Zaman: 21 Eki 2019 23:27

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Tekniz Analiz Dersleri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:46 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Beslenme ve Diyetisyen

KONU : Indikatörler

En son Muussttyyy tarafından 16 Ara 2010 13:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Mesaj Başlığı: Re: Tekniz Analiz Dersleri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:49 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Jeofizik Mühendisliği

dostum ilk önce direç destekten sonra trendleri filan anlatsalar daha ii değilmi birden indikatör biraz ağır olmazmı

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:50 
Kullanıcı avatarı

borsa giresun yazdı:
dostum ilk önce direç destekten sonra trendleri filan anlatsalar daha ii değilmi birden indikatör biraz ağır olmazmı

Dostum bu sayfayı netaş sayfasında paylaşılan verileri bir başlık altına toplamak için açtım.
Konu zorluğu yada kolaylığı hakkında bende çok bilgi sahibi değilim

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:52 
Kullanıcı avatarı

ozman ayrı dostum gerçi bilgi bilgidir hepsinden istifaderiz.kolay gelsin

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:53 
Kullanıcı avatarı

kostik yazdı:
1-Commodity Channel Index (CCI)

Mal piyasaları için Donald Lambert tarafından geliştirilmiş olan CCI, hesaplanışındaki özellikler nedeniyle rahatlıkla hisse senedi piyasasına da uyarlanabilir. CCI için Lambert, 5 ile 25 günlük periyotların kullanılmasını önermektedir. Bir çok analist bu göstergeyi aşırı alım / aşırı satım bölgelerini gösteren osilatör olarak kullanır.

Yatay gelişen trendlere çok daha iyi uyum sağlamaktadır. Kısa vadedeki trend değişikliklerini izleyen CCI, çok hareketli olup, küçük fiyat değişiklikleri bile göstergenin +100 veya -100'le sınırlanmış eksenlerinin dışına çıkmasına sebep olur. Göstergenin bu eksenleri tekrar aksi yönde kesmesi, trend değişikliğine işaret eder.

Orta vadeli trend tespitinde, haftalık grafikler kullanılması daha uygundur. CCI hesaplanırken hisse senedi fiyatının kendi istatistiksel ortalamasından aşağı veya yukarı ne kadar saptığı bulunur. CCI +100 ile -100 arasında bir değer alır. +100'ün üzerinde olması demek, kağıdın fiyatının aşırı yükselmiş olması, -100'un altında olması ise aşırı düşmüş olması demektir ( aşırı alım ve aşırı satım ).

- CCI +100 değerini aşağı yönde keserse sat
- CCI -100 değerini yukarı yönde keserse al, sinyali ürettiği varsayılır

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:56 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

dostlar ekli dosya şeklinde atılabiliyorsa atabilirim size ben word e kopyalıyorum şu anda

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:57 
Kullanıcı avatarı

arkdaşım ozman ben sana güzel bilg edeneceğin kitap önereyim ben ordan çalışmaya başladım bayada öğretici yeni başlayanlar için hedefonline.com da forex piyasalara giriş ve teknik analizdiye hem bişiler öğrenmek isteyen arkdaşlar içinde iyi olur

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 13:58 
Kullanıcı avatarı

kostik yazdı:
2-Chande Momentum Oscilator (CMO)
CMO pek çok durumun analizinde kullanılabilir. Aşırı alış / aşırı satış CMO göstergesinin değerlendirilmesindeki temel metod aşırı alış ve aşırı satış durumlarının tespitidir. Genel bir kural olarak, Chande + 50 seviyesinin üzerini aşırı alış, -50 seviyesinin altını da aşırı satış bölgeleri olarak tanımlar. + 50 bölgesinde, yukarı momentum, - 50 bölgesindeki momentumun 3 katı kadardır. Benzer biçimde - 50 bölgesindeki aşağı momentum, + 50 bölgesindeki momentumun 3 katıdır. Bu seviyeler RSI göstergesindeki 70 / 30 seviyelerine karşılık gelir.

Benzer şekilde senede giriş, çıkış kurallarını CMO göstergesinde çizilen bir hareketli ortalama ile kontrol etmek mümkündür. Örneğin, 20 günlük CMO kullanılıyorsa, 9 günlük bir hareketli ortalama iyi bir sinyal hattı oluşturabilir. CMO 9 günlük ortalamayı yukarı kestiğinde al, aşağı kestiğinde sat. Trend çizgisi CMO aynı zamanda hisse senedinin trend oluşturma derecesini tayin amacıyla da kullanılabilir. CMO arttıkça trend güçlenmektedir. Düşük CMO değerleri hisse senedinin düzeltme bölgelerini gösterir. CMO göstergesi, pozisyon açma ve kapatma durumlarını belirlemek için de kullanılabilir. CMO yüksek değerlerde ise pozisyon aç, düşük değerlerde ise kapat.

Uyumsuzluk: Bütün momentum göstergelerinde olduğu gibi CMO göstergesinde de fiyat grafiği ile uyumsuzlukları izlemek mümkündür.
Diğer : Grafik formasyonları ( omuz baş omuz, yükselen takoz, vs. ) ve destek-dirençler de CMO göstergesinde oluşturulabilir

Chande Momentum Oscilator ( CMO ) Tushar Chande tarafından geliştirilmiştir . Bir bilimadamı, bir yatırımcı ve saygın bir alım satım sistemi yaratıcısı olan Mr. Chande, "katıksız momentum" olarak isimlendirdiği bir momentum göstergesi olarak CMO ‘yu geliştirmiştir. CMO, aynı RSI, Stochastic, Rate of Change (ROC) gibi ancak onlardan farklı ve özgün bir momentum göstergesidir

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 14:01 
Kullanıcı avatarı

kostik yazdı:
3-Chande Momentum - Finnet
CMO pek çok durumun analizinde kullanılabilir. Aşırı alış / aşırı satış CMO göstergesinin değerlendirilmesindeki temel metod aşırı alış ve aşırı satış durumlarının tespitidir.

Genel bir kural olarak, Chande + 50 seviyesinin üzerini aşırı alış, -50 seviyesinin altını da aşırı satış bölgeleri olarak tanımlar. + 50 bölgesinde, yukarı momentum, - 50 bölgesindeki momentumun 3 katı kadardır. Benzer biçimde - 50 bölgesindeki aşağı momentum, + 50 bölgesindeki momentumun 3 katıdır. Bu seviyeler RSI göstergesindeki 70 / 30 seviyelerine karşılık gelir.

Benzer şekilde senede giriş, çıkış kurallarını CMO göstergesinde çizilen bir hareketli ortalama ile kontrol etmek mümkündür. Örneğin, 20 günlük CMO kullanılıyorsa, 9 günlük bir hareketli ortalama iyi bir sinyal hattı oluşturabilir. CMO 9 günlük ortalamayı yukarı kestiğinde al, aşağı kestiğinde sat.

Trend çizgisi: CMO aynı zamanda hisse senedinin trend oluşturma derecesini tayin amacıyla da kullanılabilir. CMO arttıkça trend güçlenmektedir. Düşük CMO değerleri hisse senedinin düzeltme bölgelerini gösterir. CMO göstergesi, pozisyon açma ve kapatma durumlarını belirlemek için de kullanılabilir. CMO yüksek değerlerde ise pozisyon aç, düşük değerlerde ise kapat.

Uyumsuzluk: Bütün momentum göstergelerinde olduğu gibi CMO göstergesinde de fiyat grafiği ile uyumsuzlukları izlemek mümkündür.

Diğer: Grafik formasyonları ( omuz baş omuz , yükselen takoz, vs. ) ve destek-dirençler de CMO göstergesinde oluşturulabilir.

Chande Momentum Finnet'de hesaplama esnasında fiyat yerine ağırlıklı ortalama kullanılır.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 14:05 
Kullanıcı avatarı

kostik yazdı:
4-Lineer Regresyon Slope

Lineer Regresyon Slope trendin genel yönünü gösterir (pozitif veya negatif).
Bir trendin eğimi önemli ölçüde pozitif olması alış sinyali olarak değerlendirilebilir. Aynı şekilde eğim önemli ölçüde negatif olursa bu durum bir satış sinyali olarak değerlendirilebilir.

Lineer Regresyon Slope, R-kare göstergesi ile beraber kullanılırsa çok daha verimli sonuçlar elde edilebilir. R-kare göstergesi trendin gücünü gösterirken , Lineer Regresyon Slope ise yönünü gösterir.

Ayrıca Lineer Regresyon Slope göstergesi dip/zirve seviyesinde yuvarlak bir oluşum içindeyse alış/satış düşünülebilir. Örneğin eğer Slope oldukça yüksek değerlerde ise ve yuvarlak bir tepe oluşumuna girmiş ve aşağı yönelmiş ise bu durum olası bir satış sinyali olarak düşünülebilir.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.