Zaman: 18 Tem 2018 07:58


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Sonraki
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2015 21:31 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

Resim

Yunanistan Zor Durumda: Bankalar ve Borsa Tatil Edildi.

Yunanistan'da Mali İstikrar Konseyi'nin toplantsı sona erdi. Toplantıdan yarın borsa ve bankaların açılmaması kararı çıktı.


Yunanistan'da Mali İstikrar Konseyi toplantısı sona erdi, ülkede yarın bankalar ve borsanın açılmayacağı ifade edildi.

BANKALAR, AVRUPA MERKEZ BANKASI'NDAN GELEN PARAYLA AYAKTA DURUYOR

Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına verdiği acil likidite desteğini 30 Haziran'a kadar mevcut seviyede devam ettireceğini duyurmuştu. Borç krizindeki Yunan Bankaları, Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen bu destekle ayakta duruyor. Bu desteğin kesilmesi halinde Yunan bankalarında yeterli nakit kalmaması riski bulunuyor.

YUNANİSTAN UÇURUMUN KENARINDA

Euro Bölgesi maliye bakanları bu ay sonunda süresi dolan Yunanistan'ın kurtarma programını uzatmayı reddetmesi Yunanistan'ı uçurumun kenarına iyice yaklaştırdı. Yunanistan Başbakanı Çipras'ın Avrupa Birliği'nin dayattığı tasarruf önlemlerini referanduma götüreceğini açıklaması da belirsizliği iyice artırmış durumda.

ATM'LERDE KUYRUK VAR

Ülkede bankaların kapalı olduğu cumartesi gününden bu yana Yunan vatandaşların ATM'lerde kuyruk oluşturduğu ve çekilen paranın 1.5 milyar euroya ulaştığı belirtiliyor.


[7458783]Haber Yayın Tarihi: 28.06.2015 20:26:00 Haberler.Com

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2015 21:22 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

En çok tok tutan besin

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı Akın yumurtanın 36 saat tok tutan tek besin olduğunu açıkladı.
Resim


04.07.2015 - 18:31
   

En çok tok tutan besin

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte yaklaşık 17 saat sürecek olan açlığa karşı tok tutan tek besin açıklandı. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı Akın, yumurtanın 36 saat süreyle tokluğu sağlayabilecek tek besin olduğundan sahurda mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Eda Ağıllı Akın, özellikle bu dönemde hatalı beslenme alışkanlıkları sonucu tansiyon ve kan şekerinde düşüşün yanı sıra, sindirim sistemi problemleri ile bedeni yıpratan sağlık sorunlarının sıklıkla yaşandığına dikkat çekti. Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirebilmenin sırrının sağlıklı beslenmekten geçtiğini belirten Akın, “Ramazan ayında yaklaşık 17 saatlik açlık süresinin sahur yapılmadığı zamanlarda 20 saate çıktığını unutmamak gerekir. Sağlıklı beslenme önerisi olarak, öğün sayısı normal şartlarda 2-3 saat ara ile 3 ana öğün 3-4 ara öğün iken, Ramazan'da bu önerim yerini, 2 ana öğün ile birlikte 1-2 ara öğüne bırakıyor. Sahur öğünü, gün içinde enerji stoğunuzu karşılayacak en önemli öğün olduğu için mutlaka sahura kalkmanızı ve sahurda sizi uzun süre tok tutacak besinleri tercih etmenizi öneririm. Lif içeriği yüksek, glisemik indeksi düşük ve kaliteli protein içeriğine sahip besinler uzun süre tokluk sağlar" dedi.

TOKLUĞU SAĞLAYAN TEK BESİN

Söz konusu besinlere örnekler veren Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı Akın, bunlar arasında yumurtanın önemine dikkat çekti. Ağıllı Akın, yumurtanın 36 saat süreyle tokluğu sağlayabilecek tek besin olduğundan sahurda mutlaka tüketilmesi gerektiğini bildirdi. Yumurtanın peynirle desteklenmesinin yanı sıra, tüketilecek tam tahıllı ekmeğin, kan şekeri kontrolü sağlayacağını kaydeden Ağıllı Akın, sebze ve meyvelerin de, hem yüksek lif hem de yüksek su içeriği nedeniyle bir yandan tokluğu kontrol ederken, bir yandan da su isteğini azalttığını söyledi.

OMLET YİYİN

Sahur menüsüne ilişkin önerilerini aktaran Diyetetik Uzmanı Ağıllı Akın, 1 tane yumurta, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 70 gram yağsız lor peynir, 1 tatlı kaşığı sıvıyağ ve 50 gram mantar ile hazırlanacak omletin sağlıklı sahur için lezzetli bir seçenek olduğunu bildirdi.

Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı Akın, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Pide, glisemik indeksi yüksek ve lif içeriği düşük bir besindir, çabuk acıktırır. Pide vazgeçilmeziniz ise, iftarda küçük bir dilim pide yiyebilirsiniz ama sahurda mutlaka tam tahıllı bir ekmek türü tercih edin. Tatlı isteğinizi sütlü tatlılar, dondurma, hoşaf ve kompostodan yana kullanın. Light süt ve tatlandırıcı ile hazırlayacağınız sütlü tatlılar, porsiyon kontrollü tüketildiğinde hem sindirimi rahatlatacak hem de düşük kalorili bir alternatif olacaktır."

YETERLİ MİKTARDA SU İÇMELİSİNİZ

Ramazan ayında açlığın yanı sıra susuzlukla da mücadele edildiğini ifade eden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı Akın, günlük su ihtiyacını karşılamak için iftardan sahura kadar yavaş yavaş su tüketilmesinin önemine değindi. Ağıllı Akın açıklamasını, “Suya destek olarak günde 1-2 şise maden suyu tüketimi sıvı ve mineral ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur" dedi.

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


En son Çerikli tarafından 05 Tem 2015 21:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2015 21:24 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 13 May 2010 20:59
Mesajlar: 10282
Konum: soldier-bodybuilder-trainer
Meslek: Makina Mühendisliği

Sahurda yulaf ezmesi ve ceviz tavsiye ederim. .


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2015 23:45 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

FED Başkanı Faiz Artışı İçin Sinyali Verdi

Resim


ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, bu yıl içerisinde faiz artışı için adım atılacağına yönelik açıklamada bulundu.
Fed Başkanı Janet Yellen, "Faiz artışı için ilk adımı bu yıl içinde atmanın ve böylece para politikasını normalleştirmeye başlamanın uygun olacağını düşünüyorum" dedi.

"ABD EKONOMİSİ RESESYONDAN 6 YIL ÖNCE ÇIKTI"

Yellen, Cleveland Şehir Kulübü'nde yaptığı konuşmasında, son dönemdeki ekonomik gelişmeler ile bunların Fed'in para politikasını nasıl etkileyeceğini değerlendirdi. ABD ekonomisinin resesyondan 6 yıl önce çıktığını ve işsizlik oranının bu dönemde yarıya düştüğünü belirten Yellen, buna karşın iş gücü piyasasının hala tam istihdama ulaşmadığını dile getirdi.

"İNSANLAR İYİ İŞ FIRSATLARI EKSİKLİĞİNDEN İŞ ARAMIYOR"

Yellen, Haziran'da yüzde 5,3'e gerileyen işsizlik oranının iş gücü piyasasındaki atıl kapasiteyi yansıtmadığını ve düşen iş gücüne katılım oranının gerçek işsizliğin hesaplanmasını zorlaştırdığını ifade ederken, "Hala kayda değer sayıda insanın, iyi iş fırsatlarının eksikliğinden ötürü iş aramadığını ve daha güçlü bir ekonominin, bu insanların bazılarını yeniden iş gücüne çekeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"YARI ZAMANLI ÇALIŞAN AMERİKALILARIN SAYISINDA ARTIŞ VAR"

Bununla birlikte, ekonomik nedenlerden dolayı yarı zamanlı çalışan Amerikalıların sayısının da geçmiş yıllara kıyasla çok yüksek olduğuna dikkati çeken Yellen, bunda istihdamın sanayi sektöründen, daha fazla yarı zamanlı çalışana ihtiyaç duyan hizmet sektörüne kaymasının önemli rol oynadığını anlattı.

Yellen, ücret artışının piyasadaki atıl kapasitenin belirlenmesine yardımcı olacağını belirtirken, "Fakat, buradaki sinyaller tam olarak açık değil. Son zamanlarda görülen bazı belirsiz ipuçları, tam istihdam hedefine yaklaşılmakta olduğuna işaret ediyor" dedi.

"DÜŞÜK ENFLASYON EKONOMİYİ ZAYIFLATABİLİR"

Diğer taraftan, enflasyon hedefinde daha az ilerleme sağlandığını kaydeden Yellen, yüzde 2'nin çok altında seyreden enflasyon oranında enerji fiyatlarındaki büyük düşüş ve güçlü doların etkili olduğunu dile getirdi.

Yellen, düşük enflasyonun ücret artışını yavaşlatarak, ekonomiye zarar verebileceğini söylerken, "Çok düşük enflasyon birçok insana gerçek bir problem gibi görünmeyebilir. Fakat, sürekli düşük kalan enflasyon, zamanla ücret artışını zayıflatarak, ekonomiyi zayıflatabilir. Örneğin, hane halkı ve şirketlerin borçlarını ödemelerini zorlaştırabilir" görüşünü paylaştı.

"YUNANİSTAN'IN DURUMU HALA ÇÖZÜMLENMİŞ DEĞİL"

ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde olumsuz hava şartları, limanlarda yaşanan grevler, düşük petrol fiyatları ve güçlenen dolar nedeniyle yavaşladığını aktaran Yellen, sanayi sektöründeki zayıflığın nisan ve mayıs aylarına da yansıdığını ifade etti.

Yellen, buna karşın, ekonominin dolar ve enerji fiyatlarının dengelenmesiyle birlikte ivme kazanacağı yorumunda bulunurken, "Bu yılın tamamı için ılımlı ekonomik büyüme öngörüyorum. Ancak, her zamanki gibi ekonominin görünümü belirsiz. Avro Bölgesi'ndeki toparlanma sağlamlaşmış gibi görünse de Yunanistan'ın durumu hala çözümlenmiş değil" diye konuştu.

ABD'deki iş gücü piyasası ve işsizlik oranının önümüzdeki dönemde iyileşmeye devam edeceğini düşünen Yellen, bunun hane halkı harcamalarını ve konut sektörünü destekleyeceğini anlattı.

"FAİZ ARTIŞINA BU YIL İÇİNDE BAŞLANMASI UYGUN"

Yellen, tüm bu gelişmelerin ekonominin faiz artışı için gerekli şartlara yaklaştığına işaret ettiğini belirtirken, şunları kaydetti: "Faiz artışı için ilk adımı bu yıl içinde atmanın ve böylece para politikasını normalleştirmeye başlamanın uygun olacağını düşünüyorum. Ancak, ekonominin gidişatı ve enflasyona ilişkin belirsizliklerin yüksek seviyede olduğunu ve beklenmeyen gelişmelerin ilk artışı geciktirebileceğini ya da hızlandırabileceğini vurgulamak istiyorum. İş gücü piyasasında iyileşmenin sürüp sürmediğini dikkatle izleyeceğiz. Ayrıca, enflasyonun gelecek birkaç yıl içinde yüzde 2'ye yaklaşacağından makul derecede emin olmalıyız."

"FED FAİZ ARTIŞINI YAVAŞ VE KADEMELİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRECEK"

Öte yandan, ilk faiz artışının genel para politikası açısından çok önemli olmadığının altını çizen Yellen, Fed'in faiz artışını yavaş ve kademeli olarak gerçekleştireceğini ve ekonomiye desteğini sürdüreceğini sözlerine ekledi. Fed Başkanı Janet Yellen, 15-16 Temmuz tarihlerinde ABD Kongresi'nde sunum yapacak ve temsilcilerin Fed'in faaliyetlerine yönelik sorularını yanıtlayacak.Son Dakika»Ekonomi»Haber [7498509]Haber Yayın Tarihi: 10.07.2015 21:41:00 AA

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2015 14:24 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

Baklava İçin Bayram Mesaisi Başladı, Dünyanın Her Yerinden Talep Var.

Resim


Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala Gaziantep'in dünyaya nam salmış ve "milli tatlı" ünvanını alan lezzeti baklava için, fazla mesai yapılıyor.

Baklava İçin Bayram Mesaisi Başladı, Dünyanın Her Yerinden Talep Var,


Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala Gaziantep'in dünyaya nam salmış ve 'milli tatlı' ünvanını alan lezzeti baklava için çalışmalar hız kazandı. Günlük üretim kapasitelerinin artırıldığı baklava imalathanelerinde, dünyanın dört bir yanına meşhur tatlıyı yetiştirmek için fazla mesai yapılıyor."BAYRAM SABAHINA KADAR ÇALIŞIYORUZ"
Resim

Baklavayı, tatlıların padişahı ve padişahların tatlısı olarak nitelendiren Fıstıkzade Baklava Genel Koordinatörü Vedat Diri, "Baklava, Gaziantep'in medar-ı iftiharıdır. Çok yoğun çalışıyoruz. Günde 3 vardiya. Bayram sabahına kadar çalışıyoruz. Elimizden geldiğince, Gaziantep'teki, civar illerindeki, Türkiye'deki ve dünyadaki baklava taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Kendi adımıza bu işin hijyeninin çok önemli olduğunu, Türkiye'nin ve Gaziantep'in dünya üstünde yeri olduğunu bildiğimiz için gıda mühendislerimiz ve baş ustalarımızla beraber kılı kırk yararak çalışıyoruz." dedi.

Resim


AMERİKA'DAN BREZİLYA'YA, DUBAİ'DEN KUZEY KUTBUNA KADAR SİPARİŞ ALINIYOR

Günlük 750 kilogram-1 ton arası hacimde çalışırken, bayram haftası bu rakamın 4-5 katına çıktığını vurgulayan Diri, şunları kaydetti: "Arefe günü planladığımız sevkiyat rakamı yaklaşık 7 ila 10 ton arası baklava tüm Türkiye ve dünyaya ulaştırmaya çalışacağız. Amerika'dan Brezilya'ya, Dubai'den kuzey kutbuna kadar talep olan heryere baklava gönderebiliyoruz. Bu konuda ulaşım artık kolaylaştı. Uçaklarla da çok yakın sevkiyat yapılıyor. Kargo unsurları değerlendiriliyor. Daha kısa sürede çözüm alınabiliyor. Bu kapsamda dünyanın heryerine bir günde, maksimum 1,5 günde baklava gönderebiliyoruz."

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2015 15:15 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

Resim
Para ABD'ye Kaçtı, Altının Gramı 95 Liraya Geriledi

ABD'nin faiz artırım sürecine girmesiyle güçlenecek olan dolar nedeniyle para altından çıkıp ABD tahvillerine gidiyor. İç piyasada altının gramı 95 liraya geriledi.

2008 krizinin ardından dolara olan güven kaybolunca para altına kaçmıştı. Şimdi ABD'nin faiz artırım sürecine girmesiyle güçlenecek olan dolar nedeniyle para altından çıkıp ABD tahvillerine gidiyor. 1000 doların altı artık mümkün.

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, altın ile doların fiyatlarının ters orantılı olduğu bir kez daha doğrulanıyor. 1920'deki büyük buhranın ardından Vietnam Savaş'ıyla birlikte Bretton Woods anlaşmasının bitmesi ile dibe vuran altın fiyatları 2008 ekonomik kriziyle indiği 705 dolara doğru yolculuğuna devam ediyor. 2008 krizinin ardından ABD'nin doların değerini zayıflatmasıyla başlayan süreçte tırmandığı 1.900 dolar seviyesinden hızla geri geliyor. Dün yüzde 2.3 kan kaybı ile son 5 yılın en düşük düzeyine inerek 1.080 dolara kadar gerileyen altının bin doların altına inmesine ise artık kesin gözüyle bakılıyor. Altındaki hızlı çöküşün nedeni ise 2008 krizinde düştüğü 705 dolardan bin 900'ün üzerine zıplamasının nedenlerinin ortadan kalkması başta olmak üzere birkaç etmene bağlı.

1 FAİZ ARTACAK PARA DOLARA GİDECEK

Bu nedenlerin başında ABD Merkez Bankası FED'in 2008'de parasal genişlemeye gitmesi ile değeri azalan dolar için tam tersi bir sürecin başlamış olması geliyor. Hatırlanacağı gibi FED'in bilançosunu 3 trilyon dolar genişletmesi sürecinde başta altın ve gümüş olmak üzere tüm emtia fiyatları uçmuştu. Özellikle ABD'de yıllık TÜFE enflasyonunun çekirdek bazda yüzde 1.8'e yükselmesi, işsizlik oranı ve konut istatistikleri Lehman sonrası dönemin en olumlu seviyelerine ulaştı ve FED üyelerinin büyük bir kısmının 2015'te faiz artırımlarına başlamayı yüksek perdeden seslendirmeye başlaması paranın altından çıkıp ABD tahvillerine kaymasına neden oldu. Altın fiyatı yükselmeden para kazanılmayan bir yatırım aracı olduğu için para hızla faiz artışı olması beklenen ve böylece para kazınabilecek ABD tahvillerinin yolunu tutuyor.

2 İRAN İLE SORUN ÇÖZÜLDÜ

Altın fiyatını yükselten bir başka etken de dünyada tarih olmak üzere. O da İran ile Batı dünyası arasındaki gerilimin yerini hızla barışa bırakması. Bu gelişme altının güvenli liman olarak tutulması anlayışına ağır darbe indirdi. İran'ın Batı ile anlaşması başka bir etki daha yarattı. ABD dolarına karşı bir hedge aracı olması mümkün olan petrol, İran'ın 2016'dan sonra petrolünü kademeli olarak satacak olması nedeniyle artık bir hedge aracı olmaktan çıkıyor. Fiyatı ucuzlayacak olan petrol ile birlikte tüm emtiaların da fiyatının düşmesi beklentisi artıyor.

3 YUNANİSTAN AB İLE ANLAŞTI

Dünya ekonomisini uzun süre meşgul eden Yunanistan'ın Avrupa Birliği ile anlaşmış olması ise dünyada bu ülke kaynaklı sistematik risklerin yani domino etkisinin ortadan kalkmasına neden oldu. Yunanistan'ın Euro bölgesinden ayrılacak olması her ne kadar Euro'yu zayıflatsa da krizin diğer ülkelere sıçramasının dünya ekonomisinde bozulma yaratması bekleniyordu.

4 SON HAMLE ÇİN'DEN GELDİ

Dün son olarak Çin'in altı yıldan bu yana ilk defa açıkladığı altın rezervlerinin beklentilerin altında kalması da altın fiyatlarında sert bir düşüş yaşanmasına yol açtı. Çin Merkez Bankası (PBOC), 1,658 ton altın rezervine sahip ve bu da yıllık 100 ton altın alımı yapıldığına işaret ediyor. Piyasa aktörleri ise rezervlerin daha fazla olacağını öngörmüştü.

DOLAR KURU YÜKSELMEZSE CUMHURİYET 426 TL OLABİLİR

Türkiye'de altının gram fiyatı 101 liradan 95 liraya geriledi. Ancak doların dün Urfa'da meydana gelen patlama sonucu yükselmesi sonucu yeteri kadar değer kaybı yaşamadı. Çünkü Türkiye'de dolar ile fiyatlanan altın, dolar arttığı zaman yükseliyor. Böylece eğer dolar değer kazanmaz veya düşerse altının fiyatının Türk Lirası bazında da önemli düşüşler göstermesi bekleniyor. Eğer altın 2008'de çıkışa başladığı uluslararası piyasalardaki ons fiyatı olan 705 dolara geri dönerse Türkiye'de de yüzde 35 düşerek gram fiyatı 62 aya kadar inebilir. Son 1 ayda yüzde 13 düşerek 743 liradan 646 liraya inen Cumhuriyet altını da aynı mantık ile 426 liraya gerileyebilir. Tabii ki dolar kurunun değişmemesi şartıyla.

ÇIKARMA MALİYETİ 800 DOLAR

Her ne kadar analistler altının çıkışa başladığı noktadaki koşulların artık tamemen tersine döndüğünü belirterek çıkış rakamına geri dönme ihtimalini dile getiriyor olsa da fiyatın düşüşüne engel olacak etkenler de var. Bunlardan ilki altının çıkarma maliyeti. Uzmanlar dünyada ortalama altın çıkarma maliyetinin 800-850 dolar arasında olduğunu belirtiyor.


Son Dakika»Ekonomi»Haber [7526515]Haber Yayın Tarihi: 21.07.2015 13:07:00 AA

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015 14:52 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

Resim


Et fiyatlarındaki spekülasyon kurbanlıklara sıçradı. Kurban Bayramı’na yaklaşık 3 hafta kalırken canlı hayvan kg fiyatlarında yüzde 50’ye varan artış yaşanıyor. Geçen yıl kurbanlık büyükbaş canlı hayvanın kilogramı 10-11 liradan satılırken, bu yıl için 16-17 liraya çıktı. Talebin üzerinde küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık bulunduğuna dikkat çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ise bayrama yaklaşık 1 ay olduğuna dikkat çekerek vatandaşları acele etmemeleri konusunda uyarıyor. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, canlı hayvan kilogramı için bu yıl yaklaşık 15 lira istendiğini ifade ederek fiyatların geçen yıla oranla önemli ölçüde arttığına dikkat çekti. Vatandaşın fiyatların düşmesi için bir süre daha bekleyebileceğini ifade eden Gözet “Kurbanlık fiyatları borsa gibidir. Arz talep fiyatta belirleyici olacaktır. Özellikle bayramın 1. ve 2. günü fiyatlar düşecektir” dedi.

Yeterli sayıda kurbanlık var

Tarım Bakanlığı’nın kurbanlık hayvan varlığı tespit çalışmasına göre kurbanlık hayvan şartlarını haiz büyükbaş hayvan varlığı 1 milyon 230 bin, küçükbaş hayvan varlığı ise 3 milyon 830 bin baş olarak belirlendi. Son 3 yılın ortalama değerlerine göre 840 bin büyükbaş, 2 milyon 300 bin küçükbaş kurbanlık olarak kesiliyor. Vatandaşların kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı, erkek ve yaşını doldurmuş olanları seçmesi gerekiyor. Yetkililer, çok zayıf, donuk bakışlı, salyalı ve gözde akıntısı olan hayvanların alınmaması gerektiğini söylüyor.

ESK PİYASAYA KARKAS ET SATIŞINA BAŞLADI

Et ve Süt Kurumu (ESK), kırmızı et ve yemek sanayine yönelik, dondurulmuş çeyrek karkas sığır eti satışlarına başladı. ESK Genel Müdürü Kasım Piral, yaptığı açıklamada, dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda artan kırmızı et talebine cevap vermek amacıyla sadece şarküteri ve yemek sanayine, dondurulmuş karkas sığır satışı başlattıklarını ve sektöre uygun fiyata kırmızı et tedariği sağladıklarını ifade etti. Dondurulmuş karkas sığır eti kilogram fiyatı 21,5 liradan satışa sunuluyor. Firmalar, ESK’dan aylık maksimum 200 ton et alabiliyor.


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>o<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<


Resim

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan ve bugün itibarıyla yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, büyükbaş hayvan eti için 30,000 ton ithalat kontenjanı açılırken bu kontenjan Et ve Süt Kurumu'na tahsis edildi. Ağustos ayı ortasında et fiyatlarındaki artışının gıda enflasyonuna olumsuz etkisini azaltmak için Et ve Süt Kurumu'nun AB menşeli canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergisi sıfırlanmıştı.

Merkez Bankası da bu ay başlarında, kırmızı et fiyatlarında devam eden yükselişin, gıda fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğine dikkat çekmişti.

Merkez Bankası'nın, Temmuz ayı tüketici fiyatları enflasyonuna ilişkin aylık fiyat gelişmeleri raporunda, taze meyve sebze fiyatlarındaki düzeltme eğiliminin sürdüğü belirtilerek, "Buna karşılık kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesi gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam etti; sonuç olarak gıda grubu yıllık enflasyonu bir önceki aya kıyasla yatay seyretti" denildi.

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2015 22:09 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

Volkswagen’in ABD'de dizel araçlarındaki emisyon değerlerini manipüle ettiği iddiası sonucu patlak veren kriz tüm dünyaya yayılıyor.


Resim


Volkswagen'in emisyon testlerinde usulsüzlük incelemeleri Asya'ya sıçradı. Alman hükümeti ise soruşturmaların tamamlanmasını bekliyor.

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG'nin ABD'deki egzoz gazı emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığını kabul etmesinin ardından skandal Güney Kore'ye yayıldı.

Hisseler ekside

ABD Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) geçen hafta Cuma günü VW ve Audi marka otomobillerin zehirli gaz emisyon testlerinde sonuçları çarpıtan bir yazılım içerdiğini ve bu nedenle şirketin 18 milyar dolara kadar para cezası alabileceğini açıkladı. Şirketin dün yüzde 19 düşen hisseleri bugün de yüzde 5'e yakın ekside.

Basında yer alan haberlere göre iddialar hakkında ABD Adalet Bakanlığı tarafından da adli inceleme başlatıldı. İddialar VW ve Audi marka Audi A3, VW Jetta, Beetle, Golf ve Passat araçların dizel modellerini kapsıyor.

Güney Kore'de inceleme başlatıldı

Reuters'a bilgi veren Güney Kore Çevre Bakanlığı yetkilisi Park Pan-kyu, şirketin 2014 ve 2015 yıllarında ürettiği Jetta, Golf ve Audi A3 model araçların incelemeye alınacağını, inceleme kapsamına giren araç sayısının 4,000-5,000 adet olduğunu belirtti.

"Tüm Alman modelleri kapsayabilir"

Park incelemenin ardından otomobillerin geri çağrılabileceğini belirterek, "Güney Kore kurumları dizel VW otomobillerde sorun bulurlarsa inceleme tüm Alman dizel otomobilleri kapsayacak şekilde genişletilebilir" dedi.

Volkswagen Kore konu hakkındaki sorulara cevap vermedi. Volkswagen'in Alman rakipleri Daimler ve BMW VW aleyindeki iddiaların kendileri için geçerli olmadığını belirtiyorlar.

Avrupa Komisyonu VW ve ABD'li denetleme kuruluşları ile irtibat halinde olduğunu ancak sorunun Avrupa'da satılan VW araçlarda da var olup olmadığını görmek için henüz erken olduğunu belirtti.

Dün geç saatlerde 2016 model VW Passat'ın tanıtımı için New York'ta düzenlenen görkemli toplantıda konuşan VW ABD'nin başkanı Michael Horn, şirketin "tam anlamıyla berbat bir iş yaptığını" ve kusurlarını telafi edeceğini söyledi.

Horn'un araç hakkındaki sunumunda Passat'ın "temiz dizel" modelinin verimliliğinden ziyade sürücüye yardımcı sensör teknolojilerinden bahsetti.

Emisyon ölçümü skandalının şirkete yaratacağı maliyet belirsizliğini koruyor. Usulsüzlük iddialarına konu modellerin ABD ve Kanada'da satışı askıya alınırken, araç sahiplerinin VW'ye toplu dava açması da ihtimal dahilinde bulunuyor.

http://www.aksam.com.tr/otomobil/volksw ... ber-445600

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2015 00:13 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 19 Haz 2011 19:28
Mesajlar: 709
Meslek: Otel İşletmeciliği

İlginç...


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlık,spor,ekonomi ve her alanda güncel paylaşımlar.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2015 15:03 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 2426
Meslek: Fotoğrafçılık

Yıldız Holding, Cola Turka'yı Japonlara Sattı

Yıldız Holding, Cola Turka, Çamlıca Gazoz ve Saka Suyu'yu Japon DyDo DRINCO'ya satma kararı aldı.

Resim


Yıldız Holding, Cola Turka'yı Japonlara Sattı,


Geçtiğimiz mayıs ayında bünyesinde bulunan Ak Gıda A.Ş.'yi Fransız gıda devi Groupe Lactalis'e satan Yıldız Holding yeni bir satış kararı aldı.

Murat Ülker'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Yıldız Holding, ana işi olan atıştırmalık kategorisine odaklanma çalışmaları kapsamında, içecek şirketleri Della Gıda San. ve Tic. A.Ş. ( Cola Turka), Bahar Su ve İlk Mevsim Meyve Suları'nın yüzde 90 hissesini Japon içecek şirketi DyDo DRINCO'ya satmaya karar verdiğini açıkladı.

335 MİLYON TL

Geçtiğimiz yıl kasım ayında United Biscuits'i satın alarak dünyanın 3. büyük bisküvi şirketi olan Yıldız Holding, ana işi atıştırmalık kategorisine yönelik odaklanma çalışmalarına devam ediyor. Yeniden yapılanma kapsamında, Yıldız Holding'in içecek şirketleri Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Mevye Suları'nın yüzde 90 hissesinin, 335 milyon TL karşılığında Japon içecek şirketi DyDo DRINCO'a satılmasına karar verildi.

TÜRKİYE OPERASYONLARI SÜRECEK

Hisse devri sonrasında şirketler Türkiye operasyonlarını sürdürecek. Cola Turka, Çamlıca, Saka Su, Sunny, Maltana, Eskipazar, Flores ve Link markaları ise DyDo DRINCO çatısı altında tüketicileri ile buluşmaya devam edecek. Haziran 2003'te Türkiye'de piyasaya sürülen Cola Turka'nın üretimi Sakarya Akyazı'da yapılıyordu. Cola Turka'nın pazara girmesi ile, Coca Cola ve Pepsi ile birlikte üçüncü büyük oyuncu da piyasaya girmiş oldu. Hollywood yıldızı Chevy Chase'nin ilk reklamında oynadığı Cola Turka'nın bağlı olduğu şirketin yönetiminde Murat Ülker'in yanı sıra Mustafa Latif Topbaş da bulunuyor.

40 YIL ÖNCE KURULDU

1975 yılında kurulan Japonya merkezli içecek üreticisi DyDo DRINCO, Japonya içecek pazarının en önemli oyuncularından biri. Otomat ülkesi olarak bilinen Japonya'da 280.0000'in üzerinde otomatı kapsayan dev satış ağı ile tüketicilere alkolsüz içecek çeşitleri sunan şirket, bu alanda üçüncü sırada yer alıyor. DyDO DRINCO bünyesinde Daido Pharmaceutical Corporation isimli, Japon pazarının bir numaralı içecek üretici şirketi ile, Tarami Corporation isimli sektör lideri kuru meyve reçeli/tatlı üreticisi bulunuyor. Bu grup şirketlerine ait ürünlerin ise, otomatlar aracılığı ile satışı yapılıyor.

Son Dakika»Güncel»Haber [7722977]Haber Yayın Tarihi: 26.09.2015 14:16:00 AA

_________________
Yapılan yorum-analiz-grafik ve paylaşımlar,
kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Sonraki


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafirGeçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.