Zaman: 16 Eki 2019 17:58

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yeni başlayanlar için bir sonraki adıne oldu ki PROGRAMI!!
Yeni mesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2009 20:08 
Kullanıcı avatarı

Canlı Borsa Hocam merhaba,
Şu borsa olayına girdiğimden beri şunu gördüm. (Yanılıyorsam lütfen düzeltin)
Aldığım hisse senetlerinde, muhakkak bankalar ve yatırım ortaklıkları kağıdın yönünü tayin ediyorlar.
Bu gözlemden yola çıkarak biz ky'lerinde (küçük yatırımcı), bu büyük balıkların ne yönde hareket ettiğini gözlemlememiz gerektiğini düşünüyorum.
Adamlar satıyorsa sende sat, alıyorsa sende al şeklinde.!
Gelelim asıl soruya?!
Peki, bu adamların seans içerisindeki alım satım işlemlerini nasıl takip edicez?
İşte bu noktada bazı programlar kullanılıyormuş.(Matriks vs. vs.)
Bunlar hakkında sizden bilgi almak istiyorum.
Biz emekleyenler için hangi programı önerirsiniz?
Yada bu programı alacak ve kullanacaklar, bu program ile prensipte neleri takip etmeli ki minumum zararla bu yolda ilerlemeli???
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla..

Mesaj Başlığı: Re: Yeni başlayanlar için bir sonraki adıne oldu ki PROGRAMI!!
Yeni mesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2009 10:34 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

Borsada önemli gördüğüm bazı noktaları maddeler halinde yazmak istedim

1- Borsada zamanlama, hisselerin aşırı değer kazandığı dönüşün nereden gerçekleşebileceğinin belli olmadığı noktadan borsaya girmek riskli bir harekettir.
2- Hisse seçimi, her zaman büyüme açık, spekülatif olmayan, derinliği olan hisseler olmalı.
3- Borsada sabır, al-sat yapmak kolay gibi görünsede kardan çok zarar doğurabilir. Sürekli al-sat yapmak, hisseden hisseye geçmek kötü sunuçlar verir. Orta ve Uzun vadede sabırla beklemek daha iyidir.
4- Panik hareketler, Ani bir düşüşte panik satışlarından kaçınmak gerekir her düşüşün bir çıkışı vardır. Tavan yapıyor diye bir hisseye atlamak, taban yaptı diye saldırmak uygun hareketler değildir.
5- Paranızın tamamıyla borsaya girmeyin. Risklerinizi sınırlayın bence paranızın yarısıyla girin.
6- Kesinlikle ihtiyacınız olan bir parayla borsaya girmeyin.
7- Fazla keşke demeyin, şurdan alsam şurdan satardım, bu hiseden şu kadar kar ederdim, şu hisseyi alsaydım. En düşükten alıp en yüksekten satmak olası değildir.
8- Tek hisseye bağlı kalmayın, 4-5 hisseniz olsun farklı sektörlerden.
9- Serbest fiyatlı satışlardan kaçının, limit fiyatlı işlem yapmaya özen gösterin.
10- Yeteri kadar tecrübeniz yoksa, borsaya girmek için acele etmeyin, borsanın kaçtığı yok sanal olarak en az 3-4 ay kendinizi deneyim alıyor satıyormuş gibi yapın.
11- Gerçekliğe aykırı verilere dayanarak hisse almayın (tiyo, söylenti haberler vs.)
12- Açgözlü davranmayın. Beklemediğiniz düzeyde bir kar ettiyseniz realize edin. Realize edilmemiş kar kar değildir.
13- Hisse alırken aceleci davranmayın uygun mailyetle almaya çalışın.
14- Borsa başıboş disiplinsiz hareketleri sevmez, kısa sürede karşılığı verir. Belli bir disiplin içinde olun.
15- Zaman en değerli şeydir. Yatırımlarınızı borsada en az zaman harcayacak şekilde yapın hem stressten kaçınmış hemde kendinize ve çevrenize daha fazla zaman ayırmış olursunuz.

Benim aklıma gelen kısasa bunlar, umarım faydalı olur.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2009 19:45 
Kullanıcı avatarı

Canlı Borsa yazdı:
Her yiğitin yoğurt yiyişi vardır. :)
Gözlemleme çok önemlidir. Tabiki büyük balıkların ne yönde hareket ettiğini bilmemiz lazım ama ben diyorum ki bu büyük balıklar önceden nere giderler (biz ondan önce gidelim onlar oraya geldiklerinde biz çıkalım) bu yönde gözlemleme yapmalıyız. Yani adamlar sattığında veya aldığında sende al-sat tabiki ama bu adamlardan önce biz alalım biz satalım derdimiz bu olmalıdır.
bu işlemler matriks vs. gibi proğramlarladan fazla yarar olmayacağını düşünüyorum. Tabiki derinlik bilmek o seans içerisinde yararlıdır, Trade için yararlıdır. Al-Satçılar için yararlıdır. Çünkü o an o ekrana bakmalısınız. Kredili oynayan büyük balıklar var. Onlar için önemlidir. Ama biz ky ler için günlük al-sat değil enazından orta vadeli olmalıyız.
Bu tip proğramları kullanmayalım demiyorum Ama gözümüz her zaman ekranda olamaz. Bakmayın büyük balıklara onlarda ekranda olamıyorlar )çoğu zaman) çünkü onların adına oynayan bu işlerden para kazanan kişiler oynuyorlar.
Biz orta vadenin adamları yada Kyler orta vadede olmalılar. Sabırlı olmalılar. Bir hisse tavana koşarken %10 yapmışsa huraa deyip bizim o hisseye "atlamamamız" lazım. Çünkü işte büyük balık o zaman yemeğini yiyor. Düşünün %10 yapmış bir hissede büyük balığın getirisini. Onlar satacağı sırada kimbilir biz alıyoruz.
Bizim bir hedefimiz olmalı o hedef doğrultusunda sabırlı olmalıyız. Orta vadeli olmalıyız. Gündemi takip etmeliyiz. Hisse haberlerini BİZZAT takip etmeliyiz. Bence asıl proğram bunlardır. Not: ben dahil derinliğe bakmıyorum. önemsemiyorum. Buda benim yoğurt yiyişim olsa gerek.:)

benim tahminim büyük balıklar ege gübreden - gübre fab. geçecekler gerçi ben biraz fazla erken geldim ilk 7,50 den aldım 6,05 kadar düşmüştü hayırlısı bakalım ;)

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2009 01:17 
Kullanıcı avatarı

tavsiyeleriniz için teşekkürler

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.