Zaman: 12 Ara 2018 22:11

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: SELGD - Selçuk Gıda Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2011 17:33 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

Bir borsa klasiği; Selçuk Gıda
Yıl 1998 Selçuk Gıda 3.000 lira hisse fiyatı üzerinden halka arz edilerek işlem görmeye başlıyor. Şirketin o tarihteki ortaklık yapısını bilânçosundan veriyoruz:

Eliya Alharal (İsraeloğlu) %42

Eliya Alharal (Vitalioğlu) %14

Vittoria Franco %14

Diğer %30

Yıl 2008

Şirketin artık yüzde 91,14'ü halka açık hale gelmiş. Aradan geçen 10 yılda yukarıdaki büyük ortakların hissedarlığı gerilerken borsadaki yatırımcılara hisseler satılmış. Bu çok önemli bir nokta ki, borsada derinlik, diye tutturanlara sunulur.

Aradan geçen 10 yılda Selçuk Gıda hissedarları ne kazanmış ne kaybetmiş bir bakalım: Temettü tarafında koskocaman bir SIFIR yazılı. Ya bedelli sermaye artırım tarafında ne var derseniz rakamlar epeyce dolu: 2000 yılında yüzde 150 bedelli; yıl 2002 yüzde 75 bedelli; yıl 2003 yüzde 39,25 bedelli ve yıl 2006 yüzde 50 bedelli sermaye artırımları ile para toplanmış.

Selçuk Gıda hisselerinde yapılan işlemleri sürekli gözetim altına alan SPK çok sayıda işleme dayalı suç duyurularında bulunmuş ama şirketin mali yapısı, para akışı konusunda bir sorun görülmemiş mi? İşlem taraflı piyasa düzenleme modeli işin kolayı ya!

Selçuk Gıda halka arz ile başlayan ve bugün batık pazarı dediğimiz gözaltına alınışına kadar giden yolu MASAK ele alsa sanırız çok güzel bir hikâye yakalar. Halka arz ve sonrasında aracılık ve piyasa düzenleme konusunda işlemleri yakalananların şirketle hiçbir bağlantısı olmamış. Ama sonradan işlem ayağında ana hissedarların ve dahi başka hisselerle birlikte adları yakalanmıştı.

Anlaşılan iyi bir borsacılık kültürü oluşturulmuş. Tek kuruş temettü yok; bedelli sermaye ile para toplama işlemi çok.

Bir ilginç hikâye daha var bu hissede. İki binli yılların moda sektörü enerji alanında dahi girişimleri vardı bu şirketin. Sakın hisse fiyatının yükselmesi ve bedelli sermaye için para toplama zemini hazırlamak amacı ile olmasın diye kimsenin aklına gelmemiştir.

Artık Selçuk Gıda mali açıdan sıkıntılı olduğu gerekçesi ile gözaltı pazarına alındı. Genellikle böyle oluyor ya: Batıkları önce gözden uzak tut; sonra hepten uzak tut.

Burası borsa; parasızlar sevilmez.

Not: 14 Nisan günkü yazımıza ilişkin eski SPK başkanı Doğan Cansızlar aradı ve "Okan Üniversitesi'nde sadece konferans verdiğini, ama üniversitede görev yapmadığını" bildirdi.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2011 17:37 
Kullanıcı avatarı

İbrahim Kahveci
ikahveci@yenisafak.com.tr18 Nisan 2008 Cuma bu yazı yeni şafak ekonomi yazarının 2008 de kaleme aldığı yazı

Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2011 17:41 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Makina Mühendisliği

serkanank yazdı:
Bir borsa klasiği; Selçuk Gıda
Yıl 1998 Selçuk Gıda 3.000 lira hisse fiyatı üzerinden halka arz edilerek işlem görmeye başlıyor. Şirketin o tarihteki ortaklık yapısını bilânçosundan veriyoruz:

Eliya Alharal (İsraeloğlu) %42

Eliya Alharal (Vitalioğlu) %14

Vittoria Franco %14

Diğer %30

Yıl 2008

Şirketin artık yüzde 91,14'ü halka açık hale gelmiş. Aradan geçen 10 yılda yukarıdaki büyük ortakların hissedarlığı gerilerken borsadaki yatırımcılara hisseler satılmış. Bu çok önemli bir nokta ki, borsada derinlik, diye tutturanlara sunulur.

Aradan geçen 10 yılda Selçuk Gıda hissedarları ne kazanmış ne kaybetmiş bir bakalım: Temettü tarafında koskocaman bir SIFIR yazılı. Ya bedelli sermaye artırım tarafında ne var derseniz rakamlar epeyce dolu: 2000 yılında yüzde 150 bedelli; yıl 2002 yüzde 75 bedelli; yıl 2003 yüzde 39,25 bedelli ve yıl 2006 yüzde 50 bedelli sermaye artırımları ile para toplanmış.

Selçuk Gıda hisselerinde yapılan işlemleri sürekli gözetim altına alan SPK çok sayıda işleme dayalı suç duyurularında bulunmuş ama şirketin mali yapısı, para akışı konusunda bir sorun görülmemiş mi? İşlem taraflı piyasa düzenleme modeli işin kolayı ya!

Selçuk Gıda halka arz ile başlayan ve bugün batık pazarı dediğimiz gözaltına alınışına kadar giden yolu MASAK ele alsa sanırız çok güzel bir hikâye yakalar. Halka arz ve sonrasında aracılık ve piyasa düzenleme konusunda işlemleri yakalananların şirketle hiçbir bağlantısı olmamış. Ama sonradan işlem ayağında ana hissedarların ve dahi başka hisselerle birlikte adları yakalanmıştı.

Anlaşılan iyi bir borsacılık kültürü oluşturulmuş. Tek kuruş temettü yok; bedelli sermaye ile para toplama işlemi çok.

Bir ilginç hikâye daha var bu hissede. İki binli yılların moda sektörü enerji alanında dahi girişimleri vardı bu şirketin. Sakın hisse fiyatının yükselmesi ve bedelli sermaye için para toplama zemini hazırlamak amacı ile olmasın diye kimsenin aklına gelmemiştir.

Artık Selçuk Gıda mali açıdan sıkıntılı olduğu gerekçesi ile gözaltı pazarına alındı. Genellikle böyle oluyor ya: Batıkları önce gözden uzak tut; sonra hepten uzak tut.

Burası borsa; parasızlar sevilmez.

Not: 14 Nisan günkü yazımıza ilişkin eski SPK başkanı Doğan Cansızlar aradı ve "Okan Üniversitesi'nde sadece konferans verdiğini, ama üniversitede görev yapmadığını" bildirdi.

+

Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2011 17:57 
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar her kendince borsada para kaybetti olabilir ama ben derimki arkadaşınıza eşinize dostunuza çoçuğu olan herkes yada sigara için biri ayda 150 2 ayda 300 lira sigara parası veriyor 1000 lot selçuk gıda alsın bir köşeye atsın tartı var terazi var zamanı gelir tıpkı transtürk makina takım kardemirler sizler ereğli demir çelik hisselerinin 20 kuruş olduğunu bilirmisiniz o gün 20 kuruşa alınan bir ereğli şimdi nerelerde bir açında bakın

1999 yılında 6,336 sermayesi vardı
2011 2,150,000 sermeyesi var

tam 339 kat artırmış 339*4500 =1,525 liraya ulaşmı 20 kuruş bu ğün çoçuğu dogan bir 1000 390 verip alan biri çoçuğu on yaşına gelince 339 kat değilde 50 kat olsun 50000 lotu olur 1 lira nomilalle 50.000 tlsi olur heleki nufusun ve alım gücünün artığı bir dünyada ya 10 tl olursa çoçuğun senin 40 senede yapamadığı serveti yapar

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2011 13:22 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Otel İşletmeciliği

kardeşim bakın biz borsada yeniyiz ve küçük yatırımcıyız binbir emekle topladığımız 3-5 kuruşuda borsada degerlendirelim dedik ama yanlış yapmışız ben bu parayı keşke ihtiyaç sahibi birine verseydimde bari sevap kazansaydım.borsada gözü doymayan aç köpeklere yedirdim.o allahtan korkmazlar ne düşünüyor merak ediyorum,yani koç ve sabancı giderlerken yanlarından bir çorap bile götüremediler.koç mezarındada rahat uyumadıda cenazesi çalındı.o yüzden gerçek bilgileri paylaşın lütfen burda afaki şeyler yzmayın.mesela dikkat ediyorum başımda bir kaç kez geldi,adam yazmış güya tahtayı derinden gördüğünü iddia eden arkadaşım efendim işte bugün ki kapanış sonrası alta bilmem kaçmilyon lot alıcı bekliyor diyor.sende bu adamın yorumuna güvenip madem altta sırada alıcılar var yarında çıkacak satmiyim diyosun,sonra bir bakıyosun küt şu kadar alıcısı olduğu söylene kağıt taban yapmış.nasıl oluyor anlamıyorum.borsa elbetteki kötü niyetli olmadığı sürece ticaret olup helaldir ama böyle milleti kandırmaya kalkıp kazanayım dersen haramdır ki ben hakkımı asla helal etmiyorum..

En son adnan23 tarafından 05 Haz 2011 13:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2011 13:25 
Kullanıcı avatarı

adnan23 o arkadaşta kendine göre bir görüş belirtmiş öfkelenmeye gerek yok herkesin bildiği kendine..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2011 19:53 
Kullanıcı avatarı

bir ben alıcı bekliyor demedim sen borsada kaybetmeyi hak etmişsin yazdığım 4 satır yazıyı bile okumamışsın tavan değil tabanda bekliyor dedim o yazıları okursan daha sağlıklı iş yaparsın sen demeki borsada sana şu kagıt gidecek deyip hop araştırmadan atlayanlardansın borsa yatırımdır kumar değil kaç yaşındasın bilmem ama10000 liranda sermayen olduğunu düşünelim 30 yaşın yaşına gelebilmek için 10950 gün beklemişsin para kazanmak için 3 5 6 yada 12 ayını beklemeye tahamüllün yoksa elindekide gider her gün % 20 YAKALANAYI HAYAŞ EDİYON BENCE bundan her gün 1 lira biriktirsen gene 10 binlira yaparsın borsayı bırak sen dostane bir şekilde

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2011 20:05 
Kullanıcı avatarı
Konum: Amaç Tavsiye değil Dikkatinizi çekmek ! BORSA ZATEN RİSKTİR. Saygılar.

adnan23 Kardeşim Borsa sabır işi ve doğru zaman da Doğru hisse işidir. Ve hisseni 10 gün takip et en azından tanı Diğer arkadaşım alttan şu kadar alıcı var dediyse düşecek anlmındadır onlarında saflarına katmak için şirket kendi hissesini satar Hisse düşürür ve alıcıları toplar tekrar yükselir bu alıcılarla hisse bunu bilmen gerekirdi. Formda yeniyim ama Borsa da yaşlandık beeee dikkatli ol derim spk. andanma incele kendin.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2011 15:55 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Otel İşletmeciliği

gitgide veriyor elimize dur bakalım daha neyi verecek elimize

Yeni mesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2011 20:11 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İnşaat Mühendisliği

ne zaman ruchan verecek bilgisi olan varmi?

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.