Zaman: 02 Haz 2020 16:12


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yeni spk kanunu ve bedelli bedelsiz!
Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012 00:12 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 19 Tem 2011 23:37
Mesajlar: 122
Meslek: İnşaat Mühendisliği

Arkadaşlar önemli bir sorum olacak. 2012 yılında çıkan bir yasayla bir şirket, kasasında yani bilanço özkaynaklar kaleminde bedelsiz fonu varsa önce bedelsiz fonundaki tutar kadar bedelsiz sermaye artışı yapmadan bedelli sermaye arttırımına gidemiyor. Peki bu kuralın işlemesi için önce bedelsiz sermaye artışı yapıp daha sonra mı bedelli sermaye artışı yapılacak yoksa bedelli sermaye artışını aynı anda bedelsizle birlikte mi yapması gerekiyor.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yeni spk kanunu ve bedelli bedelsiz!
Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012 13:44 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 19 Tem 2011 23:37
Mesajlar: 122
Meslek: İnşaat Mühendisliği

Sermaye Artırımı Yeni TTK 462/3. Maddesi Uyarınca Fonların Sermayeye Dönüştürülmesi


Çınar Bağlan - Deloitte Türkiye Vergi Hizmetleri Direktörü, YMM - Eylül 2012

Bundan böyle şirket bilançosunda sermayeye eklenmesine mevzuatın izin verdiği fonların (enfl asyon düzeltme farkları, KVK mad 5/1-e kapsamında ayrılmış fonlar vs.) bulunması hâlinde bu fonlar sermayeye ilave edilmeden nâkdi sermaye artışı yapılamayacaktır. Aşağıda yer alan Yeni TTK'nın 462 nci maddesinin 3 üncü fıkrası ile pay sahiplerinin korunması amaçlanmıştır. Getirilen düzenleme ile şirketlerin, bilânçoda sermayeye eklenebilecek bir fon mevcutken veya böyle bir fonun hesaplanıp bilânçoya konulması yolu açıkken, önce nakdi sermaye artırımı yaparak ve çoğu kez bunun miktarını yüksek tutarak, artırıma bazı pay sahiplerinin katılamamalarından diğer bir grup pay sahibine yarar sağlamasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Bununla birlikte, ilgili fıkranın ikinci cümlesinde şirketin nakdî sermayeye duyduğu gereksinimin acil olduğu ve şirketin nakdî sermaye artırımını derhal yapmasında haklı sebeplerin bulunduğu haller düşünülerek hem bu fonların sermayeye dönüştürülmesi hem de aynı zamanda ve aynı oranda sermayenin taahhüt edilmesi yoluyla sermaye artırımına da izin vermiş bulunmaktadır.

MADDE 462- (1) Esas sözleşme veya genel kurul kararıyla ayrılmış ve belirli bir amaca özgülenmemiş yedek akçeler ile kanuni yedek akçelerin serbestçe kullanılabilen kısımları ve mevzuatın bilançoya konulmasına ve sermayeye eklenmesine izin verdiği fonlar sermayeye dönüştürülerek sermaye iç kaynaklardan artırılabilir.

(2) Sermayenin artırılan kısmını, iç kaynaklardan karşılayan tutarın şirket bünyesinde gerçekten var olduğu, onaylanmış yıllık bilanço ve işlem denetçisinin vereceği açık ve yazılı bir beyanla doğrulanır. Bilanço tarihinin üzerinden altı aydan fazla zaman geçmiş olduğu takdirde, yeni bir bilanço çıkarılması ve bunun işlem denetçisi tarafından onaylanmış olması şarttır.

(3) Bilançoda sermayeye eklenmesine mevzuatın izin verdiği fonların bulunması hâlinde, bu fonlar sermayeye dönüştürülmeden, sermaye taahhüt edilmesi yoluyla sermaye artırılamaz. Hem bu fonların sermayeye dönüştürülmesi hem de aynı zamanda ve aynı oranda sermayenin taahhüt edilmesi yoluyla sermaye artırılabilir. Artırım genel kurul veya yönetim kurulu kararının ve esas sözleşmenin ilgili maddelerinin değişik şeklinin tescili ile kesinleşir. Tescil ile o anda mevcut pay sahipleri mevcut paylarının sermayeye oranına göre bedelsiz payları kendiliğinden iktisap ederler. Bedelsiz paylar üzerindeki hak kaldırılamaz ve sınırlandırılamaz; bu haktan vazgeçilemez.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.