Zaman: 16 Eki 2019 17:31

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Borsada Kaybetmenin Nedenleri Kazanmanın Yolları- DENEYİMLER
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2011 23:31 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Belirtmedi

5 aydır borsadayım. Paramın yarısından çoğunu kaybettim. Çok dersler aldım. Şimdi kayıplar durdu, enazından büyük kayıplar olmuyor.
Önerilerim ve öğrendiklerim şunlar:

* Korku, endişe, açgözlülük, duygusal bağımlılık gibi zaaflarınızı görün ve onları bir an çönce çözüp onlardan kurtulun. Spekülatörler sizin bu zaaflarınızı çok güzel kullanırlar.

* KAP'ta şirket tarafından yüksek kar ve bedelsiz hisse dağıtılması bildirimi yapılmamışsa, 30 liranın üstündeki hisselere ya hiç bulaşmayın, ya da çok az alın. Borsada 6 liranın üstünde kar payı dağıtan firma görmeniz çok zordur. Genelde kar payları yıllık hisse başına 1 liranın altındadır. Piyasada sağlamlığı ve
kendini kanıtlamışlığı varsa, varlıkları ne kadar yüksek olsa da, eğer kesinleşmiş bedelsiz dağıtımı da yoksa, bir hissenin 20 lirayı geçmemesi gerekir.

* Kural basittir: SAĞLAM ŞİRKETİ VE HİSSEYİ DÜŞÜNCE AL, YÜKSELİNCE SAT.

* Bir hisse aylarca, kriz bunalım dinlemeden yükseliyorsa, o hisseden hemen kaçın. Hiç durmadan bir hisse yükselemez. Ummadığınız bir anda spekülatör hisseye birkaç gün dip yaptırır, aldığınız fiyatın 4 te 5 te birine düşürüverir.

* Hissenin şirketlerini karlılık durumlarını araştırıp alın.

* Aldığınız hisselerin kendini kanıtlamış ve Koç, Sabancı, Oyak, Ülker, Eczacıbaşı, Tekfen gibi bilinen veya güvenilir gurup ve ailelere ya da devlete ait olmasına özen gösterin. Ve bu hisselerin 20 tl yi geçmeyenlerini alın.

* Kriz, ağır afet, savaş durumlarında bütün borsanın hızla düştüğü anlarda düşünmeden elinizdekileri ya hemen satın, ya da satmayıp sabredin, yükseldiğinde satın.

* Spekülatörün üçkağıdına gelebilirsiniz. Kağıdı dibe vurmuş olabilir. Bildik, sağlam ve çok pahalı olmayan bir hisse ise, çok taban yaptırılmış hissenizi satmayın. Satarsanız, spekülatörün istediğini yapmış, tuzağa düşmüş olursunuz. Netaş dip olmuştu, ben hepsini sattım, yarım saat bir saat sonra aldığım fiyata geri dönmüştü. Satmamış olsaydım, zararım olmayacaktı. Hisseye güvendiğim halde bir düşünceye ve paniğe kapılınca çok zarar ettim.

* Tecrübeyle sabittir: Borsa aracı kurumunuzun akşama kadar kullanmak şartıyla verdiği ödünç parayı ya hiç kullanmayın, ya da kullanırsanız paranızın onda birini geçmesin. Ustalaşmış bir borsacı değilseniz ve bir spekülatör tanıdığınızdacn tüyo almıyorsanız, en iyisi aracı kurumunuza ödünç parayı hesabınızdan çıkarma talimatı verin. Sizin olmayan parayla eninde sonunda zarar edersiniz ve yerine koymak size pahalıya mal olur. Sadece kendi paranızla alsat yapın.

* Paranızın tümüyle hisse almayın. Paranızın üçte biri ay da yarısıyla enaz 5 hisse alın. !0 hisse alın, 20 hisse alın. Hisseleri tek tek takip edin, düşünce alın, sabredin çıkınca satın. Satarken çok açgözlü olmayın. Aldığın hisse kara geçmiş ve artık çıkmıyorsa dönüyorsa, riske girmeniz anlamsız. Satın, düşüyorsa, ucuzluyor demektir, bekleyin düşebildiği kadar düşsün tekrar alın, kara geçince yine satın. Bu sistemle rejim değişikliği, ağır afet, ağır krizler ve savaşlar dışında hemen hiç zarar etmezsiniz.

* Hisselerle duygusal bağ kurmayın. Bu duygusal bağ yüzünden satmanız gerektiğinde satamazsınız.

(Devam ediyor, bir alttaki mesajı okuyun )

Başlıgınız Borsa okulu kısmına taşındı bilginize.Moderatör

Mesaj Başlığı: Re: Borsada Kaybetmenin Nedenleri Kazanmanın Yolları- DENEYİMLER
Yeni mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2011 23:36 
Kullanıcı avatarı

* Kendinize derinlikli ekran alın. Birçok faydaları olacaktır. Ben matriksin cep versiyonunu kullanıyorum 6 ay için 167 lira ödedim. Çok uygun. Bilgisayar versiyonları ise, genelde bu fiyatın 4-5 katını buluyor.

* 10.000.000 altı hacmi olan hisselerde aktiften satış yapmaya çalışın. Derinlikli ekran kullananlar bilir: Spekülatörler peşpeşe 3-4 rakamı hep tekrarlatırlar. benzer rakamlarla al sat yaparlar. Böylece alınan malın onlara ait olup olmadığını bilirler. Başka birileri alıne oldu kiığında spekülatör bunu derinlikli ekrandan farklı rafamlar olarak görür. Yeterince hisse satmışsa, düşürme, sabitleme, dip yapma gibi hareketleri kullanıp sizlerin direncini kırmaya, korkutmaya veya yıldırmaya çalışır. Spekülatörün amacı, size yüksek fiyattan satmak ve düşük fiyattan elinizden almaktır. Bunu unutmayın.

* Derinlikli ekrana her zaman güvenmeyin. Çünkü "emir iptali" ve "emir iyileştirme" seçenekleriyle spekülatör alttakileri de alıp hisseyi hızla düşürebilir. Sizi şaşırtıp paniğe sürükleyebilir.

* Hisselerin fiyat grafiklerini mutlaka açıp bakın. Spekülatörün ne hareketler yaptığını ve politikasını bu grafiklerden kolkayca görürsünüz. Spekülatörler bu grafikleri sizden saklayamaz. Her hisse için yaptığınız bu analizleri de mutlaka yazın ve onlara göre al sat yapın.

Umarım faydalı olmuştur.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2011 14:24 
Kullanıcı avatarı
Meslek: İnşaat Mühendisliği

verdiğin bilgiler için teşekkürler

Yeni mesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2011 21:06 
Kullanıcı avatarı

EMEĞİNE SAĞLIK.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2011 10:58 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Hemşire

peki bir şey sorucam bir kağıt 7.00 kadar çıktı 3.00 dan alındı tekrar bu kağıt gerimi gidiyor (yukarı çıkan kağıt tekrar başladağı noktaya düşüyormu)

Yeni mesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2011 16:41 
Kullanıcı avatarı

Çok güzel bilgiler. teşekkür ediyorum.

Yeni mesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2012 22:30 
Kullanıcı avatarı
Meslek: Maden Mühendisliği

hocam yazdıklarını okudum moralim bozuldu desem :(

Yeni mesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2012 23:15 
Kullanıcı avatarı

eğer zarar kes yapamıyorsan borsayla işin yok git lımon sat daha iyi bence....

Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2012 00:21 
Kullanıcı avatarı

sarhoş sen bi ayıl sonra yorum yapp ???!!!!!!!!!!!!!!!!!

Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Oca 2012 22:43 
Kullanıcı avatarı

1997 asya krizinden beri borsadayım. Tecrübe hayatta yenilmiş kazıkların toplamıdır. Borsada biraz tecrübem varsa onlarıda sizinle paylaşayım.
Küçük yatırımcıya kaybettiren nedenler
1-Bu işi yapacaksanız bu işi iyice öğrenip (teknik analiz,temel analiz vb.) konuları iyice öğrenip ondan sonra kağıt alıp satın. Yatırıne oldu kiğınız kağıdı kendiniz seçin. Ondan bundan medet umup abi şu kağıt ne olur, amca şu kağıt nereye gider, dayı kağıt düşermi? tipinde oyuncuysanız bu işi hemen bırakın.
2-Sermayenizin hepsini aynı anda kağıda yatırmayın. Herzaman kenarda bir miktar paranız hazır bulunsun. Kendinizi sağlama alın. Böyle durumda borsa çöksede mutlu olursunuz. Çünki maliyetinizi düşürürsünüz veya fırsatı değerlendirirsiniz.
3-Ve en önemlisi paranızın hepsini tek bir kademeden mal almayın. Alışlarınızı kademelere bölün. Böylece karda olduğunuz kademeleri satıp zararda olduklarınızı bekleyebilirsiniz.
4-Bir kağıtla ilgili olumlu bi beklenti varsa 2 kere düşünüp öyle alın. Kağıt yükselecek derken elinize malı vermesinler.
Şimdilik bu kadar
YATIRIM TAVSİYESİDİR! :)))

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Geçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.