Zaman: 16 Eki 2019 20:37

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Doganay Teknik Analiz Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2010 12:28 
Kullanıcı avatarı
Konum: BEYİN, DUYDUĞUNU DOĞRU KABUL EDER. Mesajlarınızla başkalarını etkileyebileceğinizi unutmayın.
Meslek: İnşaat Mühendisliği

Teknik Analiz Genel Bilgiler

Genellikle MACD, Stochastic, CCI, RSI, Bollinger kullanılır. Bütün bu indikatörler geçmiş bilgilerin yorumudur. Sadece hissenin yönü hakkında bilgi verir. Yönünün ne zaman değişeceğini bilemezsin. Genel kural; aşağıdan dönünce AL, yukarıdan dönünce SAT.

RSI, CCI ve Stochastic :Kısa vadeli yön için takip edilebilir. Yön değişimini en çabuk bildiren CCI ve RSI'dır. Dikkat edilirse fiyat değişimleriyle aynı olduğu görülür. MACD :Orta-Uzun vadeli yön için takip edilebilir.

RSI :Hissenin aşırı alım/satım bölgesinde olduğunu gösterir. 30'un altındaysa aşırı alım, 70'in üzerindeyse aşırı satım vardır. Ben genellikle RSI 70'in üzerindeyken elimde hisse tutmam. Fakat genellikle en çok yükselişler bu bölgede olur.

Bollinger Band :Hisse genellikle bu band içerisinde hareket eder. Hissenin destek ve direnç fiyatlarıdır. Yani hissenin düşebileceği veya çıkabileceği fiyatı gösterir. Büyük fiyat değişimleri ise genellikle bu bandın dışına çıkınca gerçekleşir.

Değerler: Standart değerleri kullanıyorum. Stochastic 5 / 3 , CCI 10 , RSI 14 , MACD 26 / 12 - 9 , Bollinger 20 / 2

Mesaj Başlığı: Re: Doganay Teknik Analiz Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2010 14:10 
Kullanıcı avatarı

hocam alım satımları nerden takip edebiliriz tesekurler

Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2010 14:19 
Kullanıcı avatarı
Konum: BEYİN, DUYDUĞUNU DOĞRU KABUL EDER. Mesajlarınızla başkalarını etkileyebileceğinizi unutmayın.

bjkdogan35 yazdı:
İşlem yaptığınız aracı kurumun sitesinde anlık borsa vardır.
Ücretsiz olarak sadece üye olunarak kobi tv online borsa izleyebilirsin. http://www.tebkobitv.com
Derinlikli borsa için ücretli siteler var. Matriksdata, ibs yazılım vb.
Öncelikle işlem yaptığın aracı kurum ne veriyor? Onu araştır.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2010 14:49 
Kullanıcı avatarı

hocam saolun

birde fiyat tepe ve dipleri ile
rci/cci/macd vs tepe ve diplerini gözlemlerken
nelere dikkat etmeliyız
burda da standart degerlermı kullanılmalı yoksa...
yada ''sadece uyumsuzlukla biyere varmazmıyız'' dersiniz ??
bu uyumsuzlukları cizerken neleri atlamamaşıyız
seans sonunda da yazabilirsiniz
şimdiden teşekkürler

Yeni mesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2010 15:05 
Kullanıcı avatarı

ackshe yazdı:
hocam saolun birde fiyat tepe ve dipleri ile
rci/cci/macd vs tepe ve diplerini gözlemlerken nelere dikkat etmeliyız burda da standart degerlermı kullanılmalı yoksa... yada ''sadece uyumsuzlukla biyere varmazmıyız'' dersiniz ??
bu uyumsuzlukları cizerken neleri atlamamaşıyız seans sonunda da yazabilirsiniz
şimdiden teşekkürler
Uyumsuzluklardan ne kasdettiğini anlamadım. Böyle bir tabir duymadım çünkü. Göstergelerden biri AL verirken, diğeri SAT verebilir. Bu durumları kasdediyorsan, diğer göstergelere bakarak karar vermeye çalışırsın. Dip tepe fiyatları için trend çizgileri kullanıyorlar. Bir hisse hakkında araştırma için o kadar çok vakit ayıramayacağım için bunları öğrenmeye çalışmadım. Benim de bilmediğim birsürü şey var. Ben bana yetecek kadarını öğrendim. Elliot analizi var, mum analizi var, fbonacci çizgileri, fanları var da var. En pratik şekilde daha önce anlattıklarımı takip etmen yeterli.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2010 00:07 
Kullanıcı avatarı

uyumsuzluktan kastım :
fiyat a ve b dipleri yapsın a=5 b= 3 olsun
göterge ise c ve de dipleri yapıyor (rsi olsun meela ) c:20 d:40
fiyat düşerken gösterge yukarda dip yapiyor
ben bunu alışta kullanıyorum
ama bazen ve cogu kez yanılıyorum
atladıgım bişey varmıs gibi gelıyor bana
teşekkürler

Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2010 00:15 
Kullanıcı avatarı

doganay yazdı:
bjkdogan35 yazdı:
İşlem yaptığınız aracı kurumun sitesinde anlık borsa vardır.
Ücretsiz olarak sadece üye olunarak kobi tv online borsa izleyebilirsin. http://www.tebkobitv.com
Derinlikli borsa için ücretli siteler var. Matriksdata, ibs yazılım vb.
Öncelikle işlem yaptığın aracı kurum ne veriyor? Onu araştır.

tesekkur ederim deniz yatırım hesabım sizin anlatıgınız alım satımları göremiyorum

Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2010 00:19 
Kullanıcı avatarı

bjkdogan35 yazdı:
tesekkur ederim deniz yatırım hesabım sizin anlatıgınız alım satımları göremiyorum
"Borsa Online Giriş" ekranında anlık borsa olabilir. Ayrıca üyelere teknik analiz modülünü de kullandırıyor.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2010 00:46 
Kullanıcı avatarı

focus_ank yazdı:
bjkdogan35 yazdı:

canlı canlı ıslemlerı takıp etmek sanıye sanıye ıslem hareketlerını gormek kendı hısselerınle yada takıbe aldıgın hısselerınle fortföyunu olusturmak ıstıyosan
http://finans.mynet.com/cb/canliyayin.asp
ben burdan takıp edıyorum cok güzel uyelık ıstıyo haberınız olsun ..takıbe aldıgın hısselerın yanındakılerı (+ )( - )seklınde yaparak fortfoyune alabılıyor yada cıkarabılıyorsun 30 adt hısseyı fortföyüne alabılıyosun..

aynen bende buradan takip ediyorum alışmışım kullanımı gayette kolay bana göre

Yeni mesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2010 09:25 
Kullanıcı avatarı

STOPLOST

Genel olarak, stoplost uygulanması konusunda netleşmiş bir görüşüne oldu ki. Stoplost kısa vade için daha uygun sanırım. Orta vade için ise stoplost yerine ortalama maliyet düşürme yapmak gerektiğini düşünüyorum.

Stoplost oranını hisseyi portföyünüze aldığınızda "% şu kadar zarar seviyesinde hisseden çıkarım" kararını vererek belirleyebilirsiniz yada zaman sınırı koyarsınız. Hissede 2-3 gün beklersiniz ve beklentiniz gerçekleşmeyince satarsınız.

Bunların dışında, çok yükselen hisselerde düşüş başladığında, dip noktası ile tepe noktası aralığını ikiye bölün. Hisse ortada yada (yükseliş çok büyükse) orta ile tepe noktası arasında destek bulamazsa genellikle yükseliş devam etmez.

Diğer bir yöntem ise; bollinger bandın alt çizgisi desteğini kıran hisselerde düşüş genellikle daha çok olur. Kısa vadeli alımlarda, bollinger band yönteminde saatlik analiz kullanılmalı.

Orta vadeli yükseliş trendinde ise; kar satışları 21 günlük ortalamanın üzerinde karşılanıyorsa genellikle yükseliş devam eder.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.