Zaman: 28 Şub 2020 18:23

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yurtdisi hisseleri satin alma? Vergi hususlari.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2020 19:11 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

Arkadaslar selam, ben Almanya'da yasamaktayim ve alman borsalarindan hisse senedi alip satmak istiyorum. Alman broker firmalari kardan direkt olarak %25 vergi kesip alman devletine verdikleri icin, vergi hususunda nasil avantaj saglarim bunun yollarini aramaya basladim.

Türkiye'de yapikredi'nin tradebox'u var mesela ama 30.000 euroluk bir alimda 150 euro komisyon kesiyor. Ayni sekilde satista da... Yani 300 Euro komisyon. Interactive brookers'ta ise (amerikan merkezli en büyük brookersmis 1970lerde kurulmus ve test sonuclarina göre en iyisiymis) 36 euro komisyon kesiliyor ve amerika'da oturmadigimiz icin ve türk vatandasi oldugumuz icin hisse al sattan yapilan karda amerikan devletine vergi ödenmiyormus. Tabii Türkiye'de ise yapilan karin bildirilmesi ve 80.000 tl civari üzerinde kar yapinca %35 vergi var ki bu cok yüksek, almanya'dan dahi yüksek...

Merak ettigim sey, Türkiye'de bir yakinimin adina interactive brookers'ta hesap acip yaptigimiz karlari türkiye'deki banka hesabimiza yollasak ne problem olur? Birileri pesine takilir mi 100.000 Euro gibi meblaglarin? Veya Türkiye'de bir yakiniminteractive brookers'tan parayi benim almanya'daki hesabima gönderirse alman devleti acisindan problem yaratir mi?

Bir de varlik barisi denen bir sey var, her 2 senede bir cikiyormus ve yurtdisindaki varliklar vergisiz veya cok düsük vergiyle 2% gibi türkiye'ye getiriliyormus ve hicbir sekilde kaynagi falan sorulmuyormus, bu da bir alternatif olabilir elbette... Nihai hedefim parayi Almanya'ya getirmek oldugu icin, abd'den parayi tr'ye varlik barisi ile getirtip legalize ettikten sonra Almanya'ya göndertebilirim kendi adima (bagis olarak).

Bu hususlarda detayli bilgisi olan varsa görüsmek isterim.

Mesaj Başlığı: Re: Yurtdisi hisseleri satin alma? Vergi hususlari.
Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2020 22:47 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İktisat

selam.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2020 23:04 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

varlık barısı her iki yılda olacak diye bir şey hatırlayamadım.geçen dönemlerde torba yasa ile süresi uzatılmıştı onu hatırlıyorum bakmak lazım.bahsettiğiniz işlemleri yapan yatırımcı görmüştüm.
para transferlerinde şahıs hesaplarnda binli rakamlar incelemeye alınabilir.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2020 15:52 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İktisat

hanfendi ne oldu bulamadınızmı çözüm.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2020 21:10 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

interactivebrokers çok iyi bir çözüm bu durumda..umarım herşey güzel olacak

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.