Zaman: 22 Şub 2017 01:17

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 80, 81, 82, 83, 84  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: PENGD - Penguen Gıda Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 May 2013 00:11 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Bahçe Düzenleme

3. ortak ‘Özal’lı halka arzı anlattı

--------------------------------------------------------------------------------

Şirket Haberleri

11.5.2013 - 09:44

--------------------------------------------------------------------------------

SERAP SÜRMELİ-BORSAGUNDEM.COM

Üç ortak tarafından kuruldu. Ana payın sahibi, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal. Diğer iki ortaktan biri Korkut Özal’ın oğlu Bahattin Özal. Üçüncü ortak ise Burak Altay. 33 bini aşkın abonesi bulunan, 2017’ye kadar atılacak adımları planlanan, büyük bir hedefle, enerji sektörünün güçlü bir aktörü olma amacıyla yola çıkan ODAŞ Enerji, bugünlerde halka arz heyecanı içinde. Biz de bu heyecanı, 2013’ü yatırım, 2015’i Voytron yılı ilan eden ODAŞ Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Altay’la konuşuyoruz. Sektörü; kömürden HES’,e, Güneş enerjisine yatırımları; göz bebekleri Voytron’u soruyoruz. İşte ‘en yetkili ağızdan’ BİST adayı ODAŞ’la ilgili çarpıcı bilgiler, işte merak edilenler…

3 SENE İÇERİSİNDE 500-600 MW ARASINDA ÇIKMAYI HEDEFLİYORUZ

Borsagundem.com- Şirketinizden ve ortaklık yapınızdan bahseder misiniz? Büyük hissedar kim?

Burak Altay: Şirket 3 ortaktan oluşuyor; ana ortak Korkut Özal. Biliyorsunuz rahmetli Turgut Özal’ın kardeşi. Yüzde 40 oranında da Bahattin Özal ve ben varım diğer eşit ortak olarak. Şu anda 128 bin MW’lik bir santralimiz var. Ama 7 tane de iştirakimiz var. O 7 tane iştirakle hem dikey entegre bir yapımız var elektrik ve doğalgazda, hem de iyi bir pay plan var. Bundan sonra büyüme sürecinde dolduracağımız gift model var diyeyim. Şu anda halka açılmamızın sebebi, Türkiye’de konjonktürün gayet müsait olması. Şu anda elektrik serbest tüketiciler pazarında 15.4’le pazar lideriyiz. Tüketici noktası serbest abone sayısı bazında. Bu çerçevede iyi bir büyümeye, üretim kapasitesi arttırmaya bir potansiyel mevcut. 2 senelik bir şirketiz; hem ciro hem de satış ve gelir anlamında çok hızlı bir büyüme trendinde olmamıza rağmen halka açılmaya karar verdik.

-Şirketin üretim kapasitesi nedir. Yılda ne kadar elektrik üretiyorsunuz?

Burak Altay: Şimdi onun iki bacağı var. Bir tanesi elektrik satış, bir tanesi de elektrik üretim. Elektrik satışta yaklaşık 33 bin adet aboneye elektrik veriyoruz. Bu arada serbest tüketiciyi anlatayım. Şu anda Türkiye’de 30 milyondan fazla abone var ve onlar, serbest tüketici olmayanlar, dağıtım firmalarından alıyorlar. İleride herkes serbest tüketici olacak ki, biz bu yarışta bir adım ilerdeyiz ve o çerçeveyi büyütmek istiyoruz. Şu anda yaklaşık üretim kabiliyetimiz 128 bin MW kurulu gücünde. Bunu 140 bin MW’te çıkacak bir üretim gücümüz var. Ancak şu anda satışımız bunun 3 katı kadar fazla ve satışımızın önümüzdeki senelerde çok daha fazla artacağına inanıyorum. Bu yüzden yaklaşık 500-600 MW’lık kadar hem hidro hem de ağırlıklı hidro ve termik olmak üzere bir ilave kapasite artırımına girmeyi düşünüyoruz 2017 yılına kadar. Müşterilerimizin elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için. Özet olarak şu anda bu sene Haziran itibariyle 140 MW ama iştiraklerimizdeki lisans ve başvurularla beraber 3 sene içerisinde 500-600 MW arasında çıkmayı hedefliyoruz. İştiraklerimizin adlarını da söyleyeyim; bunlar sırasıyla Voytron Elektrik, Odaş Doğalgaz, Yel Enerji, Hidro Enerji, Ena Enerji, Küçük Enerji ve Ağrı Enerji.

ÖZAL İSMİ GÜVEN OLUŞTURMAK AÇISINDAN ÖNEMLİ

-Şirketin finansal durumundan bahseder misiniz? 2012 yılı kar ve ciro rakamı nedir? 2013 beklentiniz nedir? Şirketin borcu var mı?

Burak Altay: 2012 ve 2013’ü ben size kıyaslayarak yapayım. 2012 FAVÖK’ümüz yaklaşık 32 milyon TL. 2013’de 52.1 milyon TL’ye çıkıyor. Net gelir 2012’de 15 milyon TL’den 2013’de 25 milyon TL’ye çıkıyor. Bunlar aslında yatırım bankacılarının hesapları. Ben daha yüksek olacağını düşünüyorum. Mesela ilk 3 ayda geçen seneye göre 9 milyon TL daha fazla. Kıyasladığımız zaman ilk çeyrekte geçen senenin ilk çeyreğine göre 9 milyon TL daha fazla. Şöyle söyleyeyim orta boylu, çok agresif bir enerji firmasıyız. Dikey entegre bir enerji firmasıyız. Genelde enerji sektöründeki firmalar ezbere şekil üretim arttırır ve hızlı şekilde bin, 2 bin MW’te gelmek üzere bir oyun kurguluyorlar. Biz, karlılığı koruyarak ve devam ettirerek, daha lokasyon hem de dikey entegrasyondaki satış avantajını koruyarak orta boylu bir büyüme üzerine gidiyoruz. 2013’de yılsonunda faaliyet karı olarak vergi ve faiz öncesi net 52 milyon TL’lik bir gelir bekliyoruz. Şirketin halka arz öncesi net borcu 110 milyon TL. Halka arzdan 60 milyon TL bir sermaye artırımı bekliyoruz çünkü hisseler sermaye artırımı olarak verilecek. Yaklaşık 50 milyon TL’ye kadar net borç kalacak.

-Özal isminin hisse alımlarında etkili olabileceğini düşünüyor musunuz?

Burak Altay: Bir kere son birkaç senedeki halka arzlardaki başarısız sonuçlara baktığınız zaman, bende de bir kuşku oluşuyor. Onu yıkmak çok önemli. O yüzden biz yurt dışına çıktık. O yüzden fiyatın makul bir düzeyde olmasını tercih ettik. Aynı zamanda Özal soyu da Türkiye’de Atatürk’ten sonra 3 aileden birisidir. Bunun da güveni oluşturmak açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 May 2013 00:13 
Kullanıcı avatarı

4 YIL İÇİNDE YARIM MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANI

-Halka arz geliri ile ne yapacaksınız? Yatırımlar yine enerji alanında mı olacak? Bütün bu yatırımların büyüklüğü ne kadar olacak?

Burak Altay: 10 seneyi aşkın sürede özellikle hidroelektrik sektöründe, teknik anlamda ve hidroelektrik santralleri konusunda tecrübemiz birikmiş durumda. Mümkün olduğu kadar hidro olmak üzere üretim çeşitlendirmesi yaparak, tamamıyla elektrik satış gücünü arttırıp ama diğer sektördeki diğer firmalardan biraz daha ayrışmış şekilde, satış ağımıza paralel şekilde gücü arttırarak kullanacağız imkanları. Biz 4 sene içerisinde 500-600 MW gücüne geleceğiz. 2017 yılına kadar toplamda yarım milyar dolarlık gibi ama parça parça bir yatırım boyutu olacak. Bu enerji sektöründe orta boylu bir yatırım, çünkü özellikle medyada 5 bin, 2 bin, 4 bin megavat gibi söylemler de oluyor. Buradaki işin can alıcı noktası bu büyümeyi yaparken kar payı dağıtabilecek misiniz? İkincisi bu büyümeyi karlı şekilde götürebilecek misiniz? 3 bin 4bin megavat borçlanmayı daha da arttırarak farklı ortaklık yapısı ekleyerek oluşturabiliriz ama karlılığımızı devam ettirerek gelemeyebiliriz. O yüzden bizim amacımız 500-600 megavat civarı orta boylu ama karlı ondan sonra çok agresif olmayarak, dikey entegre olmuş enerji firmasını daha sağlam boyutlu oluşturabilmek.

MÜŞTERİ KİTLESİNE BÜYÜK BEDELLER ÖDEMEDEN ULAŞMAK AMACINDAYIZ

-Projelendirdiğiniz ihaleler var mı? Önümüzdeki dönemde yapılması planlanan elektrik dağıtım ihalelerine katılmayı düşünüyor musunuz?

Burak Altay: Bir yol haritası var, Türk yatırımcısı çok agresif, çok iyimser… En son İstanbul’daki havalimanı ihalesi aslında bizim enerjiyle de örtüşen bir ihale oldu. Biliyorsunuz dağıtım ihaleleri oldu, dağıtım ihaleleri ilk başta çok iyi niyetli ve çok agresif ve iyimser projeksiyonlarla teklifler verdi, bunların bir çoğu teminat mektubunu bıraktı, özellikle büyük olanların hepsi yaktı. Ondan sonra yine bir ihale oldu ve biraz daha mütevazı ama yüksek fiyatlardan elektrik dağıtım ihaleleri oldu. Bizim oradaki düşünce farkımız şurada; siz farz edin Bedaş’ı, Ayedaş’ı alıyorsunuz, hem de büyük bir miktarda bedelle alıyorsunuz. Onu alma sebebiniz hazır müşteriyi bir anda ele geçirme. Bunun bedeli olarak da bilanço da çok büyük bir borç oluyor. Biz onu yapmak yerine daha fazla çalışıp, daha fazla tırmalayıp, büyük bedeller ödemeden o müşteri kitlesine ulaşmak amacındayız… O yüzden dağıtım ihalelerine girmedik ancak devletin üretim santrallerini özelleştirme ihaleleri olacak, eğer makul fiyat yakalarsak özellikle hidro elektrik santralleri barajları, onlara kesinlikle bir göz atmak istiyoruz. Dağıtımı stratejik görmedik çünkü dağıtım tamamıyla bir Pazar payına ulaşmak amacıyla konulmuş şerefiyelerdi onlar. O parayı o şerefiyeyi vermeden şu anda penetre etme imkânımız olduğu için bunlara girmedik ama üretim santralleri zaten belli bir değer kendiliğinden. Onlara da makul fiyat olursa bakmak isteriz. Biz kapasite olarak da, üretim olarak da ilk 5 oyuncudan biri olabiliriz ama biraz daha ihtiyatlı davranıyoruz biliyorsunuz. Enron da çok büyüktü ama ne oldu Amerika’da? Türkiye’de enerji sektörünün büyüklüğünün tek başına rekabet avantajı sağladığı kanaatinde değilim. Orta boyutlu olarak da aynı konsolide avantajı sağlayabilirsiniz. Orta boyutlu, çok agresif olmayan tarafta kalmaktan yanayız.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 May 2013 11:07 
Kullanıcı avatarı
Konum: bu söylediklerim sesli düşüncelerim olup beni bağlar. kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
Meslek: Belirtmedi

kağıtta bi anormallik var ama hayırlısı. 1 dakkada tavan, sonra çözüldü ve 15-20 kademe aşağı geldi. yorum yapabilecek var mı?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 May 2013 10:40 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Akademisyen

en fazla ğıdece yer 3 lerı ğörürr odan sonrada düşer dıye düşünüyorum yatırım tavsıyesı deıldır

Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 May 2013 10:43 
Kullanıcı avatarı

2,85 lerı ğecerse baya ğüzel olcak dıye düşünüyorum

Yeni mesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2013 11:50 
Kullanıcı avatarı

çook ğüzel bır haber geldi 2. seans bakalım nereyi test edecek 2,80 leri gecmesi şart ğecerse hedef 3,50 olacaktır diye düşünüyorum baya alım oldu uzun vadede ıyı yerlerde olcanı düşünüyorum kesınlıkle al sat tavsıyesı deıldır

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2014 15:05 
Kullanıcı avatarı

Dolar'ın Uluslararası Oyunu ve Her 7 Yılda Bir Yaşanan Ekonomik Krizlerin Kronolojisi...!!!!!

Her Yedi Yılda Bir Ekonomik Kriz Olması Bir Tesadüf mü?
Ekonomik Krizleri Fırsata Dönüştüren Neden Hep Aynı Güçler?
Bu Soruların Yanıtları İçin Tarihsel Süreçleri Bir İnceleyelim....

Yahudi İnançına Göre:
Hz.Yusuf yedi yıl bolluk olacağını, yedi yıl ise çok şiddetli bir kıtlık olacağını söyledi...!!!

Firavun'un rüyası
Yusuf zindanda 7 yıl daha geçirdi. Tam 7 yıl sonra firavun bir düş gördü. Rüyasında Nil Nehri'nin kıyısında duruyordu. Irmaktan güzel ve semiz yedi inek çıktı. Sazlar arasında otlamaya başladılar. Sonra yedi çirkin ve cılız inek çıktı. Irmağın kıyısında öbür ineklerin yanında durdular. Çirkin ve cılız inekler güzel ve semiz yedi ineği yiyince, firavun uyandı. Yine uykuya daldı, bu kez başka bir düş gördü. Bir sapın ucunda yedi güzel ve dolgun başak bitti. Sonra, cılız ve doğu rüzgarıyla kavrulmuş yedi başak daha bitti. Cılız başaklar, yedi güzel ve dolgun başağı yuttular.
Firavun uyandığında çok kaygılandı. Mısır'daki tüm bilge ve büyücüleri çağırdı ancak kimse düşü yorumlayamadı. Birden baş saki Yusuf'u hatırladı ve zindanda başlarından geçenleri firavuna anlattı. Firavun Yusuf'u huzuruna çağırttı ve rüyasını yorumlamasını emretti. Yusuf yedi yıl bolluk olacağını, yedi yıl ise çok şiddetli bir kıtlık olacağını söyledi. Bolluk süresince ülkedeki ürünlerin beştebirini depolamasını tavsiye etti. Benzer rüyaların iki kere görünmesinin ise tanrının kesin kararını verdiğinin ve en kısa zamanda uygulamaya geçeceğinin göstergesi olduğunu söyledi. Bilgili bir adam bulup Mısır'ın başına geçirmesini tavsiye etti...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2014 15:07 
Kullanıcı avatarı

Dolar'ın Uluslararası Oyunu ve Her 7 Yılda Bir Yaşanan Ekonomik Krizlerin Kronolojisi...2...!!!!!

Şimdi Gelelim Dünyayı Yöneten Yahudilerin Para Oyunlarına;İkinci Dünya Savaşından Sonra Kurumlaşan IMF ve Dünya Bankası Vasıtasıyla Başlayan Sömürü Düzenini Birlikte İnceleyelim:

Gelişmekte Olan Piyasalar Yoktur...Uluslarası Güçler Tarafından Gelişmesi Engellenen ve Sömürülen Piyasalar Vardır...

Bretton Woods Anlaşması, II. Dünya Savaşı sonrasında kambiyo kurlarının dünya ticaretini geliştirici bir sisteme göre saptanması için yeni yöntemler aranmış ve bu çalışmalar sonucunda Temmuz 1944'te ABD'nin New Hampshire eyaletinin küçük bir beldesi olan Bretton Woods'da toplanan Birleşmiş Milletler Para ve Finans konferansında imzalanan "Uluslararası Para Anlaşması" ile uluslararası ödemelerde kullanılacak yeni bir sistem geliştirilmiştir. Doğu bloku ülkeleri dışındaki 44 ülkeden 730 delegenin katıldığı bu anlaşma ile katılan ülke paralan için sabit kur esası benimsenmiş ve anlaşmaya katılan her ülkenin parasının değerinin, dolar esas alınarak saptanması kabul edilmiştir.
Savaşın tek galibi olan amerika birleşik devletleri, anlaşmayı uygulatmıştır.Anlaşmanın amacı dünya barışını korumak için yeni bir sistem oluşturmaktı. Toplantılar bretton woods'ta yapıldı. Bu toplantının sonunda birleşmiş milletlet, dünya bankası, imf kurulmuştur. Ayrıca amerikanın dünya genelinde dolarizasyonu başlattığı toplantıdır.
Uluslararası para sisteminin kurallarını belirleyen bu anlaşma, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kurulmasına karar vermiştir. Bu kurumlar, 1946'da, yeterli sayıda ülke anlaşmayı imzalayınca faaliyete geçmiştir.
Bretton Woods anlaşmasıyla ortaya çıkan yeni uluslararası para sisteminin özellikleri şöyledir:
Anlaşmaya katılan ve parasını altına dönüştürülebilir yapmayı kabul eden her ülkenin parasının değeri dolara göre saptanmıştır. dolar altın ile dönüştürülebilirliğini koruyan tek ulusal para olarak kalmıştır. Anlaşma ile 1 ons altın = 35 dolar ya da 1 dolar 0,88867 gr. altın olarak belirlenmiş ve ABD dış talep olduğunda doları bu parite'si üzerinden altına çevirmeyi kabul etmiştir.
Anlaşma, ancak çok özel ve düzeltilmesi olanaksız parasal dengesizliklerde herhangi bir ülkeye, parasının dolara karşısındaki değerini değiştirme olanağı tanımaktadır. Bu tür düzeltmeler için öngörülmüş olan devalüasyon ve revalüasyon oranları en çok % 10 dur. Ancak söz konusu ekonominin yapısından doğan dengesizlikler nedeni ile ayarlama ile yapılacak değişiklik % 10'u aşacaksa, bu takdirde IMF’nin izni gerekecektir.
Bretton Woods'la getirilen bu sistem ancak 1971 yılına kadar devam edebilmiştir. ABD, içinde bulunduğu ekonomik güçlükler nedeniyle 1971 yılında doların altına dönüştürülebilirliğini kaldırmıştır. ABD'yi buna iten zorunluluklar, dış ticaretinin büyük boyutlara varan açıklar vermesi ile borçlu ülkeler arasına girmesi olmuştur.
Doların devalüe edilmesi ve altına dönüştürülebilirliğinin kaldırılmasıyla ortaya çıkan uluslararası para krizi , Bretton Woods ile getirilmiş olan altın döviz standardı sisteminin sonu olmuştur. Bu sistemin yerine, üzerinde 1963 yılından beri çalışmaların sürdürüldüğü Özel Çekme Hakları (Special Drawing Rights – SDR) sistemi yürürlüğe girmiştir.
IMF tarafından ilk kez 1970 yılında uygulanmaya koyulan bu sistemde, kuruluş uluslararası bir merkez bankası gibi düşünülmüş, bu kuruluşun hesapları ve açacağı krediler SDR cinsinden ifade edilmeye başlanmıştır. Bu yönüyle SDR, hem bir uluslararası para birimi, hem de bir kredi türü olmuştur.

Bretton Woods’un sonu
15 Ağustos 1971’de ABD altın borsasında tek geçerli değişim birimi olan ABD doları olarak belirten Bretton Woods Antlaşmasından çekildiğini açıklar. Değeri 1944 yılındaki antlaşmayla sabitlenmiş olan dolar bu kararla beraber dalgalı olacaktır. Bu kararın hemen ardından İngiltere benzer bir kararla İngiliz poundunu dalgalı kura geçirir. Sanayileşmiş ülkeler de benzer kararlarla kendi para birimlerini dalgalı kura geçirirler. Birbirleriyle bağlı şekilde kararlar alan sanayileşmiş ülkeler ayrıca rezervlerini de artırarak önceden görülmemiş seviyelerde para basacaktır. Sonuçta ABD dolarının ve diğer para birimlerinin değeri düşer. Petrol fiyatları dolar üzerinden olduğu için petrol üreten ülkeler aynı fiyata daha az net gelir elde eder hale gelmekteydi. OPEC karteli ise yaptığı açıklamayla bundan sonra petrolün fiyatının dolara değil altın değerine göre hesaplanacağını belirtecektir. Bu kararla beraber 1970’lerdeki Petrol Şoku başlamış olur. 1971 yılını izleyen dönemlerde OPEC bu değer kaybını telafi edebilmek için ağır hareket etmiştir. 1947-1967 yılları arasında petrolün ABD doları üzerinden fiyatı yılda %2’den az artmıştı. Petrol Şokuna gelinceye kadar petrol fiyatı sabit olagelmiş ancak bu olaydan sonra çok dengesiz hale gelmiştir. OPEC ülke bakanları yükselen fiyatların hızıyla aynı anda tepki verebilecek bir mekanizma kuramamış ve piyasanın hızına yetişemeyince kazançları hep geriye düşmüştür. 1973-74 yılındaki fiyat artışları sayesinde Bretton Woods zamanındaki gelir seviyeleri altına referansla sağlanmıştır.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014 22:11 
Kullanıcı avatarı

KARA PAZARTESİ: 19 EKİM 1987

The Brady Report olarak bilinen ve 1987 çöküşünden sonra başkan Reagan’a sunulan rapor böyle başlar.... İkinci paragraf ise şöyle devam eder: Bu çöküşü olağandışı kılan fiyatların düşme hızı, düşüşün hacmi ve finansal sisteme yönelik ortaya çıkan tehdittir. UST hareketinde de gördüğümüz üzere bunların hepsi bugün aynı ile bakidir.

Rapor, ki ileride çok eleştirilecektir, düşüşü hazırlayan unsurlar arasında ABD ticaret açığının (15.7 milyar $, beklenenden 1.5 bn dolar fazla) dolar korkusu yaratması (bu çok çok önemli), faizleri yukarı yönde itmesi ve gündeme getirilen yeni bir vergi yasasının şirket satınalma aktivitesine darbe vurarak potansiyel şirketlerin gerilemesine neden olmasını gösterir. Bu gerileme fiyatlara bağlı olmadan işlem yapan portföyü (sigortalayan) hedgeleyen sistemlerin satış yapmasına ve fonların da para çıkışı ile satışa katılmasına neden olur. Bu satış aktivitesini gören diğer katılımcılar, hedge fonlar-emeklilik fonları-para yöneticileri-aracı kurumlar, satış dalgasına katılır. Onlar katılınca modeller daha da satmaya devam eder. Rapor ticaret verisinin açıklandığı 14 Ekimde ilk yarım saatte endeks arb porgramlarının hacmin 20%sini oluşturduğunu söylüyor. 19 Ekime doğru her gün bu oran yükselir.....

Elbette rakamlar bugün için komik gelecektir ancak Rapor 3 portföy sigorta programının hisse piyasasındaki hacminin 2 milyar vadeli piyasada ise 2.8 milyar dolar olduğunu belirtmiştir. Brady Raporu basit ama çok önemli bir tespit yapar: Piyasa hareketlerini ortalarından sırasında analiz-ekim sonu açık önemli bir sonuç çıkarır. Ekonomik açıdan bakıldığında, geleneksel olarak ayrı piyasaları - hisse senedi piyasaları, hisse senedi endeksi vadeli ve hisse senedi opsiyonları - görülmüş şey aslında bir pazar. Normal şartlar altında, bu halleri sempatik, finansal enstrümanlar, yatırım stratejileri, piyasa katılımcıları ve takas ve kredi mekanizmaları ile bağlantılı taşıyın...

Normal zamanlarda ayrı ayrı piyasalar olarak görülen spot hisse-vadeli ve option piyasalarının bir piyasa olduğu görülmüştür. Bugün ise bu tespiti bir adım daha ileriye götürerek sadece cash ve türev piyasaların bir piyasa tüm borsaların bir kriz durumunda tek borsa olarak hareket edeceğini söyleyebiliyoruz. İtalya’nın defaultu Amerika’yı da etkileyecektir, ABD UST hareketi Türkiye’yi de. Kısacası kriz anında korelasyon 1′dir.

Diğer kritik tespit ise likiditedir. Likidite illüzyonu portföyleri hedge’lerken kullanılan modellerde kendisine yer bulmuş ancak aksi bir etki yaratmıştır. Bugün de hisse piyasalarından daha fazla bono piyasalarında ister ABD olsun ama daha ziyade Avrupa bonolarında aynı illüzyon hüküm sürmektedir.....

KRİZ 2015 3 ÇEYREĞİNDE KAPIYI ÇALDIĞINDA EN ÇOK ÖZLEM DUYULACAK ŞEY LİKİDİTE OLACAKTIR

Halka açık hisse senedi ABD'DE toplam sermaye payının sadece yüzde 3'ü bu dönemde el değiştirdi ama 1 trilyon dolarlık hisse senedi değer kaybı ile sonuçlandı.” (1 trilyon piyasanın yüzde 20 si o dönemde)

Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2014 22:23 
Kullanıcı avatarı

KARA PAZARTESİ-2: 19 EKİM 1987

16 Ekim Cuma: hareket hızlanıyor..............

Borsa 1 1:00 kadar nispeten sakin olduğunu, Dow sadece yedi puan geride olan, portföy sigortacılar tarafından vadeli satış önemli ölçüde, 2000 sözleşmeler, şirketler 300 milyon dolar, bir saat koşu aldı (19 21 Rakamlarına bakın). Endeks arbitrageurs hızlı bir şekilde borsaya bu basınç, stok $183 milyon NYSE hacminin yüzde 18'ini satan iletilir. Dow 30 puan düştü.......

Tamamını copy paste etmek istemiyorum; ana hatları ile vadeli piyasada hedge modellerinin başlattığı satış bir anda endeks arbitrajlarına da yayılarak hacmin 45 %’sine kadar çıkar (şu anda zaten algolar normal bir günde bile bundan daha fazla paya sahip, daha önce kötü zamanlarda HTF’lerin nasıl piyasadan çekileceğini detaylı paylaşmıştım).

Portföylerin yeniden düzenlenmesi aktivitesinin ne kadar aşırı olabileceğini gösteren en iyi örnek ise şudur: Örneğin cuma gününün kapanışına göre portföy sigortası çıkıntısı büyüklüğünü göstermek yardımcı olabilir. Bir portföy sigortası istemci tam olarak çarşamba günü yapılan cuma dönem için danışman talimatları da takip etti. Hafta sonu, danışmanı bilgili müşteri, based on cuma pazarına yakın, gerektiği satmak pazartesi yüzde 70 kalan hisse senetleri için uygun parametrelerin sigorta modeli. Bu tabi uç bir örnek. Ama tipik bir portföy sigortası modeli hisse senedi satışları için bir portföy pazarında yüzde 10'luk bir düşüş yanıt olarak yüzde 20 aşan aramalar

19 Ekim Pazartesi Satıcılı açılış:

Japon Nikkei endeksi günü 2.5% ekside tamamladıktan sonra Londra FTE gün içinde 10% geriler. ABD açılışı öncesi mal çıkmak isteyen ABD fonları Londra’da satışa geçmiştir. ABD vadelileri aktif hale geldiğinde ise portföy hedgeleri yeniden satışa geçer ve ilk yarım saatte toplam hacmin 28%sini yaparlar. Hisse piyasasının açıldığı saatte 9:30 (TSI 1630) sistemde 500 mn dolar satış emri hazır beklemektedir (sell ide imbalance) ve bunun 250 mn doları hedge 250mn doları ise doğrudan atış emridir....

9:30-10:30-Arbtiraj devreye giriyor:......... İlk bir saat boyunca, S&P ve Dow endeksleri bildirdi levels-of-tarih cuma günü yine ticaret için açılmış olan hisse senedi sayısının yüksek fiyatları ve kapanış yansıtıyordu. Sonuç vadeli hisse karşılaştırıldığında belirgin rekor bir indirim oldu. Bu bariz indirime bağlı endeksi arbitrageurs girilen NOKTA ile piyasa emirleri, daha düşük fiyatlarla futures sonraki alımları kapak için planlama sat.

Satış emirlerini aşırılığı (sell side imbalance) neticesinde bazı spesyalistler işlem gerçekleştirmezken sistem de emirleri eşleştirmekte zorluk çekmektedir. Neticesinde endeks seviyeleri bazı hisselerin cuma kapanışlarını yansıtır şekilde açıklanır. Bu arb. (future ve spot arasındaki farkı dengelemek için) işlemlerinin piyasaya gelmesine neden olur.......

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 80, 81, 82, 83, 84  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.