Zaman: 30 Mar 2017 09:45


Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz. Sayfaya git Önceki  1 ... 4272, 4273, 4274, 4275, 4276  Sonraki
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 00:40 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 19 Nis 2011 16:47
Mesajlar: 45
Meslek: Eczacı

İşte uefa kriterleri;
Mali kriterler

Kulüplerin ekonomik ve mali kapasiteleri ile şeffaflık ve kredibilitelerinin artırılması, yatırımcılara gerekli önemin verilmesinin yerleştirilmesi, ulusal ve uluslararası turnuvaların devamlılığının temini ve mali yönden fair play'in yerleştirilmesi amaçlarına dönük kriterlerdir.
Önemli olması bakımından bu kriterleri burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

Lisans alabilmek için kulüp aşağıdaki şartları sırasıyla yerine getirmek zorundadır.

1-Dönem içerisinde meydana gelebileceği planlanan bütün yükümlülüklerini yerine getirebilecek yeterli mali kaynaklara ve kullanılabilir kredi olanaklarına (gerektiğinde) sahip olduğunu gösteren kanıtlar;
a-Fon akım tablolarının hazırlanması
Tablo, kulübün belli bir dönem boyunca sağladığı fonları, yatırım ve finansman faaliyetlerini özetler. Dönem boyunca finansal durumda meydana gelen değişikliklerini açıklar.
Fon akım tabloları temel mali tablolar ile birlikte sunulur. Bu tabloda fon kavramı tüm finansal araçları kapsar. Fon akım tabloları düzenlenirken fon kavramının hangi anlamda kullanıldığı açıkça belirtilir.
Kulüplerin federasyonumuza verecekleri fon akım tabloları homojenlik sağlayarak karşılaştırmalarda kolaylık sağlamak ve anlam birliği oluşturmak amacıyla düzenlenecektir.
b- Nakit akım tablolarının hazırlanmasıBu tablo bir kulüpte, belli bir dönemde ortaya çıkan nakit akış kaynakları ve kullanıne oldu ki itibariyle gösteren tablodur. Bu tabloda fon kavramı kasa mevcudu ve bankadaki mevduatları kapsar.
c- Bankalar ve özel finans kurumları ile yapılan kredi sözleşmelerinin ve varsa banka garantilerinin orijinal veya noter tasdikli kopyalarının ibrazı.

2- Profesyonel futbol kulüplerimizin muhasebeleri, futbol faaliyetlerinin ve sonuçlarının sağlıklı ve güvenilir bir biçimde muhasebeleştirilmesi, mali tablolar aracılığı ile ilgililere (federasyonumuza, diğer kamu kurumlarına vs.) sunulan bilgilerin tutarlılık ve mukayese edilebilirlik niteliklerini koruyarak gerçek durumunu yansıtmanın sağlanması ve kulüplerimizde denetimin kolaylaştırılması amacıyla Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan, "Tek Düzen Muhasebe Uygulama Genel Tebligi" hükümlerine uygun olarak tutulacaktır.
Profesyonel futbol kulüplerinin faaliyetleri ile ilgili tüm gelir ve giderlerini VUK'da belirtilen usul ve esaslara uygun olarak belgelendirmeleri zorunludur.

3- Profesyonel futbol kulüplerimiz tüzüklerine ve genel kurul tarihlerini göre hesap dönemlerine uygun olarak (takvim yılı veya futbol sezonu itibariyle) bağımsız denetleme kuruluşlarınca denetlenmiş ve genel kurulca ibra edilmiş hesaplarına göre gerekli mali bilgileri TFF'ye vereceklerdir.

4- Federasyon ayrıca futbolla ilgili (futbol transferleri, futbolcu maliyeti, vergi, SGK vs.) lisans verme yönteminin ayrılmaz parçasını oluşturacak bilgi de isteyebilir.

5- Kulüplerin federasyonumuza, oyuncularına, teknik direktörlerine ve diğer kulüplere olan kesinleşmiş borçları ile FIFA ve UEFA kararları doğrultusunda futbolculara, başka federasyonlara bağlı kulüplere, teknik direktörlere ve maç organizatörlerine olan kesinleşmiş borçlarının ve sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmiş olduğunun kulüp tarafından teyidi. 6. Tüm kulüpler, tescil yönteminin bir parçası olarak bağımsız denetçiler tarafından denetlenmek ve bu denetçiler tarafından hazırlanacak raporları süresinde futbol federasyonuna göndermek zorundadırlar.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 00:43 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 19 Nis 2011 16:47
Mesajlar: 45
Meslek: Eczacı

UEFA kriterlerine uymayan kulüplere uygulanacak yaptırımlar

Öncelikle belirmemiz gerekir ki, UEFA kriterlerine uygun yapılanmasını gerçekleştirememiş kulüpler, federasyondan kulüp lisansı alamayacakları için, sportif performans sergileseler bile Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi mücadelelerine katılamazlar.

Bunun dışında yine lokal federasyonlar bu kriterlere uyum sağlamamış kulüplere aşağıdaki yaptırımları uygulama hakkına sahiptirler.

a)İhtar;
Tüm kriterlerin birinci kez ihlali halinde uygulanır.
b)Para cezası;
İhlalin ihtardan sonra tekrarında uygulanır.
c)Yeni futbolcu alımının yasaklanması;
Kulüplerin futbolcu, teknik kadro, federasyona olan borçlarının kapatılmaması veya FIFA - UEFA tarafından verilen karalara uygun işlemlerini yerine getirmemesi halinde uygulanır.
d-Puan indirimi;
Para cezasına rağmen tekrarı halinde cari veya sezon puanlarından indirim şeklinde uygulanır.
e- Futbolcuya lisans verilmemesi veya geri alınması;
Puan indirimine tekrarı halinde uygulanır.
f-Küme düşürme;
Puan indirimine rağmen tekrarı halinde uygulanır.
g- Tescil iptali;

Küme düşürmeye rağmen tekrarı veya hukuki kriterlerin 17. maddesinde yazılı hususların ortaya çıkması halinde uygulanır.

Kısaca;
2011-2012 sezonu ile bu şartlar daha da ağırlaştırılarak uygulanmaya başlıyor.

2012 finans raporları (Bilanço) esas alınarak 2013-2014 sezonunda tam olarak devreye girecek.
Bu durumda;


1. Futbol Takımlarının giderleri gelirlerini aşamayacak.

2. Son 3 yıllık toplam geliri, borçlar; 5 Milyon Euro aşabilecek. Bu rakama kadar 2015’e kadar ; 45 Miyon, 2018’e kadar 30 milyon Euro ve sonrası için 5 Milyon Zara edebilecekler

3. Gelir Hesapları; Stad Gelirleri (Bilet Satışları), Yayın Hakları, Sponsorluk gelirleri, Futbolcu Satış Gelirleri hesaba katılacak. Kısaca Parasal olmayan gelirler hesaba dahil edilmeyecek ve bunun dışındaki gelirler futbol dışı gelir olarak sayılacak.

4. Hiçbir futbolcuya, Kulübe yada yasal otoritelere vadesi geçmiş burç bulunmayacak.

5. Mali Genel Kurullarda onaylanan bir sonraki dönem bütçeleri UEFA’ın onayına sunulacak.

6. Öz sermayesi negatif duruma düşmeyecek. (Mal varlıkları+Alacaklar toplamı borçlardan fazla olacak.

7. Her takımın bir finans direktörü olacak. Kısaca sertifikalı mali denetçisi olacak.

8. Bütçesi 5 Milyon EURO nun altında olan takımlar bu kriterlerden muaf tutulacak.Kısaca takımların bol keseden yaptıkları transferler yada borçlanmaları önlenmiş olacak.
Yani vadesi geçmiş borç yada Özkaynakları eksiye düşen takımların liglerde mücadele edemeyecekler.

UEFA ise hiçbir organizasyona dahil etmeyecek.
Bir örnek verecek olursak;
Örnek;
Lig Sonunda;
1-Fenerbahçe (Borçlu)
2-Trabzonspor (Borçlu)
3-Galatasaray (Borçlu)
4-Kayserispor (Borcu Yok)
5-…
6-.. olsun;
Bu 4 takımın Mali Durumlarını UEFA onayına bakılacak.
Borcu olan takımların lige katılması engellenecek.

Yani;
Borçlu takımlar yerine; 4 ve 5. Takım Şampiyonlar ligine gidecek.
Borçlu olan takımlara , Borç durumlarına göre;
Puan silme,
Transfer yasağı ve son olarakta bir alt lige ( 4.lige kadar BAL) gönderecek.
Bu cezayı UEFA zorlaması ile TFF uygulamak zorunda.
Eğer uygulamaz ise;
Türk takımların Avrupa Kupalarında ve Milli Takımın Uluslar arası maçlardan UEFA men cezası verecek.
Kısaca;
Bu sezon 2012 sonuna kadar tüm takımlar yatırımlarını yapmış ve hazır olarak liglere girmelidir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 04:07 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 10 Tem 2010 10:07
Mesajlar: 394
Meslek: İnşaat Mühendisliği

slx1 yazdı:
zaman ayırıp soruma yardımcı olan black -luser -numaralı arkadaşlara teşekkür ederim , pzt kararımı kendim vermek üzere 60 tane gs alacağım ,likid fon olarak bankada yatan bedelli param zaten hazır zamanı gelince bozarım.
herkes insallah kazanır


bu haberi oku bidaha düsün bence
Şok! GS şike mi yaptı?


Galatasaray eski başkanı Adnan Polat hakkındaki iddianame kabul edildi
http://www.borsagundem.com/haber/Sok-GS-sike-mi-yapti/86993


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 13:51 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Nis 2011 20:53
Mesajlar: 24
Meslek: Belirtmedi

arkadaslar ben bir yildir gs hissesindeyim ve bu forumu devamli takip ettim okudum hic yazmadim simdi size borsanin isleyisini anlatan bir hikaye anlatacam Bir gun bir koye bir adam gelmis ve demiski ben maymun basina 10 dolar verecem koylu gitmis maymunlari toplamis ve 10 dolardan adama satmis koyde az maymun kalmis adam bu sefer fiyati 25 e cikarmis koyde maymun kalmamis sonra 50 dolar demis ve benim isim var ben bu isi yardimcima devrediyorum demis ve ayrilmis yardimci demiski ben size maymunlari 35 dolardan satayim sizde adama 50 dolardan satarsiniz ve maymunlari 35 dolardan koyluye satmis bundan sonra ne adami nede yardimcisini goren olmus .....gs hisselerinizle ilgili islem yaparken burda yazilanlari tabiki okuyun ama burda adamin yardimcisininda olabilecegini mutlaka aklinizin bir kenarinda olsun burda kotumser bir tablo ciziliyor ama ben hisseme ve hislerime ve takimima guveniyorum


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 14:18 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 14 Tem 2010 23:51
Mesajlar: 44
Meslek: İnşaat Mühendisliği

arkadaşlar müsadenizle bende hisse hakkında görüşlerimi açıklamak istiyorum,bedelli olayı kesinlikle bir oyundu,amaç hisse toplamaktı bence bu başarıldı,daha önce spk başkanıyla görüşüldü ve kayıtlıya geçileceğini bu yönetim kesinlikle biliyordu,yani kayıtlı olayı ani gelişen bir olay değildi,koskoca gs,yı yöneteceksin ve bunu bilmeyeceksin gülerler adama tamamen bilinçli hareketler,bundan sonra öngörüm nedir nasıl olucak bilmiyorum ama bedelli ve bedelsizi içinde barındıran yüksek bir arttırım bekliyorum,allahım hayırlısını versin


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 20:07 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Haz 2011 20:59
Mesajlar: 122
Meslek: Öğretmen

Herkese Hayırlı Akşamlar;arkadaşlar bir düşünün adamlar borsada ilke imza atıp rekor düzeyde bedelli açıkladı malları topladı ama gözden kaçırdıkları bişey vardı oda hakkını aramasını bilen ky lar yapılan başvuru ve şikayetler üstüne birde eski başkanın durumu pabuçta kıymetli geldi ikinci alternatifleri olan bu kayıtlı fasafisosona yöneldiler biliyordular ama salağa yatmışlardı,şimdi biz ky olarak bu saz heyetinin istediği gibi çalıp oynayamayacağını bilelim yeter EN önemli rahatlatıcı durum (bana ve arkadaşıma göre)faysalla azizimin düellosuki bence azaiz efendide faysala papuç bırakmayıp ky üzerinden faysala yüklenecektir faysalda mecburen iyi adam rolüne geçecektir YTD


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 22:06 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 21 Şub 2012 00:00
Mesajlar: 92
Meslek: İnşaat Mühendisliği

bu kulupler uefa kriterlerine gelecekse dernek ve aş gelir giderleri bi çatı altında toplanması gerekmiyor mu birde ben ısrarlıyım bu kadar spekülasyona rağmen 160 lara demir atmışsa bunda var bi ibnelik kulup kağıdı geri topluyor herhalde şampiyonluga giden bi takımın mali durumu kasa dolu olmaz mı birde bu kulupleri yönetenler kuluplerden sorumlu tutumuyır mu bu kulupleri bu hale kimler getirdi


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 22:25 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Nis 2010 20:25
Mesajlar: 2753
Meslek: Otel İşletmeciliği

kazimdamar yazdı:
slx1 yazdı:
zaman ayırıp soruma yardımcı olan black -luser -numaralı arkadaşlara teşekkür ederim , pzt kararımı kendim vermek üzere 60 tane gs alacağım ,likid fon olarak bankada yatan bedelli param zaten hazır zamanı gelince bozarım.
herkes insallah kazanır


bu haberi oku bidaha düsün bence
Şok! GS şike mi yaptı?


Galatasaray eski başkanı Adnan Polat hakkındaki iddianame kabul edildi
http://www.borsagundem.com/haber/Sok-GS-sike-mi-yapti/86993


bunu artık geçelim arkadaşım. yaptıysa da yanına kar kaldı, görünen o. elde delil yok çünkü. olan adnan polata olur en fazla. olaya bir de şu açıdan bak: aylardır şike davası konuşuluyor, herhangi resmi bir ağızdan tek bir laf var mı şike yapıldığına dair, yok. aksine karar bile açıklanmış delil yok diye. delil olmadığından sadece görevi kötüye kullanma iddiası var.

ytd.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 22:28 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Nis 2010 20:25
Mesajlar: 2753
Meslek: Otel İşletmeciliği

cesuryus yazdı:
bu kulupler uefa kriterlerine gelecekse dernek ve aş gelir giderleri bi çatı altında toplanması gerekmiyor mu birde ben ısrarlıyım bu kadar spekülasyona rağmen 160 lara demir atmışsa bunda var bi ibnelik kulup kağıdı geri topluyor herhalde şampiyonluga giden bi takımın mali durumu kasa dolu olmaz mı birde bu kulupleri yönetenler kuluplerden sorumlu tutumuyır mu bu kulupleri bu hale kimler getirdi


adı geçen isimler bağlı ortaklıklar şeklindedir. yani tek çatı aldında toplanma zorunluluğu yok. hisse toplama işine gelince yapmaya çalıştıkları şeyin bu olduğu sanıyorum hepimizin ortak kanısı.

ytd.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: GSRAY - Galatasaray Sportif Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2012 22:33 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Nis 2010 20:25
Mesajlar: 2753
Meslek: Otel İşletmeciliği

fializ yazdı:
birşey merak ediyorum futbol takımı şampiyon olursa şampiyonluk parası ve şampiyonlar ligi parası derneğemi şirketemi gidiyor...sanıyorum sorunuzun karşılığı performans gelirleri olarak geçiyor ve bildiğim kadarı ile %70 gelir şirketin oluyor.

ytd.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz. Sayfaya git Önceki  1 ... 4272, 4273, 4274, 4275, 4276  Sonraki


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.