Zaman: 14 Eki 2019 18:47

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Organize İMKB Olmadan Önce?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013 16:06 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var İMKB olmadan önce bazı 70'li yılların gazete ilanlarında satılık hisse senetleri görüyodum yani demek istediğim organize bir piyasan önce hisse senetlerinin fiyatı nasıl belirleniyor ve hisse sahipleri bundan nasıl haberdar oluyordu?

Mesaj Başlığı: Re: Organize İMKB Olmadan Önce?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013 16:09 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İşletme

Katsuz yazdı:
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var İMKB olmadan önce bazı 70'li yılların gazete ilanlarında satılık hisse senetleri görüyodum yani demek istediğim organize bir piyasan önce hisse senetlerinin fiyatı nasıl belirleniyor ve hisse sahipleri bundan nasıl haberdar oluyordu?

Çok detaylı bir bilgim olmamakla beraber İst/Tophaneye doğru giderken yol kenarında tezgahlarda hisse senedi satıldığını görmüştüm. Bina neredeydi, nasıl alınır, nasıl satılırdı hiçbir bilgim yok.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013 16:11 
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler,
Bilen arkadaşlar da bu başılığı okuyup bizi aydınlatırsa sevinirim bununla ilgili bir çalışmam var.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013 16:34 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İşletme

Buyrun size bir alıntı.

Alıntı:
Ben de benzer yollardan gectim. 1988 yili endeks 870 gibi bir yerde. Bu iki sifir atilmadan onceki hali tabii. Tophane'de tahta sisteminde calisan kucuk bir salon. Salona girmek ne mumkun kalabalik daha merdivenlerde basliyor. Sabah tek seans, sonra 2-3 saat bekliyoruz kapida, kapanislari fotokopi seklinde cogaltilmis olarak almak icin. Takas sistemi bile yok. Guvence hic yok. Paralar ortalikda, senetler de. Kapinin onunde tezgahda hisse senedi satiyorlar domates gibi.
Medyanin ilgisi yeni yeni baslamis. Ya zengin olani ya da daha cok varini yogunu kaybedeni yaziyorlar. Insanlarin kafasinda borsa bir kumardir kanisi yerlesmeye baslamis. Heyecan varsa mutlaka kumar olmali diye dusunuyorlar. At yarisi ile daha cok karsilastiriliyor.

dudu rumuzlu birisi yazmışmış, başka bir köyde.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013 16:59 
Kullanıcı avatarı

Aslın da anlatmak istediğim borsa organize olmadan önce yani 1985 öncesi fiyatların belirlenme durumu az çok o yıllar itibariyle biraz bilgim var nasıl işlediği konusunda 88'li yıllarda. Yine'de teşekkürler.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.