Zaman: 21 Kas 2018 04:56

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Döviz Fiyatları Borsayı Etkiler Mi ?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2009 16:11 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ülkemiz para piyasalarındaki sıcak paranın yüzde 72 sinin yabancılara ait olduğunu düşünürsek , döviz fiyatlarındaki değişimin borsa endeksi ve hisse senetleri üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.Temel de herkes gibi yabancılar da piyasalarımıza para kazanmak için geliyorlar.Ellerinde euru, dolar ,sterlin ve yen vs. dövizleri bozdurarak Türk Lirasına geçiyorlar ve ellerinde Türk Lirasıyla gerek borsada, hisse senedi yatırımı ,gerek faizde gereksede hazine bonolarında paralarını değerlendiyorlar.Aynı çok iyi para kazanıyorlar.Tabi bir süre sonra ortalık karışıyorsa, siyasi bir kriz yada ekonomik durgunluğa giriliyorsa ve yahut başka yatırımları desteklemeleri gerekiyorsa tabiki ellerinde yatırım araçlarından çıkıyorlar ve dövizlerini geri almayı düşünüyorlar.

Bu durumda ne olacak ? Dövizlerini geri almak istedikleri zaman dövize karşı talep artacaktır.Bizim piyasalarımıza TL yi vermesi dövizini alıp gitmesi tabiki borsanın düşmesine ve TL nin değer kaybına döviz fiyatlarının yükselmesine sebep olacaktır.Ancak finans piyasalarındaki yabancı hareketleri izlendiği zaman yabancıların eskisi gibi hemen panik yapmadıklarını daha doğrusu ani reaksiyon vermediklerini göstermektedir.Büyük kriz dönemlerinde bile yabancılar ellerinde malın tamamını bırakarak gitmedikleri görülüyor.Ancak yine hisse senedi piyasalarında yüzde 72 lik bir orana sahip yabancı payı yüzde 50 ye bile düşse bu piyasalarda kıyametin kopması anlamına geliyor.

Mesaj Başlığı: Re: Döviz Fiyatları Borsayı Etkiler Mi ?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2018 09:18 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Bilgisayar Mühendisliği

Güncel döviz fiyatlarını ve canlı grafikleri takip ediyorum. Bu haftaya düşüşle başladı dolar. Borsada nasıl bir etki olacak merakla bekliyorum. Döviz, emtia, borsa, forex, bitcoin aradığım tüm her şey piyasa.paratic.com sitesi içerisinde yer alıyor. Ek olarak ekonomik takvimi inceliyorum: http://piyasa.paratic.com/ekonomik-takvim/ Favori siteleriniz arasında yer almalı bence.

Mesaj Başlığı: Re: Döviz Fiyatları Borsayı Etkiler Mi ?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2018 12:53 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

Teşekkürler bilgiler için. Alttaki arkadaşın site iyimiş takip etmeye başladım bu arada.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Geçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.