Zaman: 23 Ağu 2017 01:23


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sonraki
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2014 10:42 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi

TURCAS PETROL A.Ş.

TRCAS 07.04.2014 10:31:17


ŞGBF-Grup Şirketleri Hakkında Bilgiler

http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgular ... 734,350733


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2014 11:20 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi


Socar, Turcas’ın STAR rafinerisindeki tüm hisselerini istiyorTurcas Petrol, STAR rafinerisindeki hisselerinin tamamını SOCAR Turkey'e devretmek için görüşmeleri genişletti.

5.5 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olmaya aday STAR Rafinerisi'nde, Türk ortak Turcas Petrol, hisselerinin tamamını Azerbaycan petrol devi SOCAR'a devretmek üzere görüşmeleri genişletti. Söz konusu açıklama Turcas Petrol'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapıldı.

Turcas Petrol'ün iştiraki ile birlikte elinde yüzde 18.5 oranında STAR Rafinerisi hissesi bulunuyordu. İki şirket daha önce yaptıkları açıklamada yüzde 13.5 oranındaki hissenin SOCAD Turkey Enerji'ye satışı için görüşmelere başladıklarını duyurmuştu. Daha sonra SOCAR bu hisselerin tamamına talip olduğunu açıklamıştı. Bugün de Turcas Petrol'den yapılan açıklamada, hisselerin tamamının satışı için görüşmelerin genişletildiği duyuruldu.

KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Turcas Grubu ile SOCAR Türkiye’nin yüzde 100 iştiraki Rafineri Holding arasında, Turcas Grubu’nun STAR Rafineri’de sahip olduğu yüzde 18.5 oranındaki hisselerin, yüzde 13.5′lik kısmının Rafineri Holding’e satışı ve dolayısıyla Turcas Grubu’nun STAR’daki dolaylı hissedarlık oranının yüzde 5′e düşmesi konusunda görüşmelere başlandığı bilgisi 10 Şubat tarihli Özel Durum Açıklamamız ile kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Söz konusu görüşmelerin, Turcas Grubu’nun STAR’daki dolaylı hisselerinin tamamını da kapsayacak şekilde devam ettiği bilgisi Şirketimize ulaşmıştır. İşlemin tamamlanması, taraflar arasında ulaşılacak mutabakata tabi olup konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile zamanında paylaşılacaktır.”

Dostlar turcas'ın star rafineri satışı ne oldu bir gelişme varmı?


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2014 15:10 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi

RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.

RWE & Turcas Güney’in misyonu, Denizli ili Kaklık mevkiinde 775 MW kurulu güce sahip, yılda 6,5 milyar kilowatt–saat elektrik enerjisi üretecek bir doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santrali kurmak ve işletmektir.

Şirket, 2009 yılı Nisan ayı itibariyle 49 yıl süreli elektrik üretim lisansını almıştır.

RWE & Turcas Güney, 2008 yılında arazi alımı, nihai fizibilite çalışması, Çevre Bakanlığından ÇED Olumlu Belgesi’nin alınması süreçlerini tamamlamıştır. 2009 yılı içerisinde santralin inşaatı için gerekli ruhsat ve izinleri alınmış ve Metka S.A. firması ana müteahhit olarak seçilmiştir.

2010 yılında tesisin Uluslararası Çevre ve Sosyal Etki Değerlendirme çalışması raporu tamamlanmış ve halkın katılımı toplantısı yapılmıştır. İnşaat ruhsatının alımını takiben nihai yatırım kararı verilmiş ve tesisin inşaatına başlanmıştır. Yerli ve ithal makine–teçhizat için KDV ve gümrük vergisi muafiyetinden yararlanılması amacıyla başvurulan Yatırım Teşvik Belgesi 2010 yılı Mayıs ayı itibariyle alınmıştır. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ile bağlantı anlaşması imzalanmış ve enerji nakil hattı güzergahları belirlenerek hattın izin ve inşaat çalışmalarına başlanmıştır. 31 Aralık 2011 itibariyle tesis inşaat ilerlemesi %75 oranına ulaşmıştır. RWE & Turcas Güney’in ödenmiş sermayesi 430.000.000 TL’ye yükselmiştir.

Turcas Elektrik Üretim A.Ş., Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali yatırım tutarının kendi payına düşen %30’luk kısmının finansmanı için 11 Kasım 2010 itibariyle Euler Hermes Alman İhracat Kredisi Ajansı garantisi altında West Landesbank – Bayerische Landesbank Bankalar Konsorsiyumu ile ihracat kredisi ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile ticari kredi sözleşmeleri imzalamıştır.

Toplam yatırım tutarının 550 milyon Avro civarında olması beklenen santralin 2012 yılının sonunda ticari işletmeye geçmesi planlanmaktadır.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2014 15:15 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi

Denizli Enerji Santrali Projesi

Denizli ve çevresinin endüstriyel büyümesi ve yeniden yapılanmasında, ekonomik, güvenilir ve yüksek kaliteli elektrik enerjisi önemli bir rol oynamaktadır.

RWE & Turcas ortaklığında yürütülen Denizli Enerji Santrali Projesi'nin amacı, Denizli'nin Kaklık Beldesi'nde net 775 MW üretim kapasiteli bir doğalgaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesidir. Santral çevreyle dost ve güvenli bir işletim sağlayarak, Denizli'nin ve bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmaktadır. Enerji Santrali, güvenli enerji arzı sağlayarak, bölgedeki artan elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur. Verimlilik oranı %56 civarında olan bu ileri teknoloji ürünü doğalgaz kombine çevrim santrali, 3,5 milyon meskenin elektrik arzını karşılayabilecek kapasiteye sahip olmasının yanı sıra Türkiye’deki güvenli enerji arzına önemli bir katkıda bulunmaktadır ve Türkiye’deki toplam elektrik üretiminin % 2’sini karşılamaktadır. Santralin özellikle yaz aylarında bölgede artan elektrik ihtiyacına çözüm olması beklenmektedir.


Proje, Avrupa'nın önde gelen beş elektrik ve gaz şirketinden biri olan RWE ile Türkiye'nin deneyimli ve atılımcı petrol, petrokimya, gaz ve elektrik enerjisi şirketlerinden TURCAS ortaklığında gerçekleştirilmiştir. Ortaklık Türkiye enerji piyasasının gerekliliklerini yerine getirirken, projenin modern, yenilikçi ve çevreye duyarlı uluslararası standartlarda tasarlanmasını temin etmiştir.

Enerji santralinin bulunduğu alan Kaklık Beldesi’nin 2 km kuzeyinde, yörede kurulmakta olan organize sanayi bölgesinin doğusunda yer almaktadır.

Projenin Çevresel Etki Değerlendirme süreci tamamlanmış olup, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 'ÇED Olumlu' belgesi Kasım 2008'de alınmıştır. Buna ek olarak, proje ortakları uluslararası standartlarla uyumlu olarak bir Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) çalışması da gerçekleştirmiştirler. Bu konularla ilgili olarak "Proje Tanıtım Broşürü" ve "Halkın Katılımı ve Bilgilendirilmesi Planı" belgelerine ve proje hakkında genel bilgilere sayfanın en alt bölümünden ulaşılabilir.

Proje Hakkında
Proje Adı:
Denizli Enerji Santrali

Proje Sahibi:
RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.

(%70 RWE Grubu) (%30 TURCAS Grubu)

Proje Yeri:
Denizli İli, Honaz İlçesi, Kaklık Beldesi, Kara Tepe Mevkii

Proje Tanımı:
Artan bölgesel ve ulusal elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere güvenli ve çevre dostu doğalgaz yakıtlı kombine çevrim 775 MW (net kapasite) elektrik santrali inşaatı ve işletilmesi

İnşaat Süresi:
Enerji santralinin inşaatına Temmuz 2010’da başlanmış olup, 2013 yılı Ağustos ayında ticari işletmeye geçilmiştir.

Ortaklıklar Hakkında
RWE AG Hakkında
Avrupa'nın beş büyük elektrik ve gaz şirketi arasında yer alan RWE, elektrik ve gaz üretimi, ticareti, iletimi ve tedariki alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirket 66.000'den fazla çalışanıyla 16 milyon elektrik ve 7 milyonu aşkın gaz müşterisine hizmet vermektedir. Şirketin 2013 mali yılındaki cirosu yaklaşık 54 milyar Euro olarak kaydedilmiştir. RWE, Avrupa genelinde elektrik satışında üçüncü, gaz satışında beşinci sıradadır. Şirket Almanya, Hollanda ve Birleşik Krallık'ta her iki enerjinin en büyük tedarikçilerinden biridir. Çek Cumhuriyeti'ndeki bir numaralı gaz şirketi olan RWE, diğer Doğu ve Orta Avrupa pazarlarında da önemli konumlarda bulunmaktadır.

TURCAS PETROL A.Ş. (İMKB: TRCAS)
Turcas Petrol, Türkiye petrol ve enerji sektöründeki lider konumu ve uluslararası kurumsal kültürü sayesinde bugün birçok girişimin ortağıdır. Turcas, akaryakıt dağıtımı, madeni yağlar, elektrik üretimi ve ticareti ile doğalgaz toptan satışı konularında faaliyetlerini sürdüren bir enerji odaklı yatırım şirketidir. Turcas’ın akaryakıt ve madeni yağlar sektöründeki iştiraki Shell&Turcas Petrol A.Ş., ülke çapında 1,050’yi aşkın istasyonuyla 2013 yılında 14 milyar TL ciro elde etmiştir. Turcas, elektrik sektöründe de RWE AG ile ortak yatırımlar yaparak faaliyetlerini sürdürmektedir. Turcas ve iştirakleri yaklaşık 1.000 kişi istihdam etmektedir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2014 16:10 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 31 Oca 2011 22:43
Mesajlar: 906
Meslek: Biyoloji

türkiyedeki star rafinesinin de az da olsa ortagı güzel işler yapıyor ama henüz hisseye hiç yansımadı...


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2014 21:22 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi


TURCAS PETROL A.Ş.

TRCAS 22.04.2014 18:01:48

Özel Durum Açıklaması (Genel)

A Ç I K L A M A :

bilgisi 28.10.2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Özel Durum Açıklaması ile kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Bu konu ile ilgili olarak, %99,9 oranındaki bağlı ortaklığımız Turcas Gaz Toptan Satış A.Ş.'nin, Doğu Akdeniz'deki Leviathan sahasında keşfedilen doğalgazın satın alınmasına ilişkin üretici şirketlerle görüşmeler yürütmeye başladığı ve ayrıca söz konusu doğalgazın güçlü bir konsorsiyum tarafından satın alınabilmesine ilişkin Enerjisa Doğalgaz Toptan Satış A.Ş. ile işbirliği içerisinde hareket etme kararı alarak üretici şirketlerle bu çerçevede görüşme ve bağlayıcı olmayan müzakereler yürütmeye başladığı bilgisi Şirketimize ulaşmıştır.

Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile zamanında paylaşılacaktır.Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgular ... ?id=353714


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2014 18:11 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi

RWE&TURCAS kombine çevrim gaz santrali üretime başladı (07.06.2013)

Denizli’nin Honaz İlçesi, Kaklık Beldesi’nde 500 milyon euro yatırımla RWE & TURCAS tarafından yaptırılan 775 MW kapasiteli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali, elektrik üretimine başladı.

Türk- Alman Ekonomi Günü toplantısına katılmak üzere bugün Denizli’ye gelen Almanya Büyükelçisi

Eberhard Pohl, Alman enerji firması RWE ile Türkiye’de petrol ve enerji sektörü firması TURCAS’ın ortaklığında kurulan RWE & TURCAS Güney Elektrik Üretim Tesisi’ni gezip, incelemelerde bulundu.

RWE Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. CEO’su Ralph Jager, büyükelçi Pohl’e santral hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi Pohl, dev tesisten etkilendiğini söyledi.

Alman-Türk ortaklığıyla kurulan dev santralin Denizli’ye ekonomik anlamda hareketlilik getireceğini belirten Pohl, “Tesis Denizli’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol üstlenecek.

Çevre dostu ve yüksek teknolojiyle inşa edilmiş olması da modern ortam sunacak” dedi.


(%30) Turcas'ın az değil yaklaşık turcas'ın sermayesinin iki katı


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2014 07:58 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi

ŞAŞKIN yazdı:

TURCAS PETROL A.Ş.

TRCAS 22.04.2014 18:01:48

Özel Durum Açıklaması (Genel)

A Ç I K L A M A :

bilgisi 28.10.2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Özel Durum Açıklaması ile kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Bu konu ile ilgili olarak, %99,9 oranındaki bağlı ortaklığımız Turcas Gaz Toptan Satış A.Ş.'nin, Doğu Akdeniz'deki Leviathan sahasında keşfedilen doğalgazın satın alınmasına ilişkin üretici şirketlerle görüşmeler yürütmeye başladığı ve ayrıca söz konusu doğalgazın güçlü bir konsorsiyum tarafından satın alınabilmesine ilişkin Enerjisa Doğalgaz Toptan Satış A.Ş. ile işbirliği içerisinde hareket etme kararı alarak üretici şirketlerle bu çerçevede görüşme ve bağlayıcı olmayan müzakereler yürütmeye başladığı bilgisi Şirketimize ulaşmıştır.

Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile zamanında paylaşılacaktır.Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgular ... ?id=353714İsrail Gazı için Rekabet Artıyor! Sabancı Atağa Geçti! 25.04.2014 05:34

İsrail gazında rekabet tüm hızıyla sürüyor.

Turcas - Sabancı Alman E.ON ikilisinin birlikte katıldığı Enerjisa ile birlikte Leviathan'dan çıkarılacak gazın Türkiye'ye getirilmesi için çalışmalar hız kazandı. Yıllık iş hacmi rakamı $ 3 milyar dolarları bulan


Türkiye - İsrail arasında süren doğalgaz diplomasisi hız kazandı. Zorlu Grubu’ndan sonra Sabancı da İsrail gazı için devreye girdi. Turcas Petrol ve Sabancı grubu ile Alman dev E.ON’un ortak olduğu Enerjisa, Doğu Akdeniz’deki Leviathan sahasında keşfedilen doğalgazın satın alınmasına ilişkin üretici şirketlerle görüşmeler yürütmeye başladı.

Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy, “Güçlü bir alıcı konsorsiyumu oluşturulması için Sabancı grubu ile birlikte hareket etme kararı aldık. Gazı nasıl makul bir şekilde getirebiliriz onun üzerinde duruyoruz. Süreç içinde gruba başkaları da katılabilir” diye konuştu.

2019 yılında gelebilir


Gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılması için TANAP altyapısının kullanılabileceği ifade edildi. Kıbrıs açıklarından çıkarılan doğalgazın bu kanalla Türkiye’ye aktarılabileceği ihtimali, Kıbrıs Rum Kesimi ile Türkiye arasındaki ilişkiler için de kritik öneme sahip.İsrail’in Hayfa kentine 130 kilometre uzaklıkta bulunan Leviathan sahasında üretim yapan ABD’li Noble ile İsrailli Delek öncülüğündeki üreticilerle görüşme başladı.1.1 trilyon metreküplük rezerv var. Eğer anlaşmada bir sorun olmazsa 2019’da İsrail doğalgazının Türkiye’ye ulaşması, yıllık 8 milyar metreküplük doğalgazın Türkiye’ye gelebileceği belirtildi. Bunun parasal karşılığı 3 milyar doları aşıyor.

Kıbrıs’ta yumuşama umudu

Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 17’sini karşılayabileceği belirtilen doğalgaz için henüz fiyat pazarlıklarına geçilmedi. Piyasaya rekabete uygun bir fiyatla girmesi beklenen gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılması da gündemde. Bunun için TANAP’la kurulacak altyapının kullanılabileceği belirtildi.

Türkiye’ye getirilecek gazın BOTAŞ eliyle Avrupa’ya satılması da olasılıklar arasında. İsrail-Türkiye boru hattının kim tarafından hangi maliyetle yapılacağı konusu ise belirsizliğini koruyor. Gazın aktarımında sorumluluğu ABD-İsrail ortaklığının alması, Turcas-Enerjisa ortaklığının gazı sınırda teslim alması da masadaki seçenekler arasında.

İsrail gazı planında önemli unsurlardan birisi de Kıbrıs olabilir. Kıbrıs açıklarından çıkarılan doğalgazın aynı kanalla Türkiye’ye aktarılabileceği belirtildi. Kıbrıs gazının Türkiye üzerinden batıya açılmasının, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da etki yapabileceği değerlendiriliyor.

Zorlu’nun adı öne çıktı

Turcas-Enerjisa ortaklığının yanı sıra Zorlu, Çalık ve ENKA’nın da İsrail gazı için devrede olduğu, bu şirketlerle temasların ön görüşme safhasında olduğu belirtildi.Zorlu Grubu’nun Leviathan doğalgaz sahasındaki gazı Akdeniz’in altına döşeyeceği boru hattıyla Türkiye’ye taşımak için görüşmeler yürüttüğü iddiaları gündeme gelmişti. Bu temaslar için İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın da devreye girdiği iddia edilmiş, ancak bu iddia İsrail hükümeti tarafından doğrulanmamıştı.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2014 09:26 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 13 Nis 2014 12:17
Mesajlar: 21
Meslek: Elektirik / Elektronik Mühendisliği

Haber güzel ama hisseye faydası yok


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: TRCAS - Turcas Petrol Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2014 14:26 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 29 Eyl 2010 09:35
Mesajlar: 697
Meslek: Belirtmedi


TURCAS PETROL A.Ş.

TRCAS, 2013/Yıllık (Gönderme Tarihi 25.04.2014) 13:52:35

Faaliyet Raporu


http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgular ... ?id=354022


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sonraki


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafirGeçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.