Zaman: 06 Haz 2020 23:20


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Temerrüde Düşmek..?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2010 19:48 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 27 Oca 2010 19:45
Mesajlar: 22

Öncelikle herkese merhaba

akbanktan yatırım hesabım var hisse alış-satış emirleri neticesinde T+2 de -15tl görünüyor ve temerrüde düşebilir uyarısı verdi temerrüde düşünce ne oluyor....?


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Temerrüde Düşmek..?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2010 20:41 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 12 Ara 2009 16:26
Mesajlar: 2691
Meslek: Maden Mühendisliği

2.günün sonunda eksiği,ni kapamalısın.. Yani bugün işlem yaptıysan cuma günü hesabında 15 tl bulunmalı.. sistem bir sabah ,bir de akşam olmak üzere(17.00) iki defa hesabını tarar. Varsa paranı alır, açığı kapatır.. Yoksa o gün işlem yaptırmaz.. Ertesi gün kapatırsan eğer( T+3), 1.temerrüt hakkını kullanmış olursun!. 3 defa olursa , kredibiliteni etkiler.. Akbankta -sanırım- sabah 9.00 ve akşam 17.00 olmak üzere 2 defa hesabına bakıyor.. YArın yatırman daha uygun olur ..


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Temerrüde Düşmek..?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2010 00:27 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 27 Oca 2010 19:45
Mesajlar: 22

Cevap için teşekkürler
A tipi fon vardı onun satış emrini verdim ancak A tipi hisse fonuda T+2 de işlem görüyormuş sanırım temerrüde düştü


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Temerrüde Düşmek..?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2019 20:48 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 01 Mar 2014 15:21
Mesajlar: 4545
Meslek: Fotoğrafçılık

19 Ekim 2019 - 08:15 www.borsagundem.com

Sermaye Piyasası Kurulu'nca (SPK) İstanbul Takas ve Saklama Bankası Anonim Şirketi Merkezi Takas Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi.
SPK'nın İstanbul Takas ve Saklama Bankası Anonim Şirketi Merkezi Takas Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, söz konusu yönetmeliğin 31'inci maddesine "Ödünç Pay Piyasası’nda (ÖPP), temerrüde konu sözleşmenin komisyon oranının veya temerrüde düşülen tarihte temerrüde konu kıymetin ÖPP'de gerçekleşen sözleşmelerinin ağırlıklı ortalama komisyon oranının ikinci fıkrada belirtilmiş olan temerrüt faiz oranından yüksek olması halinde bu üç oran içinden en yüksek olan esas alınarak hesaplanan temerrüt faizi uygulanır.” ibaresi üçüncü fıkra olarak eklendi.

Yeni eklenen fıkra dolayısıyla, mevcut 3. fıkra teselsül ettirilmiş haliyle 4. fıkra olarak Yönetmelikte şu şekilde yer aldı:

"Takasbank, hizmet sunduğu her piyasa için temerrüde düşülen yükümlülüklerin yerine getirilme saatine bağlı olarak farklı zaman dilimleri için farklı faiz oranları belirleyebileceği gibi hesaplanan faizin tahakkuku için alt ve üst sınırlar da getirebilir. Alt ve üst sınırlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından her yıl ilan edilen yeniden değerleme oranı dikkate alınarak, bu oranı geçmeyecek şekilde yönetim kurulunca belirlenir. Aynı gün içerisinde yerine getirilmeyen yükümlülüklerde üst sınır uygulanmaz.”

Hükümlerini Takasbank Yönetim Kurulu'nun yürüttüğü yönetmelik, yürürlüğe girdi.

_________________
Yapılan yorum,analiz,grafik ve paylaşımlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.