Zaman: 17 Eki 2019 06:36

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Tekniz Analiz Dersleri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 18:57 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

kostik yazdı:
27-Standart Hata Bantları

Standart Hata Bantları bir nevi zarftır (Envelope). Bollinger Bantlarına benzerler ancak hesaplanması ve yorumlanması oldukça farklıdır. Standart Hata Bantları lineer regresyon çizgisinin Standart Hata kadar üstü ve altında yer alır.

Standart Hata Kanalları trend teyidi için kullanılabilir.

Standart Hata Kanalı karakteristikleri

- Sıkışan bantlar güçlü bir trendin göstergesidir.
- Bantlar geniş iken fiyatların iki bant arasında hareket etmesi beklenir.
- Dar bir bölgeden sonra bir anda genişleyen bantlar bir trendin sonuna gelindiği ve olası bir yön değişikliğine işaret eder.
- Bir trendin sona ermesinin arından bantlar yön değiştirdiğinde, fiyatların genelde bant yönünde hareket etmesi beklenir.
- Yüksek bir r-kare değeri ve dar bir bant güçlü bir trendi teyit eder. Düşük r-kare ve geniş bant ise fiyatların konsolide olmaya başladığını gösterir.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 19:09 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Gıda Mühendisliği

scoalastik verileri nasıl hocam bende dünden beri araştırıyorum sabahlara kadar) bu verileri kendiliğinden hisseler için hesaplayan siteler varmı?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 19:51 
Kullanıcı avatarı

kostanza yazdı:
scoalastik verileri nasıl hocam bende dünden beri araştırıyorum sabahlara kadar) bu verileri kendiliğinden hisseler için hesaplayan siteler varmı?

www.isteyatirim.com.tr ve www.denizyatirim.com.tr adreslerinde teknik analiz bölümünde ücretsiz olarak bakabilirsin dostum

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 19:58 
Kullanıcı avatarı

kostik yazdı:
28-Ağırlık Merkezi Osilatörü

Bu yeni osilatör yumuşatılmış olmasına rağmen sinyal gecikmesi olmaması sebebiyle eşsizdir. Yumuşatma, dönüş noktalarının açık bir şekilde tespit edilmesini sağlarken, sinyal gecikmesi olmaması sayesinde hareketin erken dönemlerinde pozisyon alınabilir.
Ağırlık merkezi osilatörü temel olarak Ehler Filtrelemesine dayanır. Ehler filtresi konusunda daha detaylı bilgi için bknz. "Nonlinear Ehlers Filters" (John Ehler, 2001) (Technical Analysis of Stocks & Commodities, Volume 19, April)

Ağırlık merkezi dönüşleri yakalamak amacıyla kullanılabilir. Gösterge düşüşten yükselişe geçtiği zaman bir düşüş trendinin sona erdiği ve yeni bir çıkış trendine girildiği, tersi durumda ise yani düşmeye başladığı zaman ise bir çıkış trendinin sonuna gelindiği ve yeni bir düşüş trendine girildiği şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca osilatör üzerine koyulan hareketli ortalama ile MACD'dekine benzer al sat sinyalleri üretilip kullanılabilir. Osilatör ortalamasını yukarı kestiği durum alış, aşağı kestiği durum ise satış sinyali olarak değerlendirilebilir

29-Kairi

Kairi fiyat ile basit ortalaması arasındaki değişimin hareketli ortalamaya yüzdesidir. Eğer bu yüzde yüksek ve pozitif ise sat sinyali, negatif ve düşük ise al sinyalidir.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 20:04 
Kullanıcı avatarı

kostik yazdı:

30-Chaikin A/D Oscillator (CO)

CO (Chaikin A/D Oscillator); Marc Chaikin tarafından geliştirilmiştir. Joseph Granville ve Larry Williams onun yaptıklarının öncülüğünde çalışmalarını genişletmişlerdir. Chaikin’in geliştirmiş olduğu bu gösterge daha çok A/D(Accumulation/Distribution Index, Alım/Dağıtım göstergesi) göstergesini temel alarak hesaplanmıştır.

Chaikin Osilatörü de bir işlem miktarı (adedi, volume) göstergesidir. Genellikle fiyatlarla işlem miktarı doğru orantılı olarak hareket etmektedir. Yani işlem miktarı artarken fiyatlar artmakta ve işlem miktarı düşerken fiyatlar düşmektedir. Aksi durum sözkonusu olduğunda ise; önemli trend değişimleri meydana gelmektedir. İşte CO bu gibi durumların saptanmasına yöneliktir. Marc Chaikin'e göre gösterge 3 ana bölümden oluşmaktadır;

Hisse senedi gün içindeki en düşük ve en yüksek değerlerinin ortalama değerinden ((en yüksek+en düşük)/2) daha yukarıda kapanmakta ise hisse senedinde alım vardır. Aksine, altında kapanmakta ise; hisse senedi elden çıkarılmakta yani dağıtılmaktadır.

Bir başka ifadeyle; göstergenin yükselen bir seyir izlemesi hisse senedine alıne oldu kiıldığını,
Düşen bir seyir izlemesi ise; hisse senedinden çıkış olduğunu yani satışların geldiğini gösterir.
İşlem miktarı kuvveti temsil ettiğinden ve hisse senetleri ancak sağlıklı artan işlem miktarı ile yukarı gidebileceklerinden, hisse senedinin fiyatı artarken işlem adedinin azalması çıkış trendinin sağlıklı olmadığını gösterir. Çünkü; hisse senedinin fiyatı artarken işlem miktarının düşüyor olması artık hisseye ilginin azaldığına, artış ivmesinin zayıfladığına ve fiyatların aşağı döneceğine işaret eder.

Tam tersine, düşüşe geçen hisse senetlerinde işlem miktarı başlarda genellikle az olup, hisse senetleri artık iyice değer kaybettiklerinde artış gösteriyor ise düşüş trendinin bitmek üzere olduğunu gösterir. Eğer fiyatlar düşerken işlem miktarı artarsa, hisse senedinden önemli derecede bir çıkış olduğu gözlenir. Osilatörü ile hem kısa hem de orta vadede hisse senedine giriş ve çıkışların analiz edilmesiyle trend değişim sinyalleri alınabilmektedir.

Her teknik analiz aracında olduğu gibi bu gösterge de tek başına kullanılmamalı, bir dizi diğer araçlarla da desteklenmelidir. Mesela Chaikin bu göstergenin yukarıda bahsedildiği gibi fiyatların uzun vadeli hareketli ortalaması ve özellikle zarf bantları (envelopes, hisse senedi fiyatlarının dalgalanma alt ve üst sınırlarını göstermektedir) ile birlikte kullanımını önermektedir.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 20:07 
Kullanıcı avatarı

kostik yazdı:

31-Price Channel

Price Channel da diğer kanal çalışmalarına (Bollinger Bands, Envelope gibi) benzerlik gösterir. Bu gösterge seçilen periyot içindeki en yüksek değerin son değere eklenmesiyle, en düşük değerin ise son değerden çıkarılması ile oluşan kanaldır. Sonuç olarak ortaya çıkan iki çizgi seçilen periyotdaki en yüksek ve en düşük değer aralığını temsil eder. Bu gösterge dinamik olarak destek direnç değerlerini verir. Bu değerler sürekli oluşan fiyatlara göre değişirler.

32-Price Channel

Price Channel da diğer kanal çalışmalarına (Bollinger Bands, Envelope gibi) benzerlik gösterir. Bu gösterge seçilen periyot içindeki en yüksek değerin son değere eklenmesiyle, en düşük değerin ise son değerden çıkarılması ile oluşan kanaldır. Sonuç olarak ortaya çıkan iki çizgi seçilen periyotdaki en yüksek ve en düşük değer aralığını temsil eder. Bu gösterge dinamik olarak destek direnç değerlerini verir. Bu değerler sürekli oluşan fiyatlara göre değişirler.

33-Price Channel

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2011 01:35 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

TRIX
arkadaşlar TRIX in alışılagelmiş kullanılışı veya tanımını istemiorum
sizin kendinize ait uyguladığınız bi yorumunuz varmı?
atıyorum öğrneğin macd ve triks dip yaptımı al demek gibi vs vs vs

analizle ilgilenen herkesin yorumunu merak ediyorum

Yeni mesajGönderilme zamanı: 18 Oca 2011 19:03 
Kullanıcı avatarı

amed yazdı:
TRIX

yorum yokmu?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2011 01:34 
Kullanıcı avatarı

amed yazdı:
amed yazdı:
TRIX

yorum yokmu?

yokmu?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 May 2011 22:36 
Kullanıcı avatarı

Spekülatörümüz gelir. isim zikretmeyelim. ya da kurtlar vadisi gibi olsun. gerçek isim olmasın. ALİMALLAH ***** olsun adamımızın adı. alt yazıda da burada isimleri geçenlerin gerçek hayatla ilgisi yoktur yazsın.

mal satacağım bu hafta yüklü ödemem var. teknik temel bak bakayım benim tahtanın durumu nasıl kızım.

efendim inanın piyasa çok kötü haftayı beklesek FED AB falan bir gaza gelecek nasılsa endeks o ara çıksak.

kızım bana para lazım o da bu hafta lazım. kaç lot alıcı var aşağıda. şimdi satsak. beyefendi bu tahtayı biliyorsunuz KY da metastock var internet var. bla bla bla....

kızım hikaye dinleyecek halim yok. aşağıda kaç lot var sen onu söyle.

tabana kadat 3800 lot efendim

anladım şu macitmiydi neydi onun al olması için kaç lot almak lazım.

beyefendi en az 4 gün üstüste yüklü alımlarla ortalamayı yükseltmemiz lazım.

peki kızım AL indikatörünü bilir misin ?

hayır efendim.

tavana kadar kaç lot var ?

6200 efendim

yaz kızım 12000 lot 2000 er 2000 er tavana kadar

efendim tahta tavanda satışlar gelirse biraz verelim mi kendi alışlarımıza

yok kızım

20000 lot daha yaz alışa

ben kahve içeceğim abdül beyin yanındayım.

..................

ikinci seans durum nasıl kızım.

gelmediler efendim ortalama 4525 TL ile elimzde bu seans aldığımız 6800 lot daha oldu.

gelecekler kızım sen tavana kadar kaç lot var ?

14700 lot oldu efendim

tavana kadar yaz bir 40000 lot daha alış bakayım.

efendim aşağı kademelerde bizim dışımızda bayağı alıcı oldu verelim mi ?

yok kızım gerek yok.

ZARTDATA HABER DETAYI

şirketimiz kıl tüy işine girerse % 50 daha fazla kar eder mi diye araştırma yaptırıyoruz. ortakta bakacaz bir de onun fizibilite çalışması var. halkımız bilsin istedik.

seans salonu :

KY hamdullah : abi çıktı işte ******** bunlar abi ben sattıydım bu adi kağıdı biliyorum ben abi bu kağıt 4 gün tavan çeker. kahretsin ya.... yarın da direk tavan açar. herifler dışarı bilgi sızdırıyorlar. önce spekülatör duyuyor kardeşim. ya.

KY emekli sazan : kızım hiç mi gelmez. yazdırsak.

vs vs vs

ALİMALLAH ***** abimiz gülümser kıza döner kızım tavanı bozma yarın ilk seans gene tavana kadar al satlarla memnun et benim yatırımcılarımı. kalan olmasın malsız. ürkütmede olur mu yavrum.

AL indikatörü al vermiştir gene abimiz cuma günü ya da pzt günü elinde kalanları vermek istemezse macit te risi de cici de al verecektir.

ALINTIDIR...

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.