya yöneldim zararımı realize edecek bir şirket inşallah yanılmam uzunca takılacaz brisayla :)elimde nakit durmak kaydıyla endexle takipteyim
senide beklerim buralara


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2013 22:43 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 Ara 2010 22:11
Mesajlar: 104
Meslek: Fotoğrafçılık

sayın orlondoww aselsanları ne yaptınız .


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: BRISA - Brisa Lastik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2013 15:43 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 20 Şub 2012 20:14
Mesajlar: 802
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

pamuk yazdı:
sayın orlondoww aselsanları ne yaptınız .


aselsan ayrıldım ımkb 30 dahil olunca
endexle hareket edecektir endex çok şişti düşmesini bekliyorum sonra tekrar portföyüme eklemeyi düşünüyorum


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sonraki


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafirGeçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.