Zaman: 22 Tem 2017 17:38

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: PARSN - Parsan Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2013 15:58 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Akademisyen

3 ğecersen tekrar alıne oldu kiım takıbımdesın

Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2013 17:05 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

tebrikler
dün yorumlarını okumuştum fakat almamıştım :)

Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2013 17:44 
Kullanıcı avatarı

tekrar 2,86 dan aldım ve bu defa 3,50 kadar beklerım alımlar baya zayıf kaldı spek mal cakamadı aksıne mal topladın kısa vadede 3 lerı aşınca almak ıcın mılletı bır heycan sarar tavan kapatsa ıyı olurdu ama spek tekneyı tam dolduramadın beklemeye devam gecen gün almıştım 2,95 den cıktım ve yenıden 2,86 lardan aldım uzun vadede ıcın bakalım ne yapcaksın spek mıllet panıkle dalmadı dalsaydı kesın cakardın acıkcılarda yaklaşamadı orta vadede getırısı güzel olcak dıye düşünüyorum KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEILDIR SADECE KENDI DÜŞÜNCEM

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2013 10:15 
Kullanıcı avatarı

2,76 LARDAN YINE ALDIM SPEK BILĞIN OLSUN DÜN SATTIKLARININN YERINE NASIL OLSA KOYCAN BUĞÜN ONUNNN EN KISA ZAMANDA YÖNÜ YUKARI CEKEREK 3,50 KADAR TAŞICAKSIN DIYE DÜŞÜNÜYORUM ELINDEKI MALLAI CIKMAK ICIN YUKARI TAŞIMAN ŞART KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEILDIR

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2013 10:25 
Kullanıcı avatarı

SPEK TABANI ĞÖSTERINCE KAC LOT ALABILDIN MILLETTEN MERAK ETTIM TABANDAN SATACAK BULA BILDINMI ACABA PANIK YABAN OLDUMU BAYA MAL TOPLADIN BAKALIM NEYAPCAKSIN NERDEN SATCAKSIN TOPLADIKLARINI MALIN ÇOĞU SENDEELINDE DEPOLADIN BUNLARIN MALIYETIDE TAHMINENN 3,10 LAR OLMASI ĞEREKIR BURALARI AŞCANA GÖRE EN GÖTÜ İHTİMAL 3,50 LERE KADAR TAŞIYIP ORALARDAN MAL SATARSIN

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2013 10:33 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

ERBAALI60 yazdı:
SPEK TABANI ĞÖSTERINCE KAC LOT ALABILDIN MILLETTEN MERAK ETTIM TABANDAN SATACAK BULA BILDINMI ACABA PANIK YABAN OLDUMU BAYA MAL TOPLADIN BAKALIM NEYAPCAKSIN NERDEN SATCAKSIN TOPLADIKLARINI MALIN ÇOĞU SENDEELINDE DEPOLADIN BUNLARIN MALIYETIDE TAHMINENN 3,10 LAR OLMASI ĞEREKIR BURALARI AŞCANA GÖRE EN GÖTÜ İHTİMAL 3,50 LERE KADAR TAŞIYIP ORALARDAN MAL SATARSIN

ANLIK OYNADI TAHTA İLE

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2014 10:57 
Kullanıcı avatarı

yaklasik 1yil kadar takip etmis oldugum hissede suanda yine altin gibi parliyor tekrar 5,30 kara dogru bir atak yapacak diye dusunuyorum bir haftadr mal toplayn spek sonnda mallari satmasi gerekir ve ekindekileri dpkmrk icin son darbeyi vurmasi sart

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2014 11:08 
Kullanıcı avatarı

hadi sipek goster kendi tavan yaptir milleti sarsirt

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2014 11:58 
Kullanıcı avatarı

hadi sipek elinfekileri tavandan cikarrsin baz gaza tavana yapistir 70 bin lot var oda senndir kesn tavandan bir hafdadir topladiklarlrini yan son satisini yap

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2016 12:24 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Biyoloji

Parsan, 1968 yılında kurulup, İstanbul - Pendik` te 91 bin123 metrekarelik arazi üzerinde bugün 27 bin 400 metrekare’lik bir çatı altında kalıphane, dövmehane, ısıl işlem ve özel talaşlı imalat tesislerini de kapsayan entegre bir çelik dövme ve işleme fabrikasına sahip. Kocaeli Dilovası’nda ise Avrupa’nın en büyük motor, aktarma organları ve büyük dövme aksam üretim tesisinden birini kuruyor. Yeni tesislerde, başta otomotiv olmak üzere tarım, iş makinaları, gemi, havacılık, savunma sanayilerinin motor ve aktarma organlarında kullanılan ağır dövme parçaların tedariki de gerçekleştirilecek.

Ağırlıklı olarak, çeşitli otomotiv markaları için ön dingil, arka aks milleri ve çeşitli dövme aksamları üreten Parsan, Kocaeli Dilovası’ndaki yeni, modern üretim üssünü 100 bin metrekarelik kapalı alana kuracak. 2015 yılı sonu itibarıyla devreye girmesi planlanan 12 bin 500 tonluk vidalı pres yatırımının yıllık 25 bin ton ilave dövme kapasitesi yaratacağı bekleniyor. Parsan bu yatırımla yılda 300 bin adet ağır ticari araç krank, dingil ve büyük flanş üretimi gerçekleştirerek, bu alanda Avrupa’nın en büyük 3 tesisinden biri konumuna gelecek. Firmanın son dönemdeki robot yatırımlarını imalat kalıp müdürü makiana mühendisi İsmail Bilgi, dergimizle paylaştı.

İsmail bey Kocaeli Dilovası’nda yeni kurulan tesisinizin otomasyon sistemlerini anlatabilir misiniz?

Yeni yapılacak tesisimizde yeni yapılan dövme hatlarında robotlar kullanılacak. Robot sistemleriyle kontrol sistemleri birbiriyle iletişim halindeler. Fırın çıkışına bir robot konulacak. Fırının da kendisine ait sıcaklık ayracı var. Bizim dövme sıcaklığımız var, malzeme o dövme sıcaklığının altına ya da üstün e çıkarsa, malzemenin kalitesine etki ettiği ve kalıbın ömrünü azalttığından dolayı kesinlikle dövmeye vermeyeceğiz. Ne yapacağız? Mesela fırın, dövme sıcaklığına malzemeyi ulaştırdı. Robota sinyali verdi. Robotlar, sinyali aldıktan sonra, üzerine yazılan programlar neticesinde malzemeyi aldı, prese götürdü. Preste ayırma yapıldıktan sonra sevkiyatta sinyali ikinci robota veriyor. İşin bittiğini anlayan ikinci robot kurumsal değiştirmeyi diğer tezgaha gönderiyor. Diğer tezgahta da bitirme işlemleri yapıldıktan, tezgahla robotlar arasındaki iletişim sağlandıktan sonra bitmiş halde, hiç insan eli değmeden krank mili gibi çelik malzemeleri elde elde etmiş oluyoruz. Yaptığımız iş, çelik dövme ve çelik işlemedir.

Fırın çıkışına bir tane, ön şekil presinde bir tane olacak şekilde robotlar var. Presten ön şekilde yapılmış malzemeyi alıp, bitirme tezgahına getiren bir robotumuz var. Bitirme tezgahından alınan mamulü de, tekrar çapak presine gönderen bir robotumuz var. En son iş bittikten sonra çapaklı dönen malzemenin çapağını alan ve aynı zamanda bitmiş malzemeyi alan iki robotumuz mevcut. Toplamda beş tane Kuka marka robotumuz olacak.

ÜRETİM SAYINIZI ARTTIRMAK İÇİN ROBOTLAR VAZGEÇİLMEZ

Sizi böyle bir yatırıma yönlendiren sebepler nelerdi? Nasıl böyle bir karar aldınız?

Otomotiv sektöründe kaliteli üretimin yanı sıra tabii ki artık maliyeti düşürmek adına, birim/zaman içerisinde daha fazla parçanın üretilmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Tüm otomotiv ana ve yan sanayiciler arasında bu artık vazgeçilmez bir gerçektir. Dolayısıyla birim zamandaki yani bir vardiyadaki üretim sayınızı arttırmak, bizim için vazgeçilmez hale gelmiştir. Şu anda bir vardiyada 80-100 arası ürün verirken, robottan sonra yaklaşık 600-700 hatta daha fazlasını verebileceğimizi düşünüyoruz. Bu tabii ki otomotiv sektörünün belirleyici bir ihtiyacı olduğu için biz bu yatırımı tercih ettik.

Adaptasyon süreçleri halen daha devam etmektedir. Şu anda tezgahları teslim almış değiliz. Yeni tesisimizde yetkili kişiler gerek robotlarla, gerekse tezgahlarla alakalı halen daha çalışmalarını sürdürmektedirler.

Yatırım öncesi nasıl bir fizibilite çalışması yaptınız?

Fabrikanın kurulması için gerekli imar çalışması yapıldıktan sonra yerleşim düzeni ortaya çıkıyor. Buna göre entegratörler ya da atölyeler, kendi tezgahlarının, operatörlerinin ve yap*****rı işlerin proseslerinin tamamını düşünerek, tezgahların ve gerekli ekipmanların yerleşimlerini kendileri yaptılar. Yaptığımız çalışmalarda, gelecekte ne üreteceğiz, nasıl üreteceğiz, kullandığımız tezgahların şu ankinden farkı nedir gibi araştırmalar yapıldıktan sonra tezgahların belirlemesine gidildi. Tabii ki tezgah seçiminde belli başlı kriterler, belli başlı ölçüler, prosesler vardır. Bunların hepsinin hesabını yaptıktan sonra bu işlemler tamamlandı ve yatırım bu şekilde süre geldi. Beş adet Kuka robot aldık ama tabii ki ilerleyen zamanlarda burada tezgah değişimleri yaşanırsa elbette otomasyonlu sisteme geçilir.

Yatırımı yaparken sıfır mı yoksa ikinci el mi robot tercih ettiniz?

Yapılan yatırımdaki tüm malzemeler ve robotlar sıfırdır. Şu anki fabrikamızda hiçbir otomasyon sistemi yok. Bize bununla ilgili Festo tarafından robotik sistemlere giriş eğitimleri, robot programlama yazılımları eğitimleri verildi. Robotun kolay yazılımla yönlendirileceğini gördük. İlerleyen zamanlarda bunlar hakkında yapılan eğitimler sonucunda kendi başımıza programlayıp, konumlandıracak hale geleceğiz.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Geçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.