Zaman: 06 Haz 2020 07:51


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Bilgiler
Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2009 14:44 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 Eki 2009 06:02
Mesajlar: 119
Meslek: Otel İşletmeciliği

Sayın İstanbul bu bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler. özet ve hoş bilgiler. zevkle ve keyfle okudum. ara sıra böyle bilgileri paylaşırsanız seviniriz. :lol:


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Bilgiler
Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2009 16:07 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 08 Eki 2009 10:56
Mesajlar: 2

Teşekkürler,bende zevkle ve heyecanla okudum.devamını bekleriz :)


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Bilgiler
Yeni mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2009 16:24 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 28 Ağu 2009 15:59
Mesajlar: 22

Canlı Borsa Üstadımız bize bu tüm bilgileri bize anlattığı için teşekkür ederiz. İstanbul Arkadaşım tekrar hatırlattığın için sağol..
bize böyle bilgiler lazım paylaşımları paylaşmalıyız..


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Borsa Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2009 18:25 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 22 Eyl 2009 18:33
Mesajlar: 74

Sn istanbul, paylaşımların mükemmel gerçekten çok teşekkür ederim..Ben de bir alıntı ekliyorum, gerçi benim gibi borsaya yeni girenler bu tür yazıları çok okumuşlardır ama genede arada hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum.... :)


BORSA KURALLARI (ALINTI)
İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında alışveriş yapılırken uyulması gereken ve yazılı olmayan kurallar var. Eğer bunlara tamamen uyabilirseniz kazanma ihtimaliniz gerçekten çok yüksek olacaktır. Aşağıdaki kuralları ilk okuduğumda hepsine inanmamıştım fakat zaman geçtikçe kuralların önemini iyice kavradım. Umarım sizlere de faydalı olur.
Kurallar, Yusuf Sarının Borsada Teknik Analiz adlı kitabından alınmıştır.
* Riskinizi önceden sınırlayın. Spekülasyona ayıracağınız parayı önceden kaybedebileceğinizi kabullenin. Başka bir amaç için biriktirilen paralarla yapılan spekülasyonda alınan kararların sağlıklı olmadığı gözlenir. Başarılı alım satım kararları için zihnin bağımsız olması gereklidir. Kararların kaybetme korkusu altında verilmesi hatalı sonuçlar doğurabilir.
* Kendi kendinizi tanıyın. Spekülatif hareketlerde duygulara hâkim olmak gerekir. Eğer girdiğiniz bir pozisyon gece uykularınızı kaçırıyorsa o pozisyonu mutlaka kapatmalısınız.
* Küçük başlayın. Bilmediğiniz bir alanda para kaybetme tehlikesi yerine kâğıt üzerinde alım satıne oldu ki başlayın. Borsada tecrübeniz yoksa ilk alışlarınızı küçük miktarlarda ve fazla hareketli olmayan hisselerle yapın. Bu işe ilk defa başlıyorsanız hareketli hisselere girmeden alım satımdaki zamanlamanın önemini kavrayın.
* Ara verin. Her gün yapılan alım satımlar kişinin karar verme yeteneğini köreltebilir. Başarılı spekülatörler, hatalı kararlarının artmaya başladığını hissettiklerinde borsayı unutup tatile giderler.
* Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir.
* Çoğunluğa uymayın. Yapılan istatistikler, çoğunluğun her zaman yanlış düşündüğünü göstermiştir. Herkesin bildiği fikirlerden, haberlerden kaçının. Bazı istatistik büroları aracı kurum ve bankaları arayarak borsa hakkındaki görüşlerini düzenli olarak sorar. Bu görüşler iyimserlik yüzdesi olarak her hafta yayınlanır. Yüzde 85'in borsayı çok iyi görmesi, düşüş belirtisi olarak kabul edilir. İyimserliğin yüzde 25 in altına düşmesi ise yükseliş belirtisidir.
* Kendi fikrinizle başkalarının fikrini birbirinden ayırın. Kendi kararlarımızı verdikten sonra başkalarının sizi etkilemesine müsaade etmeyin. Dış görüşlerden etkilenirseniz sürekli karar değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Çevrenizde her zaman sizi ikna edecek mantıklı sebepler olacaktır. Kararınızı değiştirirseniz daha sonra ilk kararınızın yenisinden daha doğru olduğunu göreceksiniz.
* Emin olmadığınız zamanlarda işlem yapmayın. Kendinizi her gün alım/satıne oldu ki zorunda hissetmeyin. Başarılı sonuca ulaşabilmek için disiplinli olmanız ve sabırla iyi fırsatları beklemeniz gerekir. Bir pozisyona girmişseniz sonucunu bekleyin. Şüpheleriniz varsa pozisyonunuzu kapatıp kenara çekilin.
* Serbest fiyatlı emir vermeyin. Kısa vadede alım/satıne oldu ki spekülatörlerin serbest fiyatlı emirlerden kaçınması gerekir. Limitli fiyat emirleri kullanmak daha doğrudur. İnandığımız hissede birkaç basamak ucuz alma hesabını yapmayın.
* Aşağı doğru ortalama yapmayın. Önceden aldığınız bir hisse ucuzlayınca ek alımlar yaparak maliyetinizi ucuzlatmaya çalışmayın. Aşağı giden fiyatlarda hiçbir zaman ortalama yapılmaz. Eldekilerin satışı daha doğrudur. Yükselen fiyatlarda ek alıne oldu kiılması mümkündür. Bunun da piramit gibi kademeli yapılması gerekir.
* Yüksek miktarlardaki alımı tek fiyattan yapmayın. Büyük portföyler için yapılan alımları bir kaç güne ve değişik fiyatlara yayın. İlk alıne oldu kiıldıktan sonra hareketin doğru olup olmadığını gözleyin. Pazarın yönünde aksi bir değişiklik yoksa alıma devam edin.
* Kaybeden bir pozisyona hiç bir zaman ek alıne oldu kiın. Kendinize ve aldığınız hisseye ne kadar güvenirseniz güvenin eğer zarar ediyorsanız ek alıne oldu kiın. Aldığınız hissenin düşüyor olması, sizin piyasanın yönüne uyum sağlayamadığınızı gösterebilir. Maliyet düşürme çabası pozisyonu daha da kötüleştirebilir.
* Zararı kesin. Piyasa sizin düşüncenize ters hareket ediyorsa hata yaptığınızı kabul edin. Elinizdekini satın. Zararın neresinden dönülse kardır. Borsaya yeni girenlerin başarısız olmalarının en büyük etkeni hata yapmış olabileceklerini kabullenmemeleridir. Piyasa istediğiniz yöne dönsün diye beklemek yerine, pozisyonu zararla kapatmak disiplin ve irade gerektirir. Başarının sırrı buradadır.
* Zararı sevin. Zararda iken satış yapmak çok zordur fakat zararı sevmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü zarar, karın kardeşidir. Onurunuzu zedelemeden zarar etmeyi kabullenirseniz, zararınız sınırlanacak ve başarınız artacaktır.
* Beklenenin tersini yapın. Piyasada beklenen bir olayın beklenen reaksiyonu görmemesi al/sat sinyalidir. Beklenen olumlu bir haberin açıklanmasından sonra fiyatlar hala yükselemiyorsa düşüş olacaktır. Olumsuz olay ve haberler piyasayı aşağı doğru etkileyemiyorsa yükseliş olacaktır.
* Tepe ve dip noktalardan kaçının. Alçalan trendde fiyatın her yukarı çıkışı, trendin o seviyeden değişeceğini göstermez. Her dönüş noktasında burası en düşük yerdi diye alıne oldu ki size çok pahalı bir ders olabilir. Tepe ve dip noktalarının kendilerini ispat etmelerini beklemek daha az zararlıdır. En tepede satmak, en dipte almak çabasında olmayın.
* Söylentiyi alın, gerçeği satın. Eğer bir hisse için olumlu söylentiler yayılmaya başlıyorsa alın. Söylentilerin kesinleştiği anlaşılınca satın. Söylentiler ilk duyulduğunda hisseye talebi artırır. Dedikodular resmiyet kazandığında fiyat zaten yükselmiştir. Satış yapın. Siz yine de söylentilerle hareket etmeyin.
* Çok kısa vadede oluşan karı alıp hisseden uzaklaşın. Bazen satın aldığımız hisse birden hiç beklemediğimiz kadar hızlı yükselmeğe başlar. Yükselişin hep aynı tempoda devam edeceğini sakın düşünmeyin. Satış yaparak mutlaka kar realize etmelisiniz.
* Küçük hesaplar yapmayın. Seçtiğiniz hissenin yükseleceğine gerçekten inanıyorsanız ucuz almaya çalışmayın. Piyasa fiyatının 1000 lira altında almaya çalışırken hisseyi kaçırabilirsiniz. Bir kaç kademe ucuz almaya çalışmak bazen çok önemli fırsatların kaçmasına neden olur. Kararlı olun. Karar verdiğiniz zaman beklemeyin, uygulayın.
* İçinde bulunduğunuz trendleri izleyin. Fiyat trendi en iyi dosttur. Bir hissenin uzun trendi, orta vadeli trendi ve kısa vadeli trendi hakkında bilginiz olmalıdır. Bazen biri yukarı, diğeri aşağı doğru olabilir. Hangi zaman diliminde alım satıne oldu ki istediğinizi tayin etmelisiniz.
* Trend dönüşlerini kollayın. Bazı spekülatörler alım satım kararlarını oluştururken dikkatlerini bu noktaya toplarlar. Fiyatın trend çizgisi dışına çıkması ve orada kendini ispat etmesi çoğunlukla trend dönüşünü ortaya koyar. Yükselen çizginin aşağı doğru geçilmesi sat, alçalan çizginin yukarı doğru geçilmesi al sinyali sayılır.
* Fiyat hareketleri ile birlikte işlem miktarlarını da izleyin. Fiyat ile işlem miktarının birlikte artması, alış sinyalidir. Yükselişin devam edeceğini gösterir. Fiyat azalırken işlem miktarının artış göstermesi satış işaretidir. Kararsız fiyat hareketlerinde miktar artıyorsa fiyatın yönü belli olana kadar bekleyin.
* Pazarın değişen momentumuna bakın. Eğer borsa her gün yükseliyor fakat yükseliş her gün daha azalıyorsa bu pazarın aşağı döneceğini gösterir. Momentum zayıflamaktadır. Borsa günlerdir düşüyor fakat düşüş hızı gün geçtikçe azalıyorsa yön değiştirme zamanı yaklaşmaktadır. Pazarın momentumu artmaktadır.
* Kuvvetli hareketlerin ardından düzeltme geleceğini unutmayın. Bir hisse kısa zamanda çok hızlı yükselmişse alım için gerilemesi beklenmelidir. Bazen bu gerileme toplam yükselişin yüzde 60'ına varabilir. Hızlı bir düşüşte satış kararı alındıysa düzeltme yaparak fiyatın biraz yükselmesi beklenir.
* Alım/satım kararlarınızı o günkü fiyata dayandırmayın. Fiyat çok düştü, artık düşmez veya çok yükseldi artık yükselmez sanmayın. Fiyatların alt ve üstüne kendiniz sınır koymayın. Çünkü fiyatlar sınır tanımaz. Bir kaç senede hiç ummadığınız kadar yükselebilir veya alçalabilir.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Borsa Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2009 21:22 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 25 Eyl 2009 14:24
Mesajlar: 100
Konum: İstanbul

yalnız benim burda anlamadığım bir şey var.yanılmıyorsam bedelsiz serm.arttırımında elinizdeki tutarın aynı kalması gerekiyor.
yani:
6,20 1000 adet 6.200,00
4,92 1220 adet 6.002,00 olmuş.burda bir yanlışlık var galiba.


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Borsa Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2010 12:46 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 04 Oca 2010 20:59
Mesajlar: 126

EMEĞİNE SAĞLIK ÇOOK GÜZEL OLMUŞ ÇOK GÜZEL BİLGİLER VERDİN TEŞEKKÜR EDERİM

_________________
Borsada bildiklerinden değil, uygulayabildiklerinden para kazanırsın…
Mesajlarım bilgi paylaşımı amaçlıdır, kesinlikle yatırm tavsiyesi değildir


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Borsa Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2010 19:39 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 04 Oca 2010 20:59
Mesajlar: 126

BENDE KOYU BEŞİKTŞLIYIM AMA HİSSEYE YANAŞMAYA CESARET EDEMİYORUM :D

_________________
Borsada bildiklerinden değil, uygulayabildiklerinden para kazanırsın…
Mesajlarım bilgi paylaşımı amaçlıdır, kesinlikle yatırm tavsiyesi değildir


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Borsa Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2010 12:28 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 12 Eki 2009 00:22
Mesajlar: 86

Arkadaşlar merhabalar,hayırlı günler bol kazançlar.
Uygun başlık altında sorumu sormak istedim ama umarım bu başlık uygundur.
Hisselerin temettü tarih bilgileri yayınlandıktan sonra nerede toplu şekilde görebilir, bilgi alabiliriz.
Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

İlgili arkadaşlara şimdiden teşekkürler...


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Borsa Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010 22:36 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 04 Şub 2010 01:14
Mesajlar: 396

YARARLI BİLGİLER VERİYOR BULABİLİRSEK ALIP İNCELEMEK LAZIM


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Yararlı Borsa Bilgileri
Yeni mesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 21:20 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 22 Kas 2010 11:10
Mesajlar: 30
Meslek: Diş Hekimliği

Borsada işlem gören hisse senetlerinin piyasada kaç lot olduğunu nerden bilebiliriz?


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver Sayfaya git 1, 2  Sonraki


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.