Zaman: 16 Eki 2019 19:49

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Faiz Geliri Hiç Olmayan Şirket Var mı?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2010 22:22 
Kullanıcı avatarı

Ben bir konuda yardım istiyorum.
Bilançosunda faiz geliri hiç olmayan şirket varmı varsa hangi şirketler.
Konu hakkında hassasiyet ve bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Mesaj Başlığı: Re: faiz geliri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2010 22:56 
Kullanıcı avatarı

böyle bir konu açılmasına sevindim öncelikle. ben bunun için çok araştırma yaptım. ulaştığım sonuca göre faiz geliri olmayan şirket bulamadım. (yaklaşık 100 hisse inceledim) işyatırımda mali tablolarda satış gelirlerinin esas faaliyet dışı konulara oranını hesapladım ve bulduğum en düşük faiz gelirli şirket yaklaşık binde 2 ile BİMAS oldu. ki bimas yetkilileri kesinlikle kredi kulanmadıklarını vs söylüyorlar. belki bu esas faaliyet dışı gelirler kısmındaki gelirler de faiz geliri değildir. kesin %100 bir sonuç sanırım zor. bunun dışında hayrettin karamanın fikşirleri doğrultusunda sadece faiz geliri %15in altındaki hisselere yatırıne oldu kiıyorum. bu şekilde ise birçok hisse var mesela AKENRJİ, İZOCAM, BAĞFAS, İTTİFAK, GUBRF, PINAR ET UN SÜT, KARDEMIR, NUH ÇİMENTO, BORUSAN ve ENKA gibi.

umarıne oldu kiımcı olabilmişimdir. benim ulaşamadığım bilgilere ulaşırsan ya da ulaşan varsa paylaşırsa çok sevinirim...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2010 14:10 
Kullanıcı avatarı

Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim.Sanırım konu hakkında hassas olan pek kimse yok.Bim kafama yatıyor fakat diğer hisseler için faizin azıda çoğuda faizdir diye düşünüyorum.İçim hiç rahat değil konuyu görüntüleyenlerden tekrar rica ediyorum 0 faiz geliri olduğu hiç şüphe götürmeyen bir hisse varmı?Varsa lütfen birileri cevap yazsın.Şimdiden teşekkürler.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2010 15:03 
Kullanıcı avatarı

Katılım payı=Kar payı=Faiz.
Bu konuda çok "hassas" olanların kapitalin karmaşık ilişkilerle yoğun şekilde fır döndüğü reel ya da finans tüm sektörlerden uzak durması gerek diye düşünüyorum. Kredi kullanmayan, kapalı ekonomik sistemini oluşturmuş izole bir sistem (şu an) ütopik görünmekte. İyi günler dilerim.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2010 22:51 
Kullanıcı avatarı

erko haklı sanırım. bir de bumyo ya bak istersen faiz geliri ya da gideri görünmüyor.

Mesaj Başlığı: Re: faiz geliri hiç olmayan şirket varmı
Yeni mesajGönderilme zamanı: 18 May 2010 16:35 
Kullanıcı avatarı
Konum: ''Kiminizi kiminizden rızık yönünden üstün kıldık..!'' ( NAHL 71 )
Meslek: Astronomi ve Uzay Bilimleri

BIMAS,ITTIFAK,ASYAB,ALBRK dır...Uzun araştırmalarım sonucu ulaşabildiklerim bunlar..ASYAB ve ALBRK malum..Katılım bankaları..Faizsiz çalışırlar...BIMAS ve ITTIFAK da murabaha denilen İSLAMİ kredi kullanan şirketler.Muhafazakar yapıları gereği faizden uzak dururlar..Özellikle BIMAS son derece şeffaftır.Faizden uzak durduğu gibi vergi de kaçırmaz..Bir müslümanın yatırıne oldu kiği en nadide kağıt olarak görüyorum BIMAS'ı...Fetva olarak faiz gelirleri bazılarına göre(Dow Jones ISLAMIC Market Endeks) %30 bazılarına göreyse de (Hatrettin KARAMAN-arkadaşın belirttine göre) % 15 in altında olan şirketlerin kağıtlarına cevaz veriliyo..

Yeni mesajGönderilme zamanı: 18 May 2010 16:42 
Kullanıcı avatarı

ARKADAŞLAR...Katılım Bankaları dışında ( ASYAB ve ALBRK ) hiç bir bankanın hissesini almaya cevaz verilmiyo..Ayrıca YATIRIM ORTAKLIKLARI da yapıları gereği faizle çalışan banka kağıtları vs.. içerdiklerinden onları almaya da cevaz yok...Bundan başka FİNANSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİ de faiz akti ile çalıştıklarından bunlara da cevaz yok...AEFES,TUBORG gibi alınıp satılması helal olmayan maddelerde iştigal eden kağıtların hisselerini almak da caiz değil.

Mesaj Başlığı: Re: Faiz Geliri Hiç Olmayan Şirket Var mı?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 19:13 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar yukarıda eklemeyi unuttuğum sektörlerden biri de TURİZM hisseleri...Onları almak da uygun değil...Nedenini herkes az çok biliyordur...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 20:02 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Otel İşletmeciliği

velociraptor yazdı:
ARKADAŞLAR...Katılım Bankaları dışında ( ASYAB ve ALBRK ) hiç bir bankanın hissesini almaya cevaz verilmiyo..Ayrıca YATIRIM ORTAKLIKLARI da yapıları gereği faizle çalışan banka kağıtları vs.. içerdiklerinden onları almaya da cevaz yok...Bundan başka FİNANSAL KİRALAMA ŞİRKETLERİ de faiz akti ile çalıştıklarından bunlara da cevaz yok...AEFES,TUBORG gibi alınıp satılması helal olmayan maddelerde iştigal eden kağıtların hisselerini almak da caiz değil.

bigparacom adresinde hisselerin oranlar bölümünde yazması gerek ihlas gibi bir kaç şirket vardı arkadaşların dedikleri ile

Mesaj Başlığı: Re: Faiz Geliri Hiç Olmayan Şirket Var mı?
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2010 21:31 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Tıp

Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar var mı?

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.