Zaman: 05 Haz 2020 02:08


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver
 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Borsaya yatırıne oldu ki çekinenler için...
Yeni mesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2009 23:39 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 27 Oca 2009 00:55
Mesajlar: 406

Borsaya yatırıne oldu ki risklerini almaktan çekiniyorum diyenler için...

Size bugün bir yatırım aracından bahsedeceğim. Öyle bir yatırım aracı ki bu, son 5.5 ayda değeri 2.5 katına çıkmış. Aynı dönemde borsanın % 103, bono endeksi (FBIST) ise %13 çıkmış. Dolar bazında getirişi ise %190. Yapısı gereği bir sepet şeklinde. Yani kendi konsepti içerisinde riski dağıtıyorsunuz ve içerisinde yer alan yatırım araçlarının teker teker sahip oldukları volatiliteye kıyasla daha düşük bir dalgalanma ortaya çıkıyor. Tek tek bu yatırım araçlarının riskini de satın almıyor ve sepetin riskini azaltıyorsunuz.
Bu yatırım aracına sahip olmak için çok fazla uzağa gitmenize gerek yok. Bilanço incelemeniz, hisse senetlerinde olduğu gibi şirket hakkında, yönetimi hakkında bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Ancak grafiğini incelemeniz şart. Bir taraftan da borsayı da takip etmeniz gerekiyor. Herhangi bir aracı kurumdan cüzi miktarlarda da yatırıne oldu ki.
Bahsettiğim yatırım aracı bir tür yatırım fonu. Ve aynı zamanda bir tür hisse senedi. Borsa yatırım fonu kavramına Finansonline'nın şanslı okurları olarak aşina olmanız kuvvetle muhtemel, çünkü Türkiye'de Borsa Yatırım Fonu diyince akla Finansbank ve Finans Portföy Yönetimi geliyor. Ancak aşina olmadığınız, belki son günlerde gelen e-maillerle adını duymaya başladığınız Borsa Yatırım Fonu ise Türkiye'de halka açık 6 büyük bankanın hisse senetlerinden oluşturulmuş BANKA adındaki Borsa Yatırım Fonu (Borsa kodu BNKTR). Eylül başından itibaren borsada işlem görmeye başlayan borsa yatırım fonunun içerisinde şu anda Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası ve Vakıfbank hisse senetleri bulunuyor. Bankaların portföydeki ağırlıkları ise şöyle :

BNKTR Endeks Kompozisyonu
Garanti Bankası 25.07%
Akbank 24.35%
iş Bankası 22.29%
Halkbank 10.22%
Yapı Kredi 9.85%
Vakıfbank 8.22%

Yatırımcılar, eğer ekonominin toparlanacağını, faizlerin düşeceğini, borsaya yabancıların geleceğini, bankaların karlılığının ve hisse performanslarının olumlu olacağını ve borsanın çıkacağını düşünüyorlarsa tek tuşla 6 bankanın birden performansını satın alma imkanı sunuyor BANKA. Tabii ki, borsa ile ilgili riskleri ve bireysel yatırımcı olarak taşıyabileceğiniz riskleri almak gerektiğini hatırlatmakta her zaman fayda var.
Altın Fiyatları Yorumu (eylül 2013)

Geçen hafta veri akışı açısından yoğun geçerken altın ise bir gün önceki Fed kararları etkisinde kalıp yükselişini sürdürmüştür.

Gün içinde dalgalı seyreden altın 3 dolar değer kazanmıştır. Buna göre ABD işsizlik başvuruları artış yaşamasına rağmen beklentilerin altında kalmış ve 309,000 olarak açıklanmıştır.

Bunun yanı sıra ikinci el konut satışları beklentilerin aksine artarak 5.48 milyon dolara ulaşmıştır. Bu rakam son 6 yılın en yüksek seviyesi olarak göze çarpmaktadır. Bununla birlikte Philadelphia Fed İmalat Endeksi beklentilerin çok üzerinde gelerek 22.3 seviyesine yükselmiştir. Olumlu gelen ABD verilerine rağmen altın düşüş yaşamamış ve 1360 seviyesinin üzerinde tutunmayı başarmıştır. Tüm bu gelişmelerle 1362 noktasından güne başlayan altın 1358-1375 aralığında dalgalanarak 1365 seviyesinden kapanmıştır.


Altın'da Strateji

Bugün altını etkileyecek önemli bir veri açıklaması bulunmamaktadır. Nispeten yatay seyreden fiyatlar için 22 günlük ortalaması olan 1358 önemli destek olarak göze çarpmaktadır.

Bu nokta kırılırsa 1345 ikinci destek olarak izlenebilir. Aksi yöndeki hareketlerde ise Fibonacci düzeltme seviyesi olan 1390 direnci hedeflenebilir.


Altın fiyatları son olarak 1326 $ seviyesinde kapandı bu hafta alım için fırsat doğabilir.kaynak: Altın Yorumları & Şeker Yatırım


Çevrimdışı
 Profil  
 Mesaj Başlığı: Re: Borsaya yatırıne oldu ki çekinenler için...
Yeni mesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2009 08:43 
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 02 Eyl 2009 15:57
Mesajlar: 111

teşekkürler


Çevrimdışı
 Profil  
 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver


 Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafirGeçiş yap:  
Uyarı : Bu sitede herhangi bir üyenin mesajı nedeniyle haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız borsayorumu@borsayorumu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.