Zaman: 14 Eki 2019 18:25

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Faiz Geliri Hiç Olmayan Şirket Var mı?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2011 23:48 
Kullanıcı avatarı
Konum: ''Kiminizi kiminizden rızık yönünden üstün kıldık..!'' ( NAHL 71 )
Meslek: Astronomi ve Uzay Bilimleri

İMKB deki en temiz, en şeffaf ve faiz konusundaki en hassas şirket BIMAS tır...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2011 23:50 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

anewculture yazdı:
Maalesef Luser hocanın listesi bence geçerli bir liste değil. Şirketlerin arka plandaki ilişkilerini inceleyerek o listedeki yüzde 95ini kesinlikle elemek gerekiyor. Hatta son çıkan katılım endeksine bakmak bile yeterli değil.

Görünen sebeplerin ötesine geçmek zordur. Yani faizli banka olduğu için GARAN almayın diyebilirsiniz ama kolayca görünmeyen sebeplerden dolayı SARKY almayın demek için, önce şirketin kurucularından başlayıp, iş ilişkilerini incelemeniz ve buna göre sebep göstermeniz gerekir.

O yüzden herkesin kendi gözünü açması en doğrusu olacaktır.

O liste luser hocanın listesi değil bu işlerle ilgilenen uzmanların üstünde çalısarak çıkardığı bir listedir katılım bankalarından işlem yapanlar güncellenen listesinden tabi ki o hisseler üzerinden işlemlerini yapabiliyorlar caiz olarak nitelendiriliyor

Yeni mesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2011 00:55 
Kullanıcı avatarı

konuyu hortlatmış gibi olucam ama üç sayfa boyunca doğru bilgiler yanında birçok yanlış bilgi karışmış.

faizin tanımını iyi bilmek lazım: "faiz borç üzerinden edinilen kazanç" demektir. yani bir şirketin esas işi borç yoluyla kazanç edinmekse ve hayatiyetini böyle sürdürüyorsa bu şirket haram üzere kuruludur. hissesini almak faizciliğe bulaşmak demektir. asyab ve albrk da ne yazık ki borçdan gelir elde etme yolunu seçtikleri için faizli kurumlardır. (albrk 90lı yıllarda tertemiz bi kurumdu, bu hale getirenler utansın)

ancak işfin ve vakfn gibi finansal kiralama şirketlerini başında faizli bankaların adı var diye faizcilikle suçlamamak gerekir zira leasing islama uygun bir ticaret işlemidir. yani bu şirketler faizsiz çalışırlar.

sonuç itibariyle işi faizcilik olan bankalar ve yatırım ortaklığı vs. şirketler dışındaki sanal olmayan bütün şirketlerin hisselerinin alım satımı helaldir. şirketlerin paraları nerede değerlendirdiği yönetimde söz sahibi olmadığı için küçük yatırımcıyı bağlamaz.

örneğin ben uzun vadeli toaso veya tuprs aldım. bu şirketlerin küçük ortağı oldum. fakat o kadar az hissem var ki, yönetimde bana söz düşmüyor ve kazanılan paraların bir bölümü mevduatta veya repoda değerlendiriliyor. benim bu durumda hukuki bir sorumluluğum olmadığı gibi dini bir sorumluluğum da yok. ancak banka hissesi aldığımda baştan faize girdiğimi kabul ettiğim için mazur görülecek hiç bir yanıne oldu ki.

bence durum çok açık, umarım anlatabilmişimdir......

Yeni mesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2011 01:04 
Kullanıcı avatarı

velociraptor yazdı:

arkadaşım sana tek sorum bimlerde kredi kartı geçerlimi... cevabı ben vereyim evet. fazla lafa gerek yok.
bu ülkede sözüm ona faizsiz bankalarda var ama hepside faizcidir. bana faizsiz tekbir şirket gösterin bende taksim meydanında eşşeeek gibi anırayım...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2011 01:14 
Kullanıcı avatarı

Borsa=Para yazdı:
velociraptor yazdı:

arkadaşım sana tek sorum bimlerde kredi kartı geçerlimi... cevabı ben vereyim evet. fazla lafa gerek yok.
bu ülkede sözüm ona faizsiz bankalarda var ama hepside faizcidir. bana faizsiz tekbir şirket gösterin bende taksim meydanında eşşeeek gibi anırayım...

kredi kartı ile faizciliğin ne alakası var????

borcunu zamanında ödeyen biri niye faize girsin k kartında. hem bu durum bimaşı niye ilgilendirsin.

dolaylı işlemlere faiz diyeceksek o halde bu dünyada yaşamayalım. çünkü elimize gelen paraya mutlaka bi yerlerden haram karışmıştır. hristiyan ve putperestlerle ticaret yapan peygamberimiz ve ashap onlardan gelen ve muhtemelen faiz ve içki geliri de karışmış geliri afiyetle yemişlerdir.

sonuç olarak; doğrudan faizcilik yapmayan şirket faizsizdir...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2011 01:23 
Kullanıcı avatarı

ukat yazdı:
Borsa=Para yazdı:
velociraptor yazdı:

kredi kartı ile faizciliğin ne alakası var????

borcunu zamanında ödeyen biri niye faize girsin k kartında. hem bu durum bimaşı niye ilgilendirsin.

dolaylı işlemlere faiz diyeceksek o halde bu dünyada yaşamayalım. çünkü elimize gelen paraya mutlaka bi yerlerden haram karışmıştır. hristiyan ve putperestlerle ticaret yapan peygamberimiz ve ashap onlardan gelen ve muhtemelen faiz ve içki geliri de karışmış geliri afiyetle yemişlerdir.

sonuç olarak; doğrudan faizcilik yapmayan şirket faizsizdir...

valla dostum herkes inandığı gibi yaşarmış. sen öyle diyoran öyle olsun. ama unutma ki bunu sende bilirsin belki ama bizim ülkede faizsin kazanç adı altında o kadar saf temiz insanlarımız kandırılıyorki. o yüzden bence en iyisi faizsiz kazanç istiyorlarsa ozaman birikimleri olan kişiler kesinlikle borsadan uzak dursunlar gidip arsa veya gayrimenkül alsınlar en sağlamı bu bence.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 May 2012 11:59 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

geç bir bilgi ama

katılım endeksine bir bak, ilk en büyük 30 firmayı gösteriyor (KATLM)

http://www.katilimendeksi.org/index.php

Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 May 2012 14:18 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

ben banka, sigorta ve yatirim ortakliklari haricinde sanayi firmasi, uretim yapan, yada bir mali alim/satim yapan firmalara giriyorum cikiyorum. incik boncuk iclerini bilemem, bir yanlis yapiyorsam Allah affeder insallah.

gecen sene tavhl ye girmistim, sonra kafama takildi havaalaninda ickide satiliyo die, fiyati daha yukarida olmasina ragmen aldiim fiyata geri sattim. sonra iice dusununce Kuran da icki icmek yasak ama satisi yada bundan kar etmek yasak mi bunlarin hepsi yorum. Ben net olmayan her turlu konuda Allahi cok bagislayan bulacagimiza inaniyorum. Ha tekrar TAV alirmiyim almam, niye cunku gerek yok :)

selametle..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 May 2012 14:42 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İktisat

SNGYO kredi kullanmaz
dolayısıyla faize bulaşmaz;
fakat sattığı evlerde, peşin, banka kredisi ayrımı yapmaz
o ayrı..

Ama bunu dijital alemde değil gerçekte araştırırsan daha sağlıklı sonuç elde edebilirsin..
Arayışını taktir ettim..
Burada yazılanların çoğuna inanma..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 May 2012 14:51 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Sosyoloji

bence burda borsa da şirket olarak değil şirketi bir mal olarak düşünelim.biz şiketin kazncını değil şiketten bir mal satın alıyoruz.aslımda şirkete ortak gibi görünsek de değliz gerçek anlamda.şirket bize bir mal satıor. bu malın adı da hisse senedi.ancak temettü biraz farklıdır.
şöyle diyelim pazarcı ,sattığı ürünleri haram yoldan kazanıyor diye bizim aldığımız ürünlerde mi haram.O pazarcıyı bağlar bizi değil.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.