Zaman: 02 Haz 2020 18:51


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Portföy Takip Excell (komisyon oranlı)
Yeni mesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2014 23:18 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 15 Nis 2010 09:18
Mesajlar: 261
Meslek: İletişim-Teknoloji

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle hayırlı kazançlar. Forumlardan takip edebildiğim kadarıyla anlaşmalı aracı kurumlar ve işlem bazında aldıkları komisyon tutarları küçük yatırımcının belini kırmakta. Kullandığınız aracı programı veya bankanızın size sağladığı yatırım hesabı hisse takip cetvellerinde aldıkları komisyon ücretlerini hesaplamadan kar/zarar tespiti yapmaktalar.
Ben de birkaç yıl önce bulduğum ve kendime göre geliştirdiğim basit bir excell portföy takip çizelgesini paylaşayım dedim.
Hatta bu cetveli sanal portföy olarak da kullanabilirsiniz.
Olay şu;

(ikinci dosyada verilere otomatik alınıyor)
- ilk sayfada gün sonunda (saat 18'den sonra) linkteki internet sitesinden dataları kopyala-yapıştır usulüyle hisse senedi son fiyatlarını oluşturuyoruz. Hemen sağ tarafında (en önemli kısmı) bankanızın size uyguladığı komisyon ücretlerini ilgili yere girmek. Mesela işbankası alış tutarı üzerinden (0,002) binde 2 ve bu kesilen tutarın da (0,05) yüzde 5'i kadar sizden kesiyor, bu değerleri kendinize göre giriyorsunuz.- İkinci sayfada hisse senedi adını doğru şekilde yazdıktan sonra sağ tarafında otomatik olarak ilk sayfadaki değeri alıyor, hemen altında sol tarafa alış tutarınızı, onun yanına lot sayısını, hemen altındaki sol tarafa da alış tarihinizi giriyorsunuz, sistem size alış değerini (komisyon-masraf da ekleyerek) sağ tarafta size gösteriyor, onun hemen yanında hissenin ilk sayfadan çektiği son değerini satış fiyatından (komisyon-masraf çıkararak) gösteriyor ve aradaki farkı-kazancı-yüzdesini-kaç gün geçtiğini gösteriyor.
Örnekteki kaydı inceleyebilirsiniz. Eğer tarihin hemen yanındaki alana hisse için hedef değerini girerseniz, sistem size son değere göre değil de bu yazdığınız değere göre kar durumunu hesaplıyor.

Resim

- Yine ikinci sayfada sağ bloklarda ise, en az 2 değer girerek (komisyonları da düşerek/ekleyerek) alabileceğiniz lotu yada alış tutarınızı ya da satış tutarınızı hızlıca hesaplayan bir bölüm var, çoğu bankada bu bölümü yapmıyorlar.- Üçüncü sayfada ise 2. sayfadaki tablonun biraz daha açılmış halini görüyorsunuz, burada hedef fiyat yazarak hedef kazancınızı daha açık görüyorsunuz, satış fiyatı alanı dolu ise en sağda aldığınız karı, satış alanı boş ise son fiyatına göreki kar/zarar durumun gösteriyor, örnektekini inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Resim

Eğer kullanan arkadaşlar olursa, en önemli konu "formül yazılı alanların değerini elle değiştirmemek" (yani alış tutarını hesaplayan kareye elle rakam girdiğinizde o satırın formülünü bozmuş olursunuz)
Excell dokümanını buradan indirebilirsiniz.

ilk dosyada hisse bilgilerini elle sitesinden kopyala yapıştır yapıyorsunuz.
http://www.mediafire.com/view/u125nu9npwq7v75/HTF.xlsx

ikinci dosyada ise excelli her açtığınızda hisse bilgileri otomatik olarak siteden kopyalıyor.
http://www.mediafire.com/view/7t992j2069ho1c1/HTF_yeni.xlsx


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Portföy Takip Excell (komisyon oranlı)
Yeni mesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2017 12:37 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 07 Haz 2017 12:00
Mesajlar: 1
Meslek: Belirtmedi

şifre nedir


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Portföy Takip Excell (komisyon oranlı)
Yeni mesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017 08:48 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 12 Haz 2012 13:49
Mesajlar: 34
Meslek: Belirtmedi

slm şifre nedir


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Portföy Takip Excell (komisyon oranlı)
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2019 09:54 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 28 Mar 2012 17:11
Mesajlar: 456
Meslek: Memurluk

o kadar uğraş emek ver ama şifre koy ve şifreyi de söyleme.


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.