Zaman: 02 Haz 2020 18:26


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Açığa Satış Nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2012 22:51 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 19 Tem 2011 23:37
Mesajlar: 122
Meslek: İnşaat Mühendisliği

Açığa satış veya alış hiç denememeniz gereken uzak durmanız gereken demektir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Açığa Satış Nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 May 2012 13:49 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 08 May 2012 18:01
Mesajlar: 148
Meslek: Ekonometri

Aciga satis, satis fiyati belirtilerek mi yapiliyor, yoksa belirtilmeden mi?

Elimde olmayan mali satabiliyorsam, paso satarim, destegi kirinca zaten millette satar, fiyati iice dusuncede geri alirim, bu nasil is ben pek anlamadim :) Birde ne kadar aciga satabilirim bu isin bir limiti yok mu?

Tesekkruler.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Açığa Satış Nedir?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2019 01:39 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 4536
Meslek: Fotoğrafçılık

KREDİLİ İŞLEM, AÇIĞA SATIŞ ve MENKUL KIYMET ÖDÜNÇ İŞLEMLERİ


Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işlemi gerçekleştirebilmek için emrin baştan açığa satış emri olarak girilmesi gerekir. Gerçekleşen açığa satış işlemleri Günlük Bülten'de pay bazında, her fiyat seviyesinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek ilan edilir.

“Kredili Menkul Kıymet ve Açığa Satış İşlemlerine Konu Olan Menkul Kıymet Listesi” PÖİP ve YİP hariç tutularak BİAŞ Pay Piyasası pazarlarında işlem gören tüm payları ve BYF’leri kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Dolayısıyla, Yıldız Pazar, Ana Pazar, GİP, NYİP ve KYÜYÜP’te işlem gören paylardan SPK’nın ABCD düzenlemesi uyarınca A ve B Grubuna dâhil olanlar ile BYF’ler hem kredili alıma hem de açığa satış işlemine konu olabilir, C ve D Grubundaki paylarda ise kredili alım ve açığa satış işlemi yapılamaz.

ABCD gruplandırmasına dahil olmayan varantlarda, sertifikalarda, sahipliğe dayalı kira sertifikalarında, gayrimenkul yatırım fonlarında ve girişim sermayesi yatırım fonlarında kredili alım ve açığa satış işlemi yapılamaz; gayrimenkul sertifikalarında ise kredili alıne oldu kiılabilmekle birlikte açığa satış işlemi yapılamaz.

Borsamızca duyurularak 2 Ocak 2015 tarihinden itibaren uygulamaya alınan A, B, C, D düzenlemesi kapsamında (30/10/2014, 27/11/2015, 31/01/2019 tarihli SPK Haftalık Bültenleri’nde duyurulmuştur).

_________________
Yapılan yorum,analiz,grafik ve paylaşımlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.