Zaman: 24 Oca 2018 02:26

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: TTRAK - Türk Traktör Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2014 12:52 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

Türk Traktör Karı her yıl güzel olan, temettü ödemesini yüksek yaptığı içinde herzaman değerli bir kağıt olarak kalıcağına inanıyorum. 3-4-5 inci ayalarda bu gibi hisseler senelik maksimum seveysini görürler. Bence borsanın geneli için moral bozucu iç ve dış etkenler olmazsa 4-5 inci aya kadar TTRAK 65 i rahat bulur. Mali tablolar gelmeden önce işi bilen bir kısım oyuncu pozisyon alıyor. Mali tablo verilince de o rehavetle satış yapıp kar ediyorlar. Sonra doğal olarak hisse biraz düşüşe geçiyor ardından temmettü yükselişleri 3 ayda başlıyor. YTD

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2014 23:15 
Kullanıcı avatarı

%477 net temettü..geçen seneki %318 di..bu kağıt endekste tek.bist in gözümde 1 numaralı kağıdı..şu kağıdı alıp 5 sene tutan adam temettülerle maliyet yapar zaten..2 sene önce elimde vardı kar edip satmıştım.elimdeki altını satmışım.tekrar girdim..eğer satmasaydım 22 lira civarı maliyetim vardı..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2014 23:46 
Kullanıcı avatarı

Bu haberden sonra yarın verir coşkuyu.. YTD.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2014 23:51 
Kullanıcı avatarı

Eagle_Tim yazdı:

çok muazzam bir temettü oranı..ben iddiaa ediyorum ağlayıp sızlanıyorya herkez borsada para kaybediyoruz diye.şu kağıdı alıp uzun vadeli düşünen insan para kaybetmez.basit hesap elinde 100 lot olsa yani şu anki fiyatıyla 5600 tl.eder.477 tl sini alıyorsun temettü olarak.zaten ortalama yıllık %300 e yakın veriyor her sene.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 Şub 2014 00:30 
Kullanıcı avatarı

Evet, malesef hızlı kazanma hırsıyla, hızlı kaybeden bir ky grubumuz var Türkiyede.. :)
Fazla risk alanlar fazla üzülürler, sevinenleri çok azdır. Yıllardır borsadayım nerdeyse bütün şirketlerin bilançolarını mali durumlarını ezberden biliyorum diyebilrim. %100 kazandığımda oldu kaybettiğimde.

Bir grup yatırımcı temettüsü iyi ve yükselme potansiyeli yüksek olan TTRAK, EGEEN, GOODY, vs.. gibi hisselere yönelirler. Burda hem fiyattan hemde temettüden kazanma fırsatı bulurlar.

Hızlı ve 3-5 kat fazla kazanmak isteyen yatırımcı gurubuda ciddi risk taşıayan spekülasyon ile yükselen hisselere girer ama bir çoğu birdaha çıkamaz. Ve daha da üzüntü verici olan kısmı bu aldıkları kağıt değerindeki kağıtların yükseleceğine ve tekrar çıkacağına inanarak o kağıtlarda sabırla beklemeleridir. Halbuki bu tavırla zararlarını arttırmaktan başka birşeyde yapmazlar.

Sonuç: Madem alıp sabırla bekleyebiliyorlarsa neden bir sürü sağlam hisse duruyorken kumar oynar gibi batık kağıtlara giriyor bu millet. jantsa,afyon,aslan,dencm,uşak,metro ve daha niceleri nerelerden çaktılar nerlere geldiler. Bunun gibi gelecekler de var konya ve karton gibi yükseleceklerde.. Tek sorunsa Sabır etmekte.. YTD.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2014 00:57 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

Sayın Eagle_Tim isimli kullanıcı yorumlarınız yerınde,

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2014 16:30 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İşletme

alpi yazdı:
Eagle_Tim yazdı:

çok muazzam bir temettü oranı..ben iddiaa ediyorum ağlayıp sızlanıyorya herkez borsada para kaybediyoruz diye.şu kağıdı alıp uzun vadeli düşünen insan para kaybetmez.basit hesap elinde 100 lot olsa yani şu anki fiyatıyla 5600 tl.eder.477 tl sini alıyorsun temettü olarak.zaten ortalama yıllık %300 e yakın veriyor her sene.

selam

dostum bence ceza yiyen ve belki temettü veremeycek olsn froto ve tüpraşın yerine bir koç holding hissesi olarak ttrak bu işi sırtlamıştır ne dersiniz :)

çünki bakıldığında %107 temettü dağıtma oranıyla kasada ne varsa boşaltmış görünüyor.ama buna rağmen tezgah altında aylık %12 faiz veren bankaların altında kalan bir temettü verimi sunabilmiş çünki tahta fiyatı 55 lira ve çok şişik.
üstelik dolaşımdaki sermaye halen 66 milyon olduğu halde.
yani sermaye artışına gittiğinde tamam belki yatırımcısının elindeki hisse sayısı da çoğalacak ama karlılık bu düzeylerde kalır ve artmazsa temettü getirileri enflasyon karşısında erozyona uğrayabilir.
yani yağmur yağması için ve çiftçinin iyi para kazanıp traktörünü yenileyebilmesi için dua etmek gerek. :)
şahsi görüşüm.tavsiye değildir.

TTRAK 31.03.2014 net tem.%477,81 net kar 279.905.939 tem.verimi %10,0 tem.dağıtma oranı %107,2

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2014 18:09 
Kullanıcı avatarı

Sayın şehzade temettüyle banka faizi apayrı şeylerdir.banka faizini 1 yıl beklersen %12 alırsın ancak temettüyü 1 gün bile önce alsan kağıdı alırsın.mantık çok yanlış.temettütle hissede maliyet yaparsın.hisse hareketiylede para kazanırsın.mantık budur.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2014 18:44 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İşletme

alpi yazdı:
Sayın şehzade temettüyle banka faizi apayrı şeylerdir.banka faizini 1 yıl beklersen %12 alırsın ancak temettüyü 1 gün bile önce alsan kağıdı alırsın.mantık çok yanlış.temettütle hissede maliyet yaparsın.hisse hareketiylede para kazanırsın.mantık budur.

sn.alpi

faiz piyasadaki yegane fiyatlama ölçeğidir.bunu yadsıyamayız.

bu nedenle temettü gelirlerini mutlaka piyasada geçerli olan faiz getirisine göre değerlendiriyoruz.bu elimizdeki tek ve geçerli kıstas.

zaten bu nedenle temettü portföyümüzdeki hisseleri mümkün olabildiğince ucuza mal etmek zorundayız ki temettü verimimiz yükselsin.

temettü gelirlerimiz faiz ve enflasyonun mutlak üzerinde olmadıkça bu getirinin reel anlamda bize toplam sermaye azalışından başkaca bir getirisi olmayacaktır.

mümkün olabildiğince uygun maliyetle ve mümkün olabildiğince daha fazla lot adediyle daha fazla temettü ve daha yüksek verimlilik tek çıkar yolumuz.zaten eleştirimi de bu anlamda bir örnek teşkil etmesi için yaptım.

yoksa hisseyi 1 gün önce almak temettü ödenene kadar geçen zaman boyunca speküle edilerek şişirilen hisseyi prime en doyduğu noktada en pahalı seviyede almak demektir :)

temettü getirisi hedeflediğimiz bir hissenin en uygun alım dönemi genellikle 3.çeyrek bilanço performansına göre hareket etmektir.yani 3.çeyrek bilanço rakkamları hem aşağı yukarı yıllık karın nasıl geleceğini bize bildirir hemde hisse speküle edilip şişirilmeden maliyet yapma fırsatı sunar.

bunları uzun yıllardır portföy tutan biri olarak yazıyorum.lütfen yanlış anlaşılmasın.

şimdi mantık yarışına girdiğimizde yazdıklarım size nasıl görünüyor.?

lütfen objektif olalım.

saygılar sunuyorum.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2014 19:00 
Kullanıcı avatarı

Sayın şehzade tabikide hisse senedini son 1 gün kala alalım demiyorum.en uygun dibe en yakın seviyelerden almak.temettü benim gözümde işin ekstrası.asıl önemli olan fiyat hareketleri.ttrak temettü verimi en iyi olan kağıtlardan biri.bana söylermisiniz şu an %12 üzeri temettü veren bir kağıt.madem faizi baz alıyoruz..%12 altında temettü veren kağıtları almamamız gerekiyor o zaman ki üstünü veren kağıt yok..ha şunu söyleyebilirsiniz faiz oranları cazip bist yerine tercih edebilirsiniz dersiniz buna katılırım..

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Geçiş yap:  
kredi
Uyarı : Bu sitede tüm içeriği üyelerimiz oluşturmaktadır.5651 sayılı yasa gereği hukuki sorumluluk içeriği oluşturan üyemize aittir.Hukuka aykırı bir içerik gördüyseniz
ya da herhangi bir üyenin içeriği nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.