Zaman: 16 Eki 2019 20:00

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Soru: Borsa'daki Riskler
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2018 20:53 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Yazar

Merhaba arkadaşlar,

Aklıma birkaç soru takıldı bu işi bilen arkadaşlarımdan yorum almak isterim. Hisse senedi alıp satmak istiyorum ancak bu piyasa konusunda hiç denecek kadar az bilgim var.

1-Araştırma yaparken "Risk Bildirim Formunda", "Sermaye piyasası işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda aracı kuruluşa yatırdığınız paranın tümünü kaybedebileceğiniz gibi, kayıplarınız yapacağınız işlemin türüne göre yatırdığınız para tutarını dahi aşabilecektir." yazdığını gördüm. Bu konuda bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Örneğin; 10 tl yatırdım hesabıma 100 tl, 1000 tl gibi bir miktara batma durumum var mı?

2-Bir banka ile görüştüğümde(isim vermem yanlış olur belki diye kurum adı vermiyorum) %o1,5, %o3 veya %o5 gibi komisyon kesintileri olduğu söylendi bu neye göre belirleniyor? Ve bu tutarlar yatırılan paradan mı yoksa kazanç sonunda çekilen paradan mı alınıyor?

3-Vergi veya benzeri başka bir kesinti oluyor mu?

Aranıza yeni katıldım sürçülisan ettiysem affola.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Mesaj Başlığı: Re: Soru: Borsa'daki Riskler
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2018 21:27 
Kullanıcı avatarı

bozuk düzen yazdı:
beyaz hapı al ve kapıdan don tavsiyem budur

Tavsiye istediğimi düşünmeniz garipsenecek bir durum. Çünkü böyle birşey yazmamıştım benim burda yazdığım bilgi edinme amaçlı soru cümleleridir. Ama benden size tavsiye kitap okumanız yönünde olacaktır "cümlede anlam" konusunda ufkunuzu açacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca dikkatinizi arttıracağından pay kağıtları analizlerinde de çok yönlü düşünmenize katkısını göreceksiniz. Umarım forumdaki diğer arkadaşlar ciddiyetle ve saygı çerçevesinde cevap vereceklerdir.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2018 21:55 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

espiridende anlamıyon kardeş 8 yıdır bu piyasada abad olanı gormedim birilerin adamı diilsen birkere endeks sınırarı zorlarken senin borsaya gelmem daha batan canının cok yanacagının gostergesi
bu sure zarfında batan 15-20 şirkete sahit oldum 1 tanesine yakalandım 5-6 tanesi için burda defalarca uyardım sitede tanıyan tanır bizi sen tanımazsın hayrına konuştuk illa param gitsin vaktim gitsin ben başka turlu inanmam dersende burda çok adam bulursun seni hep ogretirler hemde bedava tuyo verirler

Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2018 23:09 
Kullanıcı avatarı

bozuk düzen yazdı:
espiridende anlamıyon kardeş 8 yıdır bu piyasada abad olanı gormedim birilerin adamı diilsen birkere endeks sınırarı zorlarken senin borsaya gelmem daha batan canının cok yanacagının gostergesi
bu sure zarfında batan 15-20 şirkete sahit oldum 1 tanesine yakalandım 5-6 tanesi için burda defalarca uyardım sitede tanıyan tanır bizi sen tanımazsın hayrına konuştuk illa param gitsin vaktim gitsin ben başka turlu inanmam dersende burda çok adam bulursun seni hep ogretirler hemde bedava tuyo verirler

Ben espiri veya tüyo istemiyorum ben yukarıdaki sorularımın cevabını istiyorum.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.