Zaman: 23 Kas 2014 23:58

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 285  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: USAK Uşak Seramik Hisse Senedi Yorumları
Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 May 2010 22:09 
Kullanıcı avatarı

Gelelim 31.03.2010 ilk çeyrek bilançosuna;
Bilançoda yukarıdan aşağıya doğru gidelim;

Şirketin 2009 yılında aynı dönemde dönen varlıkları 43,7 milyon TL’ken bu sene 78 milyon TL olmuş.( Neredeyse %100’e yakın bir artış söz konusu.Bu şirketin işlerinin nedenli hızlı bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor bize.)

Yine şirketin 2009 yılı ilk çeyrekte duran varlıkları 34 milyon TL’ken, bu sene ilk çeyrekte 51,5 milyon TL olmuş.( Buda bize şirketin yatırımlarının bittiğini vede şirketin maddi anlamdada içi dolu bir şirket olduğunu gösteriyor.Bu kalemdede büyüme ivmesi harika denilecek kadar güzel)
Şirketin aktifleri 2009 yılı ilk çeyrekte 78 milyon TL’ken, bu sene ilk çeyrekte 129,5 milyon olmuş.( Benim şirket değerlemesi yaparken en çok önem verdiğim bilanço kalemlerindendir aktif toplamı.Bir şirketin aktif toplamı artıyorsa o şirketin iş hacmi ve varlıkları büyüyor demektir.Bir nevi şirketin hız göstergesi )

Gelelim şirketin kısa vadeli borçlarına.Geçen sene ilk çeyrekte şirketin toplam kısa vadeli borçları 45.5 milyon TL’ken bu sene aynı dönemde 76 milyon TL olmuş. ( Şirketin kısa vadeli borç artış oranıda şirketin iş hacmine paralel bir biçimde artış göstermesi son derece normal karşılamak gerekir.Burda önemli olan bu borç toplamı içinde finansal borçların toplamı sadece 20 milyonda kalmasıdır.Geri kalan borç ticari borçlardır.Şirketin dönen varlıklarıda zaten borcun tamamını karşılamaktadır.Ama ben şirketin yerinde olsan şirketin sermaye yapısını dahada düzeltmek için biraz bedelli , biraz bedelsiz sermaye artırımına giderdim. Örneğin %100 bedelli, %100 bedelsiz gibi….Kim bilir beklide yaparlar..)

Uzun vadeli borçlara geldiğimizde ise geçen yıl aynı dönemde 12 milyon olan borcun, bu seneye geldiğimizde değişmeyip yine 12 milyon olduğu gözükmektedir…( Bu kalem finansal giderler üzerinde önemli bir baskı oluştırmuyor dolar artmadığı sürece)

Şirketin özsermayesi geçen sene ilk çeyrekte 20 milyon TL’ken bu sene aynı dönemde 41 milyon TL olmuş…( Şirketin özsermaye artış oranı gerçekten çok güzel %100 ‘lük bir artış her şirkete nasip olmaz.Heleki şirketin ödenmiş sermayesinin 14,4 milyon olduğunu düşünürsek)

Gelir tablosuna geldiğimzde ise ;

Şirketin 2009 yılının ilk çeyreğinde satışları 14 milyon TL’ken, bu sene ilk çeyrekte 17 milyon olmuş,Yine şirketin brüt satış karı geçen sene 1.7 milyon TL’ken, bu sene aynı dönemde 3,6 milyon olmuş.( şirketin satışlarının artması güzel bir gelişme, şirketin brüt satış karının satış oranından daha fazla artması bir şirket için olabilecek en güzel gelişmelerden birisidir.Bu kalemde %100’den fazla bir artış söz konusudur)

Şirketin net esas faaliyet kar’ı geçen sene ilk çeyrekte 675.000 TL’ken, bu sene aynı dönemde 2.089.000 TL olmuştur. ( Şirketin bakılacak en önemli kalemlerinden birisi esas faaliyet karıdır.Bir şirket ne kadar çok nakit yaratabiliyorsa o kadar çok ödeme gücü olur,karlılığı daim kalıcı olur.buradaki artış oranı ise %200 olarak karşımıza çıkıyor süper diyorum)

Şirket 2009 yılının ilk çeyreğinde 1.164.556 TL zarar açıklamışken, bu senenin ilk çeyreğinde 825.892 TL kar açıklamıştır……
alıntıdır kesinlikle ytd :roll:

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 May 2010 22:15 
Kullanıcı avatarı

rakamlar yalan söylemez değil mi?
sizlerden ricam şirketin son yayınlanan faaliyet raporunu okumanız.
http://kap.gov.tr/yay/Download/Bildirim/Ek/37624.pdf

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 May 2010 20:26 
Kullanıcı avatarı

Bugün 1,80lerdeki dip oluşumundan sonra yukarıya doğru iki atak geldi ikinci seans işlem hacmi çok yüksekti.
İki kez 1,95leri görmesine ragmen tutunma sağlanmayıp 1,85lere geri çekildi. Yarın endeksi etkileyecek bir aksilik olmaz ise yeni bir ralli için start verebilir...
ytd :roll:

Yeni mesajGönderilme zamanı: 04 May 2010 16:50 
Kullanıcı avatarı

Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz burdayız şirketin olması gereken piyasa değerini, hisseninde olması gereken fiyatını onlardan daha iyi biliyoruz...Tahtanın oyuncusu bu sefer yanlış yapıyor...Malları kaptıracak böyle giderse...Zaten bariz bir şekilde piyasadan mal alınıyor....( SU AKACAK YOLUNU BULACAK )(alıntıdır)
ben dün 1,80 e yetişemedim diye bugün 1,85 e alış verdim aldı akşam 1,80 i göreceği aklımın ucundan bile geçmedi çünkü kağıt çok güçlü artık maliyetim 1,87 bakalım görecez neler olacak
ytd

Yeni mesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 20:21 
Kullanıcı avatarı

Borsa çakılmadan 1,87 maliyetle çakıldık ama yakında kurtarırız zararı sanırım
http://www.foreks.com/wfxis/takas.jsp?b ... GO&by=desc

Bugünkü hareketler ve son takas durumu....
ilgilenen olduğunu sanmıyorum ama

Yeni mesajGönderilme zamanı: 27 May 2010 14:43 
Kullanıcı avatarı

maliyetim 1,82 beklemelimiyim

Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 May 2010 20:12 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Makina Mühendisliği

oktay77 yazdı:

Hocam bu takas bilgilerini nasıl yorumlamalıyız? maliyet 1.73. aslında 1,61 den aldım 1,68 den sattım daha sonra 1,73 den tekrar aldım

Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2010 11:15 
Kullanıcı avatarı

Matekin yazdı:
oktay77 yazdı:

Hocam bu takas bilgilerini nasıl yorumlamalıyız? maliyet 1.73. aslında 1,61 den aldım 1,68 den sattım daha sonra 1,73 den tekrar aldım

Ya Matekin kusura bakma görmedim msj nı bi ara zaten hiç ilgilenemedim borsa ile pc ye format atınca.
Şimdi hala kağıttamısın? :roll:

Yeni mesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2010 10:50 
Kullanıcı avatarı

13 mayısta 1.82 den almıştım bekliyorum inşallah yükseliyor

Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2010 23:21 
Kullanıcı avatarı

1,87 ile bekliyorum inşallah sabah güzel bir çıkış görürüzde artık hesapta + görmeyi özledim uşak ilk göz ağrım ve yükselecek inşallah
ytd

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 285  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız hemen bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.