Zaman: 06 Tem 2020 12:45


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Banka İşlemleri Hakkında
Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2009 11:14 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 27 Oca 2009 00:55
Mesajlar: 406

İnternet üzerinden bankacılık işlemleri yaparken dikkat etmememiz gereken hususlar.

1.Bankanızın internet sayfasına girerken mutlaka adres satırına wwww.bankanızınismi.com.tr yazdığınızdan emin olunuz.Buradaki .tr uzantısı çok önemlidir.Nedenine gelince Tr uzantılı olan internet adreslerini dağıtma yetkisi ODTÜ 'ye aittir.Dolayisiyle İnternet adresinin kuruma tahsisi sırasında kurum adına düzenlenmiş ticari sicil belgeleri ,işyeri ruhsatları gibi bir çok resmi belge incelendikten sonra adres kuruma tahsis edilmektedir. Sonunda tr uzantısı bulunmayan internet adresleri için ise hiçbir belge yada doğrulanma istenmemektedir.Yani ilk gelen adresi alır gider.Bu maddeyi alışveriş siteleri içinde dikkate almalısınız.Bir örnek verekirse http://www.sahtekar.com.tr sitesi http://www.durust.com dan daha güvenilir bir site olması ihtimali yüksektir.

2.Bankanızın internet sayfasına giriş yaparken mutlaka sanal klavye kullanınınız.Çünkü bir keylogger programı bilgisayarınıza sızdıysa klavyenizde yazdığınız herşeyi paketleyerek sahibine gönderir.Buna şifreleriniz de dahildir.Ancak sanal klavye kullanarak şifrelerinizi girerseniz şifrelerinize erişme imkanı olmayacaktır.

3.Şifrelerinizin kolay bulunabilir olmamasına dikkat ediniz.Kesinlikle doğum tarihiniz gibi şifreler belirlemeyiniz.Harf ve rakamlardan oluşan bir şifre olmasına dikkat ediniz.

4.E-posta hesaplarınıza banka tarafından gönderilmiş gibi gelen formları doldurmayınız vede geri göndermeyiniz.Çünkü en çok banka mağduruyeti fishing denilen bu yöntemle meydana getirlmektedir. Hiçbir banka müsterinin e-posta hesabına mail göndererek hesap bilgilerini güncellemesini istemez.Bu konuda merakınız olursa bankanızın sitesine girerek sizden bir şeyin istenip istenmediğini görebilirsiniz.

5.İnternet kafelerden bankacılık işlemi yapmayınız.Çünkü bu tür ortamlarda müşteri ekranlarını izlemek için casus yazılımlar mevcut olabilir.Yaptığınız her işlem yazılımı kontrol eden kişinin ekranında görünmektedir.Yapmak zorunda kaldıysanız hemen şifrenizi değiştiriniz.

6.Banka hesabınızın yurt dışı para çıkarma yetkisini kısıtlayabilirsiniz.Çünkü internet korsanları para aktarımını yüksek olasılıkla yurt dışındaki bir hesaba aktarak yapabilmektedir.

7.Bankacılık işlemleriniz bitince mutlaka oturumu kapatmalısınız.


Yukarıda kendi tecrübelerime göre 7 madde sıraladım.Bunlara dikkat edersiniz binde bir ihtimalle bile mağdur olmazsınız.Ayrıca bu konuda Yargıtayın hesabın güvenliğinden banka sorumludur diye bir kararını hatırlıyorum.Ama siz yine yukarıdaki maddelere dikkat edin.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.