Zaman: 16 Eki 2019 17:16

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Hisse Başına Temettü (TL) nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 13:59 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

OnceEsEs yazdı:
37 TL

aynen

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:00 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

OnceEsEs yazdı:
Senedin temettü dağıtacağı gün hisse başına verilecek paradır.

Örneğin ABCDE hisse senedi 1,09 dan işlem görüyor diyelim. Senet temettü dağıtacağını açıkladı. Dedi ki hisse başına 0,03425 temettü vereceğim. Tarih 30/04/2010 olsun.

30/04/2010 da senet değeri isterse 1,50 olsun 0,03425 değişmez. 30/04/2010 da senet 1,50 den kapansın. Elindeki miktar x 0,03425 para 2 gün içinde hesabına nakit yatar.

İstisnalar olmak kaydıyla; hisse temettü günü sonrası düşer. Temettü alacağım diye zarar etmeyin derim. Temettüden 20 gün önceki rakama dikkat edin. Temettü gününden sonra bu rakama genelde geri gelinir. Fakat o 20 günde iyi kar elde edebilirsiniz. YTD

"Elindeki Miktar x 0,03425 " elindeki miktar derken elimdeki "hisse senedi adedi" mi? yoksa "sahip olduğum hisse senetlerinin TL değeri" mi?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:05 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İnşaat Mühendisliği

hisse adedi

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:09 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

Peki temettü geliri hangi hesaba yatıyor ? yatırımcının aracı kurumdaki yatırım hesabına mı aktarılıyor bir de böyle bir durumda yatırımcı bir başvuruda bulunuyor mu ? yani benim elimde hisse var ama temettüden haberim yok hesabımı açtığımda parayı mı görüyorum yoksa şansımı mı kaybediyorum ?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:19 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Jeoloji Mühendisliği

Senet alışı yaptığın hesap hangisi ise ona.

Mesela ben YKB İnternet bankacılığı kullanıyorum. YKB yatırım hesabına para transfer ediyorum. YKB YATIRIM hesabından hisse alıp satıyorum. T1 T2 işliyor. Temettü Yatırım hesabına yatıyor. T2 günü YKB hesabına otomatikman transfer oluyor. Bu para ile tekrar yatırıne oldu ki banka hesabından yatırım hesabına transfer gerekiyor.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:20 
Kullanıcı avatarı

blueffect yazdı:
Peki temettü geliri hangi hesaba yatıyor ? yatırımcının aracı kurumdaki yatırım hesabına mı aktarılıyor bir de böyle bir durumda yatırımcı bir başvuruda bulunuyor mu ? yani benim elimde hisse var ama temettüden haberim yok hesabımı açtığımda parayı mı görüyorum yoksa şansımı mı kaybediyorum ?

Yatırım hesabının bağlı olduğu hesabında görürsün temettüyü. Verilen temettüler 1 hisse içindir. Mesela tspor hissesi net 1.09 kar payı dağıtacağını açıkladı 31 ekimde. Elinde 1000hisse*1,09=1090TL kar payı alır. Örneğinde olduğu gibi.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:22 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Jeoloji Mühendisliği

blueffect yazdı:

Yukarıdaki açıklamama ilave.

Sen temettüden haberdar olmasan bile YATIRMCI kuruluş, senin adına aldığı temettü tutarını sana nakit yatırır. Merak etme. Sen senedini takip et.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:25 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

Arkadaşlar Eğer durum sizin dediğiniz gibiyse, örnek olarak ABC şirketi: 1 tl nominal değerindeki beher hisse senedi için net 0,30tl (%30 oranında ) nakit temettü dağıtılacak" dediği zaman. elimde tanesi 55tl den 200 adet ABC hissesi varsa. (toplam değeri 55tl*200= 11000tl olsun) o kişi 11000tl nin %30'u yani 3300tl nakit temettü değil de 200*0,30tl=60tl nakit temettü alıyor ise. 11000tl gibi bir paraya senelik 60tl temettü alması çok mantıksız olmuyor mu? böyle ise adamın elindeki hisse senetlerinin değerinin azalıp yükselmesinin hiç bir anlamı kalmayacak adam tanesini 55tl ye aldığı senete 1tl lik muamele görmüş olcak. üstelik bu senelik bir olay. bu 1 tl enflasyon karşısında hiç mi erimeyecek ve çok düşük muamele görmüş olacak. böyle olsaydı türkiyeyi bırakın dünya da kimse borsa işine girmezdi,medya borsa haberlerini vermezdi çükü senet fiyatının inmesi çıkması hiç alakadar etmiyor nasıl olsa tanesi 1tl den muamele görecek. çok saçma oluyor. yanlışınız olmasın. Resmi bir kaynakdan nasıl bilgi edinebilirim bu konuda?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 14:25 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

Teşekkürler cevaplar için arkadaşlar

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.