Zaman: 25 Haz 2018 01:32


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 97  Sonraki
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2015 13:36 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 28 Mar 2012 17:11
Mesajlar: 423
Meslek: Memurluk

Borsa=Para yazdı:
bence cumhurbaşkanı hiç bir şeyden haberi de yok bilgisi de yok.. yanındaki dallamalar veriyor gazı veriyor gazı oda esip gürlüyor sonra.. aklı başında adam gibi işini yapan danışmanları olsa böyle konuşmazdı.. adam nereden bilecek 4G yi 5G yi.... zaten bu işten anlasalardı dinlenmezlerdi...


tayyipin danışmanlarının tek hedefi var. her durum nasıl oya çevrilir. gerisi onlar için önemli değil.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2015 14:16 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Nis 2015 14:14
Mesajlar: 15
Meslek: Sosyoloji

Netaş CEO'su Altay: 4G teknolojisine hakim olmadan 5G'yi tasarlamak mümkün değil...

Dünya Haber Saati : 07:04:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk Telekom toplantısında yaptığı "4G değil 5G'ye geçmemiz lazım" açıklaması tartışma yarattı. Dünya Gazetesi'nden Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, yerli 4G sistemini geliştiren Netaş'ın CEO'su Müjdat Altay "4G LTE Advance-Sürüm 11 baz istasyonu yazılımından donanımına kadar A'dan Z'ye Türk mühendisleri tarafından dünyayla eşzamanlı olarak tasarlanıyor. Bu ürün nihayetinde 5G olarak sonuçlanacaktır. Zaten 4G teknolojisine hakim olmadan 5G tasarlamak mümkün değil. Türkiye kendi 5G ürününü geliştirecek mühendislere, deneyim ve yetexneğe sahiptir" dedi.


Haberin tam metni:
http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-di ... 60143h.htm

Karşı atak geldi arkadaşlar:-))

Danışman hatası da olabilir, bilinçli de olabilir...
Bu hisseden verim alabilmemiz için bizim için 3 şey gerekli;
sabır,
sabır,
sabır..


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2015 14:39 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Nis 2015 14:14
Mesajlar: 15
Meslek: Sosyoloji

AK Parti’nin seçim beyannamesinde de yer alan 5G için ASELSAN-NETAŞ-Argela’ya “Hazırlanın” talimatının önceden verildiği öğrenildi....


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mobil iletişimde 4G altyapısına geçmeden doğrudan 5G'ye geçilmesi çağrısı, gözleri ilk yerli 4G baz istasyonu prototipini geliştiren ASELSANNETAŞ- Argela Konsorsiyumu'na çevirdi.

Konsorsiyumun ürettiği 4G baz istasyonu bu yaz cep telefonu operatörleri tarafından test edilecekti. Alınacak geri dönüşe göre de Kasım 2015'te seri üretim planlanıyordu.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın öncülüğünde yapılan projede yetkililerden alınan bilgiye göre bir yandan da 5G için Ar-Ge çalışması yürütülüyor. Konsorsiyum, bu yönde aldığı talimat uyarınca çalışmalara 4G baz istasyonu prototipini geliştirirken başladı.
Ar-Ge'nin başlangıç kabul edilebilecek bir aşamada olduğu ifade edilliyor. Ancak nihai hedef olarak teknolojinin tamamen yerli imkânlarla kullanıma sunulması koyuldu.

ULAK İÇİN FIRSAT DOĞDU

ASELSAN-NETAŞ ve Türk Telekom'un şirketi Argela Konsorsiyumu bir süre önce Ulak Projesi altında yerli baz istasyonu geliştirmişti. Söz konusu projede yer alan taraflar 4G ihalesi daha önce belirlenen takvimden 1 yıl önceye çekildiği için tepki göstermiş ve eleştirilerini dile getirmişti. Son gelişmeler de gösteriyor ki Türkiye 5G'ye hazır olana kadar yerli istasyon için pazar fırsatı da artmış olacak.

TURKCELL: 5G'YE HAZIRIZ

Turkcell'den yapılan açıklamada, "Next Generation Mobile Networks çatısı altında Türkiye'yi temsil ediyoruz. 5G'ye hazırız" denildi.

4G İPTALE BAĞLANDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "'Çöplüğe dönmesin, 2 yıl bekleyip 5G'ye geçelim" çıkışı sonrasında, hükümetin geçen hafta açıkladığı seçim beyannamesinde de yer alan 4G ihalesinin iptali gündeme geldi. Son kararı BTK'nın açıklaması bekleniyor.

AK PARTİ'NİN SEÇİM VAATLERİ ARASINDA

AK Parti Seçim Beyannamesi'nde de 5G yeni dönemde hayata geçirilecek projeler arasında sayıldı. Beyannamenin 267. sayfasında, "5G mobil elektronik haberleşme altyapısına ilişkin Ar-Ge çalışmalarını başlatacağız" ifadesi yer aldı. Beyanname yerli baz istasyonu üretimine geçileceği vaadini, "4G elektronik haberleşme ekipmanlarının yurtiçinde üretimine teşvik vereceğiz" cümlesiyle verdi.

"4G'YE BOŞ YERE GEÇMEYELİM" DEDİ VE TETİĞE BASTI

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe'nin geçtiğimiz günlerde BTK'nın "yabancı vendorların kucağına oturduğuna" ve bu nedenle 4G ihalesinin öne çekildiğine ilişkin sözleri ile ilk tartışma başlamış, ardından eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Öğe'yi destekler nitelikte açıklama yapmıştı. Öğe, dünya 2000 yılında 3G'ye geçerken Türkiye'nin 2009'da bu hizmeti vermeye başladığını anımsatarak, "Biz geç kaldığımız için 3G'yi en üst seviyede verdik. 3.5G düzeyinde verdik. 2010'da ise dünya yeni teknolojiye geçerek 3.9'dan başladı. Şu anda dünyada 3.5 ile 3.9 teknolojisi arasında fazla bir fark yok. Boş yere 4G'ye geçip dünyanın gerisinde kalacaktık" diye konuştu.

TÜRKIYE'DE MOBİL TEKNOLOJİ

1G - 1985: Araç telefonları aslında 1G teknolojisi ile çalışıyordu. Sistemin fişi 1 Ocak 2008'de çekildiğinde 17 bin abonesi vardı.
2G - 1994: İlk dijital ses ve mesaj olarak başladı. 200 yılına gelindiğinde operatör sayısı üçe çıktı. Daha sonra 2.5G ile veri eklendi.
3G - 2009: İhaleye 3 operatör 970 milyon Euro teklif verdi. 2009'da kullanılmaya başlandı. 3.5G versiyonu kullanılıyor.
4G - ?: İhalenin 26 Mayıs'ta yapılacağı açıklandı. Teklif gelmesi halinde dördüncü bir operatöre de yer açılacaktı.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2015/04/ ... n-baslamis


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2015 15:32 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 May 2012 22:08
Mesajlar: 430
Meslek: Otel İşletmeciliği

Farz edelim ki 4G ihale iptal edildi, 5G için çalışmalar yapılacak..Türkiye'de bu işi kim yapacak..Dünyada en son teknoloji şu an ulak... 5G için uğraşanlar 4Gyi geliştirerek 5Gye ulaşacaklar...Türkiye'de bu konsorsiyum değil de Aselsan Türk Telekom ve Netaştan başka şirket mi var..Yerli olarak...Yoksa ithal mi edilecek...Komik ya..

Ayrıca cumhurbaşkanı brifingi kimden aldı binali yıldırım mı yoksa vekaleten bakanlığı yöneten TTKOM yöneticisinden mi..her ikisi de ulakı destekleyen kişiler..benim aklıma ssm ögerin konuşması geldi...BTKdan şikayet ediliyordu..belki baktılar gerçekten vendorlar kaymağını yiyecek 4Gnin kimseyi incitmeden 5G dillendirilerek ilgili yerlere mesajlar gönderildi...BTK nasıl tepki verecek bakalım..


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015 08:48 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Nis 2015 14:14
Mesajlar: 15
Meslek: Sosyoloji

5G için teknik ekip kuruldu

Hükümet 5G için kolları sıvadı. Bakan Işık, "4G zaman kaybı olacak. İmkânları zorlayıp 5G'yi yerli teknolojiyle yapacağız" dedi

25/03/2015 09:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "4G ile vakit kaybetmeyelim. Doğrudan 5G'ye geçelim" çıkışının ardından ilk adım atıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, altyapı hazırlıkları için teknik ekibin çalışmaya başladığını söyledi. Işık, "Sayın Cumhurbaşkanı önemli bir pencere açtı. 5G'nin 2020'yi bulacağını düşünmüyorum. İmkânları zorlayıp yerli teknoloji ile yapalım. 3G'den 5G'ye geçiş imkânsız değil. Yaşama geçirmek için büyük bir seferberliğe ihtiyaç var" dedi.

Ekonomi yönetimi 26 Mayıs'ta yapılacak frekans ihalesinin ardından 5G altyapı çalışmalarının çerçevesini netleştirecek. Bilgi Teknolojileri Kurumu, GSM operatörleri ile görüşürken, Bakan Işık da teknolojik altyapı hazırlıklarını anlattı. Bakanlığını ilgilendiren tarafın teknoloji geliştirme ve bu noktada yerli teknolojinin getirilmesi olduğunu söyleyen Işık, 5G hazırlıklarıyla ilişgili şu bilgileri verdi:

İKİ TEMEL FARK: 3G ile 5G arasında iki fark var, biri hız. 3G'de 28-30 megabitlik bir hız varken 5G'de bu gigabit düzeyine geçecek. İnanılmaz bir hız oluşacak. İkincisi, 3G daha çok baz istasyonlarıyla haberleşmeyi esas alıyor, 5 G fiberoptik ağla olacak.

ÇOK HIZLI ÇÖZECEK: Önemli olan haberleşme altyapısı ve hızı. 'Her şeyin internetini' kaldıracak bir fiberoptik altyapı ve hız. 'Önce 4G yapalım da sonradan 5G'ye geçelim' yerine 'bütün imkânlarımızı zorlayalım da 5G'ye geçelim' çok daha doğru bir yaklaşım.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015 08:48 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Nis 2015 14:14
Mesajlar: 15
Meslek: Sosyoloji

4.GSM''e Katarlı ''Ooredeoo'' talip

Trilyon dolarlık sermaye yöneten Körfez ülkeleri fon yöneticilerin syeni rotası Türkiye.

Körfez sermayesinin hedefinde GSM, tarım ve enerji alanındaki yatırımlar var. Körfez sermayesinin uluslararası yatırım fonları ve yatırımcıları; Türkiye''ye yatırıne oldu kiış uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticileri ve Türkiye hükümetinin en üst düzey temsilcileri ile Raffles İstanbul Zorlu Center''da, 29-30 Nisan''da düzenlenecek “Uluslararası Yatırım Zirvesi”nde buluşuyor. “Ortadoğu Ekonomi Platformu” ve “İstanbul Yatırım Derneği” iş birliğiyle bu yıl ikinci defa düzenlenecek olan “Uluslararası Yatırım Zirvesi”; Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri''nden enerji, teknoloji ve inşaat alanında karar verici yatırımcıları ağırlayacak. ORTAKLIK DA OLABİLİRKatar Yatırım Otoritesi Fonu Başkanı Şeyh Abdullah Al Thani başta olmak üzere, toplam 1,5 trilyon dolarlık Körfez yatırım fonlarını yöneten katılımcılar Türkiye''deki fırsatları değerlendirme imkanı bulacaklar.

Ayrıca merkezi Katar''da bulunan ve Körfez ülkeleri ile Kuzey Afrika''daki en büyük iletişim operatörlerinden biri olan Ooredoo''nun Türkiye''deki 4. GSM operatörü olmak için temaslarda bulunduğu belirtiliyor. 26 Mayıs''ta yapılması planlanan 4G ihalesine yeni operatör olarak katılması beklenen Ooredoo''nun ihaleden bağımsız olarak da Türkiye''nin 4. GSM operatörü olarak veya mevcut operatörlerden birine ortalık formülü ile gelebileceği ifade ediliyor.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2015 12:26 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Nis 2015 14:14
Mesajlar: 15
Meslek: Sosyoloji

Erdoğan sürpriz şekilde ikna edildi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4G ile zaman kaybetmeye gerek yok. 2 yıl sonra direk 5G'ye geçilmeli" sözleri sonrası ikna oldu.
0Sitene Ekle
Erdoğan sürpriz şekilde ikna edildi
Vatan'dan Ercan İnan'ın haberine göre GSM operatörlerine resmi ya da gayriresmi yollardan 4G ihalesinin iptal edileceğine dair bir bilgi verilmedi. Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'nın da 4G süreci ile ilgili Cumhurbaşkanı'nı bilgilendirdiği öğrenildi. İhale bir son dakika sürprizi olmazsa Mayıs'ın 26'sında yapılacak.
4G İHALESİ İPTAL EDİLMEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Telekom 175. yıl kutlama gecesinde yaptığı "4G ile zaman kaybetmeye gerek yok. 2 yıl sonra direk 5G'ye geçilmeli. Aksi takdirde Türkiye çöplük olur" sözlerinden sonra 26 Mayıs'ta planlanan 4G ihalesinin yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu.

Gerek GSM operatör yetkilileri gerekse BTK'dan yöneticilerle yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime göre 4G ihalesi planlandığı gibi 26 Mayıs'ta yapılacak.

Ankara'da harıl harıl 4G ihalesine hazırlanan bir GSM operatörünün üst düzey yöneticisi, Cumhurbaşkanı'nın sözleri sonrası gelinen son noktayı şöyle özetledi:

"Biz operatörler olarak bu ihalenin yapılmasını istiyoruz. Şu ana kadar resmi ya da gayriresmi yollardan bize ihalenin iptal edileceğine dair bir bilgi de verilmedi. Disiplinli bir şekilde ihaleye hazırlanıyoruz."

BTK'dan bir yetkili de şöyle konuştu: "İhale takviminde herhangi bir değişiklik yok. 26'sında yapılacakmış gibi hazırlıklarımızı tamamlıyoruz."

İKNA TURU YAPILDI

Ankara kulislerinde konuşulanlara göre Cumhurbaşkanı'nın beklenmeyen ve sürpriz sayılabilecek çıkışından sonra ilk 48 saatte büyük bir kafa karışıklığı oldu. GSM operatörleri 4G sürecinin devam edip etmediğini öğrenmek istedi. BTK yetkilileri bu konuda net bir yanıt veremedi.

Ulaştırma Bakanı ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuyu başbaşa görüştükleri ve sürecin devamından yana tavır aldıkları belirtildi.

Davutoğlu'nun Ulaştırma Bakanı ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir görüşme yaptığı ve bu konuyu konuştukları ifade edildi. Bu görüşmede Ulaştırma Bakanı'nın, "4G'yi atlamak ve 5G'yi beklemek şu an çok realist görünmüyor. Yola çıktığımız şekilde ihale sürecini devam ettirelim" dediği, Erdoğan'ın da bu görüşe itiraz etmediği iddia edildi.

İPTAL DE BİR SEÇENEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz konusunda ısrarcı bir tutum sergilemiş, önce faizin düşmesi gerektiğini ardından enflasyonun da düşeceğinin altını çizerek Merkez Bankası'na "Faizi düşür" demişti.

Bu sözlerin piyasalarda yarattığı gerginlik ile dolar yükselişe geçmişti. Merkez Bankası Başkanı'nın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte verdiği brifing sonrası Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Görüş ayrılıkları olabilir ama sonu tatlıya bağlandı" ifadesi kullanılmıştı.

Operatörler gelinen noktada 4G ihalesi ile ilgili olarak da konunun tatlıya bağlandığını düşünüyorlar. Ancak bir son dakika sürprizi olabileceği ihtimalini de herşeye rağmen gözardı etmiyorlar.

5G GELENE KADAR 3G İDARE EDEMEZ

Yapılan teknik analizlerde 3G ile yola devam etmenin bir tercih olabileceği ancak bir kaç yıl içinde 3G altyapısının artan yükü kaldıramayacağı sonucu çıktı.

2 yıl içinde 5G teknolojisine geçmenin mümkün olmaması ve en erken 2020'de yani 5 yıl sonra bu teknolojinin yaygın olarak kullanılacak olması da, 3G ile uzun bir süre devam edilmesini zorlaştırıyor.

Türkiye'de data kullanımı akıllı telefon penetrasyonunun artması ile birlikte katlanarak büyüyor. Data kullanımı arttıkça da 3G altyapısı trafiğin yoğun olduğu bölgelerde sıkışıyor. bugün bile mobil cihazlarla bazen internete girmek ya da bir uygulama indirmek için uzun süre beklemek gerekiyor. Bu sıkışıklığın 2-3 yıl içinde altyapı geliştirilmediği takdirde büyük sorun haline dönüşmesinin kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.

Ve tabii bir de gelir sorunu var. Yapılacak ihalede devlet en az 2.5 milyar euro'luk bir gelir elde etmeyi planlıyordu. 4G ihalesinin iptali, bu gelirden de vazgeçilmesi anlamına gelecek ki bu da istenmiyor.

2023 HEDEFLERİ DE ZORA GİRMİŞ OLUR

BTK'nın 18 Mart'ta Resmi gazete'de yayımlanan ilanına göre, ihale sonucunda verilecek yetkilendirmenin konusu, ilgili mevzuat hükümleri ve Sayısı Sınırlandırılmış Kullanım Hakkı Yetki Belgesi kapsamında IMT (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) hizmet ve altyapılarına ilişkin mobil elektronik haberleşme şebekesinin kurulması, geliştirilmesi, işletilmesi olacak. Şebeke yetkilendirme süresi sonunda BTK veya BTK'nın göstereceği kuruluşa çalışır vaziyette ve bedelsiz devredilecek.

İhalede, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekansları için, toplam 20 ayrı bant genişliğinde satış yapılacak. Toplam bant genişliği 390,4 MHz olacak. İhalenin toplam asgari bedeli 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 euro olarak belirlendi.

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilgi toplumuna dönüşme sürecinde 4G çok kritik bir rol oynuyor. 4G teknolojisinin etkileri eğitimden sağlığa, eğlenceden e-ticarete her alanda kendini gösterecek. 4G ile artan mobil internet hızları ve gündeme gelecek yeni teknolojiler gayri safi milli gelir dahil ekonominin her alanında pozitif etki gösterecek.

(Vatan)


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2015 23:09 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 May 2012 22:08
Mesajlar: 430
Meslek: Otel İşletmeciliği

Arkadaşlar yarın 4G ve 5G ile ilgili önemli bir toplantı var..Bu toplantı inşallah bizler adına güzel neticelenir..

"Uluslararası Yatırım Zirvesi 2015" programında 15.00-16.30 saatlerinde yapılacak "Teknoloji Yatırımları" başlıklı özel oturumda Gler tartışılacak...
Enteresan olan Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ile BTK Başkanı Tayfun Acarerin oturumdan çekilmeleri

http://www.haberturk.com/ekonomi/teknol ... -4g-iptali

http://www.yatirimzirvesi.com/#nav-program
Recep Tayyip Erdoğan 11:30 - 12:30
Feridun Bilgin 14:00 - 14:30

Mehmet Ulusoy- İstanbul Yatırım Derneği Başkanı (Moderatör)
Tayfun Acarer- BTK Kurul Başkanı
Kemal Cılız- TÜBİSAD Baskanı
Güntay Şimşek - Habertürk Ekonomi Koordinatörü
Uluslararası Yatırım Zirvesi
Teknoloji Yatırımları - GSM Geniş Band 14:30 - 15:45

Tanyer Sönmezer - MCT Yönetim Kurulu Üyesi (Moderatör)
Turan Erdoğan - Vestel İcra Kurulu Başkanı (Keynote Sunum)
Müjdat Altay - Netaş CEO
Yeni Nesil Teknolojiler 17:00 - 18:00


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2015 09:15 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Nis 2015 14:14
Mesajlar: 15
Meslek: Sosyoloji

Anladığım kadarı ile (Kişisel Yorumum);

BTK, 4g ihalesini öne çekip yerli üretimi (ASELSAN-NETAŞ ve Türk Telekom’un şirketi Argela Konsorsiyumu) saf dışı etmeye kalktı.

Zira konsorsiyumun 4g için seri üretimi 2015 yılı sonu en erken olacaktı.

İhaleyi alan hiç bir operator bu kadar beklemeyeceğinden alt yapıyı yabancılardan alarak kurma niyetinde olmalılar.

Aklıma gelen de Türkiye'de faaliyette olan uluslararası operator konumundaki GSM şirketi diğer ülkelerde 5g ye geçerken açığa çıkacak 2.el 4g alt yapı ekipmanlarını (yada stoğunda bulunan kullanılmamış 4g alt yapı cihazlarını) ile kendi şirketinde hızla 4g geçişini yapabileceğinden ihalenin öne alımasında baskı yapmış olabilir.

Bu sonuca ihalenin zamanında yapılması için en çok konuşanın BTK ile birlikte bu GSM şirketi olması nedeni ile vardım.

İptal için baskıyı ise otağı olduğu GSM şirketinin yarışta geri kalacağını düşündüğü için ve 4g alt yapı konsorsiyumundaki Argela'nın da sahibi olduğu için iki türlü kaybı olacağını düşündüğü için Telekom yapmış olabilir.

Hükümet ise iki şey düşünmüş olabilir;

1.si altyapı cihazlarının yerli olması yurt dışına kaynak çıkışını azaltır,

2.si 4g kullanılabilir cihaz sayısı çok az olduğu için yurt dışında akıllı telefon ithalatındaki artış ekonomik denge hesaplarını bozabilir (ki bu zamana yayılsa zaten yeni nesil cihazlar 4g uyumlu olduğundan dengeler yavaş yavaş oturacağından ekonomik dengeler sarsılmayacaktır)..

ve hükümet ihale iptali kozunu oynadı...

SONUÇ;
İhale iptal olursa NETAŞ hissedarları için kötü gibi görünse de uzun vadede daha hayırlı olabilir.

İhale iptal edilmeyip yerli üretim alt yapı kullanımı için ciddi yaptırımlar eklenebilirse (ki ihalenin bu haliyle bence yetersiz) yine NETAŞ hissedarları için bu sefer kısa vadede hayırlı olabilir..
Yani NETAŞ için iptal haberleri olumsuz değil olumlu haberler aslında..
(BU BENİM KİŞİSEL TEORİM..
BU FİKİRE BASINDA OKUDUĞUM HABERLERİ YORUMLAYARAK VARDIM,
AMACIM ASLA TARTIŞMA YARATMAK İÇİN YAZMAK DEĞİLDİR)http://www.businessht.com.tr/teknoloji/ ... tasi-hazir

ULAK İÇİN FIRSAT DOĞDU
ASELSAN-NETAŞ ve Türk Telekom’un şirketi Argela Konsorsiyumu bir süre önce Ulak Projesi altında yerli baz istasyonu geliştirmişti. Söz konusu projede yer alan taraflar 4G ihalesi daha önce belirlenen takvimden 1 yıl önceye çekildiği için tepki göstermiş ve eleştirilerini dile getirmişti. Son gelişmeler de gösteriyor ki Türkiye 5G’ye hazır olana kadar yerli istasyon için pazar fırsatı da artmış olacak.

TURKCELL: 5G'YE HAZIRIZ
Turkcell’den yapılan açıklamada, “Next Generation Mobile Networks çatısı altında Türkiye’yi temsil ediyoruz. 5G’ye hazırız” denildi.

4G İPTALE BAĞLANDI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “’Çöplüğe dönmesin, 2 yıl bekleyip 5G’ye geçelim” çıkışı sonrasında, hükümetin geçen hafta açıkladığı seçim beyannamesinde de yer alan 4G ihalesinin iptali gündeme geldi. Son kararı BTK’nın açıklaması bekleniyor.

AK PARTİ'NİN SEÇİM VAATLERİ ARASINDA
AK Parti Seçim Beyannamesi’nde de 5G yeni dönemde hayata geçirilecek projeler arasında sayıldı. Beyannamenin 267. sayfasında, “5G mobil elektronik haberleşme altyapısına ilişkin Ar-Ge çalışmalarını başlatacağız” ifadesi yer aldı. Beyanname yerli baz istasyonu üretimine geçileceği vaadini, “4G elektronik haberleşme ekipmanlarının yurtiçinde üretimine teşvik vereceğiz” cümlesiyle verdi.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: NETAS - Netaş Telekom Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2015 13:03 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 24 Nis 2015 14:14
Mesajlar: 15
Meslek: Sosyoloji

Dünyada 5G yok, ama ihale ertelenebilir...
23 Nisan 2015 Perşembe, 00:22:57 Güncelleme:08:54:19

Güntay Şimşek
gsimsek@htgazete.com.tr

Türkiye cep telefonu cephesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Telekom’un kuruluş yıldönümü gecesinde yaptığı açıklamaları sonrası ilginç bir tabloyla karşı karşıya geldi. Öyle ki; 4G ihalesine çıkılmasına az bir süre kala Cumhurbaşkanı’nın, “Gündemde 4G ihalesi var, ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G ile hiç zaman kaybetmeyelim, geçmeyelim. 3G’de 2 yıl sabredersek 2 yıl sonra 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner” sözleri sonrası sektör tam bir şoka girmiş durumda. İhale yapılacak mı, yapılmayacak mı?
Bu köşede, 3G’ye geç geçildiğine ve mevcut altyapının 3G’ye bile yeterli olmadığına dikkat çekmiş, 4G için teknoloji geliştiren Türk şirketlerine de hazır olabilmeleri için zaman tanınması gerektiğinden hareketle bu ihalenin erken yapılmaması gerektiğini, 14 Ocak 2015’te yazmıştım. Ümidimi, Cumhurbaşkanı’nın çıkışının bu tespitlerime katkı sağlaması yönünde muhafaza ediyorum.
Cumhurbaşkanı’nın yaklaşımını ülkenin faydasına olacak şekilde yorumlamak gerekirse; 4G ihalesinin bir süre ertelenmesi, ihale kriteri içine de mutlaka 4G’de yeni teknolojiler içeren ve bu sene piyasada olacak “LTE-A Release 11 olmalı” şartının konulması icap ediyor. Aksi halde mayısta yapılacak 4G ihalesiyle, Türkiye’ye 4G’nin de demode sistemleri getirilmiş olur ve ülke çöplüğe dönebilir.
Ancak Cumhurbaşkanı’na brifing verenlerin unuttuğu bir noktanın da altını çizmemiz gerekiyor. Dünyada halihazırda 5G teknolojisi yok, henüz standartları da belirlenmiş değil. Güney Kore ve ABD, 2020 sonrası 5G’ye geçiş için Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Dolayısıyla dünyada 5G’ye geçiş için beklenen tarih 2020-2030 arası. Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği gibi 2 yıl bekleyerek 5G’ye geçme imkânı söz konusu değil. Her halükârda 4G şart. 2017’de yeni teknolojilerle 4G, 2023 veya 2024’te Türkiye’nin geliştirdiği ekipmanlarla 5G’ye geçiş en ideal takvim.
Öte yandan ülkemiz, devletin teknolojiye erişimi sağlayacak bir sistemi olmadığından, telekomünikasyon altyapı yatırımlarında ve bunların teknolojisini geliştirmede epeyce geri kalmış durumda. Bu sebeple sektörde hizmet veren şirketlerle, Türkiye’nin topyekûn olarak 5G teknolojisine hazırlanması için bir yol haritasına ihtiyacı var. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) çatısı altındaki bazı şirketlere, verimlilik hesabı yapmadan para aktararak, baz istasyonu, merkez şebeke ekipmanlarını geliştirme şansımız yok. Haberleşmede güvenlik denince akla savunma sanayiinin gelmesi de hoş değil. Kendi özel şirketlerimize güvenmemiz gerekir. Bu sebeple, Türkiye’de teknoloji alanında yetkinliği olan şirketlerle makul ve mantıklı bir şekilde telekomünikasyon sistemleri geliştirmenin yolları aranmalı.
Ayrıca Argela-Netaş-Aselsan’ın 4G için yaptığı çalışmaları dikkate alırsak, son tartışma hem “Ulak Projesi”ne hem de 5G’de Türk şirketlerine katkı sağlayabilir.
Öte yandan, GSM operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea, “Bizim 3G birçok ülkenin 4G’sinden daha iyi” sloganını kullanmıyorlar mıydı? 3G’ye tam 9 yıl sonra yani çok geç geçtiğimiz için 4G’ye yakın en yeni teknolojiyi almıştık. Dolayısıyla 3G için yapılan yatırımların karşılığı alınmadan, 4G ihalesine çıkılmasına da GSM operatörleri değil, devlet yetkilileri kimseyi dikkate almadan karar vermişti. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilerinden en fazla alınması gereken de kamu tarafı olmalı.
Neticede Cumhurbaşkanı’nın çıkışı, farklı çağrışımlar yapsa bile bence hayırlı olmuştur.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 97  Sonraki


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafirGeçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.