Zaman: 16 Eki 2019 18:07

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kademeli Alınan Hisselerin Maliyetini Hesaplama ( Excel )
Yeni mesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2011 15:56 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Eğitim

Merhaba Arkadaşlar,

Hepimiz kademeli olarak hisse senedi alıyoruzdur. Fakat maliyetlerimiz farklı seviyelerden ve aldığımız lotlarda farklı miktarlarda olduğundan güncel maliyetimizi basit bir matematik işlemi ile hesaplamıyoruz. Üniversiteden hatırladığım kadarı ile Ağırlıklı Ortalama ile hesaplanıyordu sanırım.

Ben aldığım, sattığım, yaptığım işlemleri de sürekli görmek namına şöyle bir Excel de çalışma yaptım. Belki sizin farklı yöntemleriniz vardır ve programlar mevcuttur fakat ben gene bilgidir dedim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bu tablonun;
1.kısmında ilgili hisse ile bugüne dek yaptığımız alımları kaydettim.
2. kısımdan ilgili kâğıdın satışlarını kaydettim.
3. kısıma ise FİFO yöntemi ile güncel portföyün durumunu kaydettim.

Sağ üst kısımda Güncel Kar/Zarar tablomu koydum. Bugüne dek 1 satış işlemim olduğu için FİFO yöntemine göre kesinleşmiş Zararım 57,75 TL dir. Diğer tutar ise Hissenin fiyatına göre değişken kar veya zararımdır.

Sağ alt kısımda ise FİFO yöntemine göre güncel portföyümün maliyeti yer almaktadır.

Dosyanın linkini aşağıda yolluyorum. Herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olurum arkadaşlar.

Portföyünüze yardımcı olması dileğiyle :)

http://www.multiupload.com/8I13X3DY27

Mesaj Başlığı: Re: Kademeli Alınan Hisselerin Maliyetini Hesaplama ( Excel )
Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2011 01:53 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İnşaat Mühendisliği

tşk ler paylaşım için...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2011 11:53 
Kullanıcı avatarı

Tabloyu kullanan var mı merak ettim ?

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2011 12:06 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Ekonometri

sn gentor arkadsim,

gondermis oldugun liknkte bahsettigin bir tabloyu goremedim.. benim ihtiyacim var ama sayfada birsey yok bir yardimci olursan sevinirim. bir trlu bulamadim bahsettigin sayfayi bana linki tiklayinca hangini dawnload desem oyun cikiyor.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2011 12:19 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Gazetecilik

Eline saglik, ama ben buna baktim baktim hic bisi anlamadim :) alis maliyetlerini adetleriyle sol ustteki kisma giriyoruz tamam da sonradan bunun basliktan anladigim kadari ile satis aninda satis fiyat ve adediyle satisi girerek ortaya alis maliyeti, satistan sonra aradaki kar ve elde kalanin yeni maliyetini guncel olarak cikarmasi gerekli sanirim, nedense ben bunu yapamiyorum :) Bol kazanclar.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2011 22:02 
Kullanıcı avatarı

- Link çalışıyor kontrol ettim.Hatta megaupload dan indirdim.Gene problem yaşarsan özelden mailinizi atın direkt e-mailinize atabilirim.
- Evet alış maliyetlerini sol üstteki kısıma giriyoruz.Ben bugüne kadar 9 kez bu kağıtı alım işlemi yapmışım.
ALIŞ İŞLEM SAYISI "B" sütununa alış rakamınızı "C"sütununa adetinizi(lotunuzu) yazıyorsunuz."D3" hücresi zaten kağıtın anlık fiyatını giriyoruz.
Bunları girdikten sonra "F" sütunu maliyetiniz ,"G" sütunu güncel fiyat sonrası durumunuz,"H" sütunuda bu alışverişden güncel kar/zararı gösterir.Zaten F-G-H formüllüdür.Otomatik yazar.
SATIŞ İŞLEM SAYISI FİFO(first in first out-ilk giren ilk çıkar) mantığı ile ilk alışımız 2,42 olduğu için "B20" hücresine 2,42 yazıyoruz.Satış rakamımız 2,21 olduğu için 57,75 TL oluyor ve bunu "M5" hücresine atıyor.

PORTFÖYÜN GÜNCEL DURUMU FİFO ya göre elimizdeki güncel portföyün durumunu yansıtıyor.
Zaten siz tabloyu kendi kağıtınıza göre doldurunca sadece dokunmanız gereken hücre "D3" oluyor.

Bu tabloyu tartışalım.Eminim birçok kişinin çok ihtiyaç duyacağı bir tablo, çok işinize yaracak arkadaşlar.Tablo çok basit sadece 2 dakika kendinizi rrek inceleyin:)

Yeni mesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2011 23:08 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Elektirik / Elektronik Mühendisliği

merhaba,
dosyayı kartal_162011@mynet.com adresime gönderebilirmisin? Teşekkürler...

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2011 13:06 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Araba Tamirciliği

gentor yazdı:
- Link çalışıyor kontrol ettim.Hatta megaupload dan indirdim.Gene problem yaşarsan özelden mailinizi atın direkt e-mailinize atabilirim.
- Evet alış maliyetlerini sol üstteki kısıma giriyoruz.Ben bugüne kadar 9 kez bu kağıtı alım işlemi yapmışım.
ALIŞ İŞLEM SAYISI "B" sütununa alış rakamınızı "C"sütununa adetinizi(lotunuzu) yazıyorsunuz."D3" hücresi zaten kağıtın anlık fiyatını giriyoruz.
Bunları girdikten sonra "F" sütunu maliyetiniz ,"G" sütunu güncel fiyat sonrası durumunuz,"H" sütunuda bu alışverişden güncel kar/zararı gösterir.Zaten F-G-H formüllüdür.Otomatik yazar.
SATIŞ İŞLEM SAYISI FİFO(first in first out-ilk giren ilk çıkar) mantığı ile ilk alışımız 2,42 olduğu için "B20" hücresine 2,42 yazıyoruz.Satış rakamımız 2,21 olduğu için 57,75 TL oluyor ve bunu "M5" hücresine atıyor.

PORTFÖYÜN GÜNCEL DURUMU FİFO ya göre elimizdeki güncel portföyün durumunu yansıtıyor.
Zaten siz tabloyu kendi kağıtınıza göre doldurunca sadece dokunmanız gereken hücre "D3" oluyor.

Bu tabloyu tartışalım.Eminim birçok kişinin çok ihtiyaç duyacağı bir tablo, çok işinize yaracak arkadaşlar.Tablo çok basit sadece 2 dakika kendinizi rrek inceleyin:)

kardeş teşekkürler tablo gayet basit ve kullanışlı,ellerine sağlık.Fakat başka hisselerimiz için nasıl çoğaltırız bu tabloyu.Kopyala yapıştır yaptığım zaman formül bozuluyor

Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2011 13:11 
Kullanıcı avatarı

Kopyala-Yapıştır yapınca bozulmaması gerekiyor.
A sutunun solu ile 1 satırının üstündeki birleşim yeri var oraya basınca bütün ekran mavi olacak.O kısımda iken kopyala.
Sonra aşağıdan Sheet2 ye gel aynı boşluğa yapıştır dersen formül bozulmadan kullanabilrsin.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2011 13:52 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Sigorta Sosyal Hizmetler

zıraat bankası zaten sayfasında hazır verıyo sız yatırı msayfasından ıstersenız 10 farklı hısse olsun hepsınden ayrı ayrı ve toplu olarak kar zaar durmunu görebılıyosunuz.. ilgililere dyrulur..

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.